Brněnští vědci otevřeli naučnou stezku v Mongolsku. Má pomoct místním objevovat přírodu
Lesy pro život je název naučné stezky, kterou nedávno otevřela brněnská Mendelova univerzita v Mongolsku, nedaleko hlavního města Ulánbátaru. Stezka vede částečně po trase, kterou s pomocí turistických značek Klubu českých turistů vyznačili Češi před rokem. Dnes je nejčastějším výletním cílem pěších turistů v Mongolsku.
„Otevřít v Mongolsku naučnou stezku o lesích bylo snem našeho týmu už několik let. Teď se nám to díky spolupráci s mongolskou asociací pro pěší turistiku Mongolian Walking Association a také finanční podpoře z českého ministerstva zahraničních věcí konečně podařilo,“ uvedl v tiskové zprávě autor a odborný garant projektu Václav Pecina.
V Mongolsku žije polovina z více než tří milionů obyvatel v hlavním městě a podle českých vědců rychle ztrácejí kontakt s přírodou. Díky brněnské univerzitě ji ale obyvatelé Ulánbátaru a okolí mohou objevovat.
Naučná stezka se skládá ze dvou úseků. První úsek je klasickou stezkou lemovanou osmi naučnými tabulemi, které turisty seznamují s funkcemi lesa, jejich významem pro život a otázkami ochrany a péče o lesy. Druhý úsek je výukovou zónou pro děti. Nachází se zde zázemí pro venkovní učení a hry.
„Jedná se o jejich klasické hry a naučné prvky, které jsou ale obsahově přizpůsobené mongolskému prostředí a biodiverzitě,“ upřesnil Pecina. Prvky do Mongolska dodala mladá česká firma Lesní svět, která se dlouhodobě věnuje vzdělávání o přírodě a vymýšlí a vyrábí interaktivní vzdělávací prvky a hry o přírodě.
Na přípravě naučné stezky se podíleli vedle odborníků také studenti. Jak z Česka, tak i z Mongolska.
„Návrh této naučné stezky je předmětem bakalářské práce studenta studijního programu Lesnictví na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU, který za účelem sběru podkladů pro přípravu stezky navštívil Mongolsko v loňském roce,“ uvedl Pecina.
Na přípravě mongolských textů se podle něj podíleli také dva absolventi letních škol Mendelu z Mongolian University of Life Sciences.
„Ti už v současné době nastupují na doktorské studium na MENDELU a doufáme, že naše spolupráce s nimi na environmentálním vzdělávání v Mongolsku tímto projektem teprve začíná. To, že dokážeme studenty do našich aktivit úspěšně zapojovat a realizovat i jejich nápady, považuji za velký úspěch a motivaci pro všechny zúčastněné i budoucí zájemce o spolupráci,“ dodal odborný garant projektu.