Denní souhrn zpráv

MZV znepokojeno hromadným zatýkáním v Moskvě. Vyzvalo Rusko k respektování práv a svobod

České ministerstvo zahraničí je znepokojeno opětovným hromadným zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě. Na svém twitterovém účtu vyzvalo ruské úřady, aby v souvislosti s nadcházejími volbami do místních zastupitelstev ctily závazky vyplývající z členství v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Při sobotní demonstraci proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva zadržela policie v centru ruské metropole několik set lidí. Moskvané protestovali navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování. Ještě před začátkem akce byla zatčena prominentní opoziční aktivistka Ljubov Sobolová, když se snažila dorazit na demonstraci, a byla odvezena v policejním autě, informovala agentura Reuters. Už o minulém víkendu reagovala česká diplomacie na zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě. Upozornila, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem.

Česko přidá další stovky milionů na boj se suchem

Půl miliardy korun navíc na vodohospodářská opatření získá ministerstvo zemědělství. To podle tiskové zprávy vynaložilo v letošním roce na obnovu rybníků, vodovodů, kanalizací, závlah nebo na opatření proti povodním zhruba dvě miliardy korun. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) je nutné zvýšit investice do obnovy a stavby rybníků, zemědělských závlah, vodovodů a kanalizací nebo úpravy drobných vodních toků. Ministerstvo zemědělství chce prioritně podpořit výstavbu veřejných vodovodů a kanalizací, do níž by měl stát mezi lety 2017 a 2024 investovat 4,8 miliardy korun. Peníze by měly získat města a obce nebo vodohospodářské společnosti, kde více než 90 procent vlastní města a obce. Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.

Premiér Babiš navštíví počátkem září Turecko

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) navštíví Turecko spolu s podnikatelskou misí Hospodářské komory. S jejím prezidentem Vladimírem Dlouhým v Istanbulu zahájí podnikatelské fórum. ČTK to dnes oznámil mluvčí komory Miroslav Diro. Babiš již dříve uvedl, že by chtěl řešit zejména problémy kolem projektu nedostavěné hnědouhelné elektrárny, na kterém se podílely české firmy. České firmy vyvážejí do Turecka zboží zhruba za 53 miliard korun ročně, hlavně motorová vozidla, součástky pro automobilový průmysl, ale také čerpadla nebo hovězí dobytek. Z Turecka se do České republiky dováží kromě osobních automobilů a jejich částí zejména oděvy a potravinové doplňky, dovoz dosahuje 36 miliard korun ročně.

HDP Česka se za 30 let nominálně zvětšil o zhruba 700 procent

Objem hrubého domácího produktu (HDP) se podle zprávy ČTK od listopadu 1989 nominálně zvětšil o zhruba 700 procent. Zatímco v roce 1990 činil 672 miliard korun v běžných cenách, nyní je více než 5,3 bilionu korun. Reálně, tedy po zohlednění cenového vývoje a dalších ukazatelů, se velikost ekonomiky od roku 1989 zhruba zdvojnásobila. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a výpočtů analytiků. Česká ekonomika se za uplynulých 30 let stala standardní tržní ekonomikou a kupní síla lidí vzrostla dva a půl krát, na druhou stranu se Česko stále příliš orientuje na zpracovatelský průmysl a počet ekonomicky činných osob zůstal téměř beze změny, upozorňují analytici. Podle údajů ČSÚ byla nejvyšší inflace za posledních 30 let v roce 1991, a to 56,6 procenta. Důvodem byla tehdejší devalvace měny a uvolnění cen. Naopak nejnižší roční míra inflace byla 0,1 procenta v roce 2003. Pod jedním procentem byla inflace ještě v letech 2014 až 2016. Loni byla 2,1 procenta.

V Jihlavě uctili oběti procesů vykonstruovaných komunistickou justicí v padesátých letech

Pietní akt se konal u památníku před budovou někdejší věznice, v jejímž dvoře se popravovalo. Žulový kvádr nese jména 11 mužů, kteří tam zemřeli. Sedm z nich bylo popraveno 3. srpna 1951 kvůli takzvanému babickému případu. Útlak, který dopadl na obyvatele s nástupem komunistického režimu, připomněl Karel Linhart z Konfederace politických vězňů. První popravy se ve dvoře tehdejší krajské soudní věznice konaly 17. června 1950, kdy zemřeli Karel Veselý, František Rod a Jan Tuček. Srpnové popravy o rok později souvisely s Babicemi. Poslední jméno na památníku patří knězi Janu Bulovi, který byl v Jihlavě oběšen kvůli stejné kauze 20. května 1952. Linhart připomněl i politické vězně, kteří skončili ve vězeních a uranových dolech. Případ Babice nebyl nikdy zcela objasněn. Záminkou k rozpoutání monstrózních procesů se stala střelba v babické škole 2. července 1951, kde byli zastřeleni tři funkcionáři místního národního výboru. Následně bylo odsouzeno na 100 lidí, z toho 11 k trestu smrti.

Čeští policisté působí o prázdninách i v zahraničí

Už deset let pomáhají turistům v Chorvatsku v létě čeští policisté. Působí v okolí měst Omiš, Šibenik a Split. Čeští a slovenští turisté se na ně mohou obrátit například při dopravní nehodě, krádeži nebo ztrátě dokladů nebo při pátrání po některém z členů rodiny. Podle vyjádření tiskové mluvčí Policejního sboru Lenky Sinkorové pro Radiožurnál řeší policisté zhruba čtyři sta případů za sezónu. Působení českých policistů vítají i jejich chorvatští kolegové. Kromě Chorvatska působí čeští policisté také v bulharském Nesebaru a Primorsku.

Uvedením dokumentu o Jiřím Suchém skončil 45. ročník Letní filmové školy.

Přehlídku zakončil dokument Olgy Sommerové o Jiřím Suchém nazvaný Lehce s životem se prát. Režisérka dostala také Výroční cenu Asociace českých filmových klubů, která festival pořádá. Desetidenní přehlídka nabídla dvě stovky celovečerních snímků. Program, na který se akreditovalo 5400 návštěvníků, se konal na celé řadě míst v Uherském hradišti. Podle ředitelky festivalu Radany Korecké jde o obrovskou akci a rostoucí zájem návštěvníků jí těší. V příštím roce ráda pozvala například polskou režisérku Agnieszku Hollandovou. Letos na Letní filmovou školu přijel například režisér Hynek Bočan, herec Milan Lasica, polští režiséři Lech Majewski a Wojciech Smarzowski, rumunský filmař Catalin Mitulescu nebo ruský režisér Alexej German mladší.

V Česku začala výroba domácích pálenek

S pálením prvních kvasů se začalo především na Hané. Pálenice na Valašsku, které je slivovicí vyhlášené, ale kvůli neúrodě ovoce zatím stojí. Navíc místní nepočítají s velkou úrodou. Půdní sucho podle Českého hydrometeorologického ústavu v červenci sužovalo 64 procent území. Nadále nejvíce trápí nížiny ve středních, severních a východních Čechách a na severu Moravy. Vlivem nynějšího počasí usychá vegetace, kvůli snížení hladiny podzemní vody jsou to zejména borovice a smrky. Vedle toho se sucho negativně podepsalo na některých místech na výnosech a kvalitě obilovin, řepky, chmele, kukuřice a cukrovky. Na nižší výnosy mají ale vliv i přemnožení hlodavci, zvláště na Moravě.

Během srpna nepojedou kvůli opravám vlaky na části Pražského Semmeringu

Od pondělí bude pro cestující částečně neprůjezdný Pražský Semmering. Z Rudné u Prahy se vlakem nedostanou až na Hlavní nádraží, ale pouze do zastávky Praha-Žvahov. Provoz na lince S65 mezi pražským Smíchovem a Žvahovem totiž na měsíc zastaví oprava nadjezdu. S omezením se počítá vždy od pondělí do pátku a bude se denně týkat víc než deseti spojů. Další výluka je pak naplánovaná na říjen.

Bratři Márquezové ovládli Velkou cenu Brna

Stylem start-cíl vyhrál Marc Márquez závod Moto GP ve Velké ceně České republiky silničních motocyklů. V královské kubatuře si tak připsal už padesáté vítězství a zároveň si upevnil vedení včele seriálu o 63 bodů před druhým Italem Doviziosim. Rodinou oslavu zpečetil jeho mladší bratr Álex, který vyhrál kategorii Moto2 a rovněž vede seriál Mistrovství světa. Úspěch Španělů podtrhl vítězstvím v Moto3 Arón Canet. Českým jezdcům se nedařilo. Jakub Kornfeil dojel v nejnižší kategorii na devátém místě, Karel Abrahám skončil v nejsilnější kubatuře na 19.místě. Návštěvnost letošní motocyklové Grand Prix Brno byla 186.793 diváků. Ačkoli se závody těší velké oblibě diváků i závodníků, přesto akce bojuje poslední roky o přežití. Důvodem je zalistovací poplatek, který dříve činil desítky milionů a nyní se pohybuje kolem 111 milionů korun. Politici z kraje a města se proto dohodli, že akci zachrání. Vznikl spolek kraje a města, který má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pět ročníků, letos se jede čtvrtý. Zatím ale stále není jasné, jak to bude s akcí do budoucna. Letos náklady do výše pěti milionů pokryje i Automotodrom Brno, aby přispěl k záchraně akce. Dorna totiž v minulosti poslala spolku dopis, že pokud nebude platit včas, je ohroženo jednání o dalších ročnících.

Předpověď počasí na pondělí

Zpočátku jasno až polojasno, od západu postupně oblačno a ojediněle, na horách místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Slabý proměnlivý, přes den jihozápadní až západní vítr do 4 m/s.