Dělá lídr opozice zahraniční politiku?

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Úvahy o výstavbě amerického vojenského radaru ve středních Čechách zůstávají jedním z nejdůležitějších témat české politiky. Zatímco ale ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v úterý jednal se starosty obcí, v jejichž blízkosti by mohl radar stát, předseda sociální demokracie Jiří Paroubek využil začátek týdne k setkání s velvyslanci Spojených států a Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin, foto: ČTK
Ve druhém případě s překvapivě dobrým výsledkem, protože Alexej Fedotov nevyloučil změnu nynějšího odmítavého postoje své země k americké radarové základně v Česku. Ten opakovaně zazníval od armádních špiček i z Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin před týdnem výslovně pohrozil účinnou reakcí.

"Rusové poměrně citlivě reagují na všechny pohyby armád NATO, tedy i naší nebo Američanů, a na to, jak se ty základny přibližují k jejich hranicím,"říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky Ondřej Soukup, který ale ve shodě s českými vládními politiky považuje ruské výroky za rituální tanečky. Podle něj Česko nemusí mít strach z ruské reakce: "Já si myslím, že není důvod. Rozhodně si nedovedu představit, že by to vyvolalo nějaké hospodářské sankce nebo jakékoli další. To není nijak pravděpodobné."

Tomu by mohla nahrávat i slova ruského velvyslance v Praze Alexeje Fedotova po setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o možné změně ruského postoje. Ondřej Soukup si to vykládá jako vytváření předpokladů pro případné výměnné obchody: "Když Rusové budou moci použít tohle jako argument, řeknou někdy v budoucnu - dobře, tak my teda už nebudeme mít nic proti těm základnám, ale vy nám ustupte v otázce... já nevím... plynu do Evropy nebo jakékoli. Je to prostě diplomatický argument."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Naproti tomu politolog Jiří Pehe spíše připouští výklad, že to byl ruský vzkaz dovnitř České republiky a posílení kreditu sociální demokracie, jejíž postoj ve věci radaru je Rusku přece jen bližší: "Já myslím, že skutečně Rusko chtělo tímto ukázat, že zatímco možná ta současná pravicová vláda pro ně je trochu takovým partnerem řekněme na hraně, který se k Rusku chová poměrně z pozice síly a silných postojů, zaštítěn americkým spojencem, tak že sociální demokracie tím, že bere ohledy na ruské zájmy a postoje Ruska, tak vlastně je možné s ním vyjednávat."

Pehe považuje za normální, že se velvyslanci setkávají i s lídry opozice. I v případě jednání Paroubka s Fedotovem si tedy umí představit čistě informativní schůzku. Vzhledem k následným výrokům je ale trochu v rozpacích: "Protože tyto vztahy s Ruskem a jeho reakce na tento radar by měly být ponechány vládě a její zahraniční politice."

Pokud se Jiřímu Paroubkovi povede vytvořit dojem, že dělá zahraniční politiku, přispěje k tomu i sama vládní koalice, myslí si Pehe. "To vychází také tak trochu z toho zmatení jazyků v české zahraniční politice, kde je momentálně dosti nepřehledno i v tom vládním táboře, kdo dělá vlastně co a přesně kdo je za co odpovědný, zejména ve vztahu k Evropské unii, ale také právě ve vztahu k tomuto radaru, kde se v tom angažuje příliš mnoho lidí dle mého soudu a to potom vytváří určité volné pole i pro vůdce opozice, aby i on vytvářel dojem, že vlastně dělá českou zahraniční politiku," uzavírá politolog Jiří Pehe.