Rusko pohrozilo, že by na ČR mohlo kvůli americké základně namířit rakety

Radar NATO v Nepolisích, foto: Autor

Rusko v pondělí pohrozilo, že pokud budou v České republice a v Polsku umístěny objekty amerického protiraketového systému, může na ně ruská armáda zaměřit své rakety. Ruské varování přišlo ve chvíli, kdy premiéři Česka a Polska řekli, že jejich země kývnou na žádost USA zahájit jednání o možném umístění základny. O podrobnosti se zajímala Martina Lustigová.

Velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov, foto: ČTK
S varováním vystoupil velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov. Premiéři Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczyński ruské námitky vůči americké základně odmítli. Její umístění v Polsku a České republice je v zájmu obou zemí, uvedl český premiér: "Velmi detailně jsme diskutovali případný postup při vyjednávání o této základně, postoj Ruské federace, postoj NATO. Myslíme si, že je ve společném zájmu vyjednat co nejlepší podmínky a postavit protiraketovou základnu na našich územích."

České ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že systém není namířen proti Rusku. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg České televizi v pondělí řekl: "Když někdo z přespolní zahrádky na mě huláká, tak to není navázání dialogu. Asi si přivoláme pana velvyslance Ruské federace, aby nám vysvětlil postoj Ruska. Ale já se nebudu vyjadřovat k výrokům generálů."

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ruský velvyslanec v Praze už dříve možnost namíření raket na české území naznačil. Politické špičky podle něj měly s Ruskem jednat: "Já si především myslím, že pokud by tady nějaká základna, základna radarová nebo součást toho obranného systému, mohla být umístěna, pak jenom v souvislosti s nějakým širším ujednáním. To znamená v rámci kolektivní bezpečnosti NATO. A jinak si to neumím prostě vůbec představit."

Mirek Topolánek (vpravo) a Jaroslaw Kaczynski, foto: ČTK
Je ruská hrozba signálem směrem k Česku a Polsku nebo směrem do nitra ruské politické scény? To je otázka pro politologa Jana Holzera: "Domnívám se, že se jedná o obě roviny tohoto problému. Je to pochopitelně krok, na který má reagovat i vnitropolitická ruská scéna, která je na tyto otázky velmi citlivá a kde se v tuto chvíli rozehrává nebo se dávno rozehrál boj o nástupnictví po prezidentu Putinovi. Ale bylo by pravděpodobně velmi naivní se domnívat, že to nebyl také určitý impuls či signál navenek, a to určitě nejen vůči střední Evropě, ale obecně vůči Evropské unii a pochopitelně také Severoatlantickému paktu."

Co by to pro Českou republiku z politického hlediska znamenalo, kdyby Rusové k přesměrování raket skutečně přistoupili? "Z politického hlediska je to pochopitelně krok jisté agrese následující po kroku, mám na mysli úvahy o budování radarové základny v České republice, který není agresivní, ale který je obranný. V tomto smyslu by se pochopitelně jednalo o signál, který má střední Evropě a České republice avizovat ochotu k určitým dalším krokům. A to je pro nás skutečně varovný signál," míní Jan Holzer.

Americký postup při prosazování protiraketového systému v Česku a Polsku kritizoval i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Premiér Topolánek jeho výhrady odmítl jako účelové. Podle Topolánka je velmi naivní domnívat se, že USA své záměry již s ruskou stranou nekonzultovaly.