Dáte si novinku, univerzitní "červený chléb"?

Chléb Karkulka, foto: oficiální facebook Mendelovy univerzity

V Česku se začal objevovat nový druh chleba. Je příznivý pro zdraví a přezdívá se mu Karkulka podle načervenalé barvy. Je vyrobený z šedesátiprocentní celozrnné mouky z purpurové pšenice.

Chléb Karkulka,  foto: oficiální facebook Mendelovy univerzity
Díky ní má vyšší obsah antioxidantů, a proto je pro konzumenty zdravější, uvedla mluvčí brněnské Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová.

Než mohla Karkulka vzniknout, musely se spojit hned tři instituce - Mendelova univerzita v Brně za výzkum, firma SEMO jako producent osiva a tradiční rodinná Karlova pekárna.

Látky obsažené v chlebu mají antioxidační účinky

Nový chléb je jedním z produktů aplikovaného výzkumu Mendelovy univerzity. "Šlechtitelé dodali přidanou hodnotu v podobě vyššího obsahu vitamínů, minerálů a antokyanů, které přispívají k lepšímu zdraví člověka," uvedl za výzkumný tým Tomáš Vyhnánek z Ústavu biologie rostlin Agronomické fakulty.

Tomáš Vyhnánek,  foto: archiv Mendelovy univerzity
Antokyany mají antioxidační účinky. "Konzumací pečiva do sebe člověk přirozenou cestou dostává látky, které vyvazují volné radikály, jež se během života v organismu tvoří a mohou způsobovat zánětlivá onemocnění," dodal Vyhnánek.

Pšenice i chléb pochází z jižní Moravy a jde tedy o regionální potravinu. "Červený" chleba nebude ani drahý. Za bochníček o hmotnosti 350 kilogramů zaplatíte 29 korun.