Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zeman jmenuje Šlechtovou ministryní pro místní rozvoj ve středu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Karlu Šlechtovou (nominovaná ANO) ministryní pro místní rozvoj ve středu ve 12:00. Řekl jí to na schůzce na Pražském hradě. Šlechtová setkání označila za poznávací, hlava státu se jí ptala na dosavadní kariéru, priority resortu i sny. Šlechtová nahradí Věru Jourovou (ANO), která by se měla stát eurokomisařkou. Za jednu z priorit Šlechtová označila zachování kontinuity na ministerstvu. I proto se v nejbližších dnech sejde s Jourovou. Chce se také soustředit na evropské dotace, regionální politiku nebo práci na stavebním řádu.

Jourová odpovědi pro europoslance vypracuje do neděle

Končící ministryně pro místní rozvoj a kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová (ANO) vypracovává se svým týmem odpovědi na desítky doplňujících dotazů, které po středečním slyšení před výbory Evropského parlamentu obdržela od europoslanců. Předpokládá, že nedělní termín, který na odevzdání odpovědí má, stihne. Europoslanci žádají po Jourové předtím, než padne definitivní stanovisko k výsledku slyšení, odpovědi na desítky doplňujících dotazů. Doplňující otázky dostali i další kandidáti na členy Evropské komise. Podle informací z Bruselu definitivní rozhodnutí zřejmě padne až v úterý.

Jourová: Schodek čerpání dotací z EU se snížil o tři miliardy Kč

Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) se podařilo snížit schodek čerpání evropských dotací pro letošní rok o tři miliardy korun. Česko tak letos přijde o méně než 20 miliard korun, řekla na bilanční tiskové konferenci končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. "Původní odhad na začátku roku byl dokonce 24 miliard korun. Dnes se jeví, že se dostaneme pod 20 miliard korun," uvedla končící ministryně. Podle Jourové však větší část ztráty vznikla kvůli měnové intervenci České národní banky, která korunu výrazně oslabila vůči euru. "Z odhadované ztráty pro letošní rok činí 11,7 miliardy korun kurzový rozdíl, který vznikl umělou intervencí ČNB. Kdyby nebylo této intervence, která způsobila, že jsme měli k dispozici více peněz, tak by bylo nedočerpání výrazně nižší," upozornila Jourová.

Diplomacie nechce, aby se ukrajinští Češi stali rukojmím situace

V reakci na předání další žádosti krajanů z Ukrajiny prezidentu Miloši Zemanovi o pomoc s přesídlením do Česka ministerstvo zahraničí vyjádřilo lítost nad výskytem rozporuplných informací o situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovalo by za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli stát v této záležitosti rukojmími situace, uvedlo ministerstvo v tiskovém prohlášení vydaném před schůzkou Zemana s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) k nové žádosti.

K žádosti se tentokrát připojilo přes 70 rodin, mezi nimiž jsou údajně jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s repatriací žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Celkem seznam obsahuje jména asi 250 lidí, sdělila ve čtvrtek ČTK Věra Doušová, která dopis prezidentské kanceláři minulý týden předala. Reakci na novou žádost chce Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámit v pondělí na tiskové konferenci. Kvůli nové žádosti se se Zaorálkem sešel prezident Zeman. Ministr si s ním údajně chce tuto otázku vyjasnit a ujistit ho, že česká diplomacie dělá vše pro pomoc krajanům na Ukrajině.

Zeman slavil večeří s ústavními činiteli 70. narozeniny

Na Pražském hradě prezident Miloš Zeman slavil s ústavními činiteli své 70. narozeniny. Na večeři pozval bývalého prezidenta Václava Klause, představitele vlády a Parlamentu nebo předsedu Ústavního soudu. Podle účastníků Zeman vyprávěl zábavné historky ze svého politického života, probíral se ale také třeba konflikt na Ukrajině. Prezident dostal dárky, mimo jiné vzácný 70 let starý koňak. Zeman se 70 let dožil v neděli. Kulaté výročí už oslavil v kruhu svých blízkých a spolupracovníků na zámku v Lánech před dvěma týdny, kde si opekli kuřata a špekáčky.

Ministr financí Andrej Babiš prezidentovi přinesl vzácný koňak, který byl vyroben tajně ve Francii za německé okupace během druhé světové války. Starý je stejně jako Zeman, tedy 70 let. Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček daroval Zemanovi zapalovač a předseda Senátu Milan Štěch moderní kravatu a manžetové knoflíčky. Chtěl mu prý vybrat dárek, který pro něj bude prospěšný a nepoškodí mu zdraví.

ČNB: Všechny signály z české ekonomiky potvrzují oživení

Všechny signály z domácí ekonomiky potvrzují počátek ekonomického oživení. Zejména rychleji rostoucí mzdy a odhad jejich dalšího růstu signalizují vznik prvních tlaků ve prospěch růstu inflace v domácí ekonomice. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 25. září. Podle záznamu se členové rady shodli, že v rámci intervenčního režimu lze hladinu 27 korun za euro považovat i nadále za vhodně zvolenou. Její udržování poblíž této hladiny lze očekávat alespoň do roku 2016. Členové rady zároveň při diskuzi o ekonomickém vývoji v zahraničí uvedli, že zatímco domácí ekonomický vývoj není nyní zatížen významnějšími nejistotami, vývoj v zahraničí je značně nevyrovnaný.

Na strojírenský veletrh letos přišlo do Brna přes 75.000 lidí

Na mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), který skončil v Brně, přišlo podle odhadů Veletrhů Brno přes 75.000 lidí. Je to zhruba o 4000 více než v loňském roce. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly Veletrhy Brno. Podle nich akce potvrdila postavení nejvýznamnějšího průmyslového veletrhu v zemích střední Evropy. Na 56. ročníku MSV letos vystavovalo 1627 firem z 31 zemí. Je to zhruba o 150 více než v loňském roce. Zhruba polovina společností přijela ze zahraničí. Například z Číny jich bylo 72. Čína se má stát příští rok partnerskou zemí veletrhu. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého se může zdát, že v době internetu veletrhy tohoto významu ztrácejí na váze. "Domnívám se ale, že tomu tak není, protože všichni víme, že je to především osobní kontakt, který je rozhodující při získávání důvěry. A důvěra je to, co především potřebujeme v obchodních a podnikatelských vztazích," uvedl Dlouhý na veletrhu. Jedním z témat veletrhu byla nedostatečná podpora českého technického školství.

IHNED: Vítkova CPI kupuje na severu Čech 20.000 hektarů půdy

Realitní společnost CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka kupuje v severních Čechách za 43,5 milionu eur (1,2 miliardy korun) 20.000 hektarů půdy i se zemědělskou výrobou. Přebírá akcie firmy Spojené farmy, která pozemky dosud vlastnila. CPI se zároveň zavázala investovat během následujících dvou let do Spojených farem dalších 20 milionů eur (550 milionů Kč). Napsal to server IHNED.cz. Podle serveru se tak Vítek stane jedním z největších biozemědělců v Česku. CPI bude na získaných pozemcích dál provozovat zemědělskou výrobu s více než 400 zaměstnanci, chovem 8500 krav, 3000 ovcí a tisíců kuřat v bio kvalitě. Sídlo společnosti je v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na frankfurtské burze. Působí v ČR, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Německu. Vítek je podle zářijového žebříčku časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem přesahujícím 29 miliard korun.

Vláda projedná možnost adopce registrovanými partnery

Registrovaní partneři či partnerky budou možná už brzy moci adoptovat dítě svého protějšku, které společně vychovávají. Umožnit jim to má chystaná novela, kterou by měla příští týden ve středu projednávat vláda. Předlohu připravilo 25 poslanců a poslankyň z různých stran. Zákon však nadále lesbičkám a gayům, kteří žijí v registrovaném partnerství, osvojení dětí z ústavů nepovoluje. Aby změna začala platit, musí s ní souhlasit Parlament a podepsat ji prezident. "Žitou realitou i v České republice je, že existuje stále více rodin, kde oba rodiče mají stejné pohlaví. Zatímco v minulosti stejnopohlavní páry často vychovávaly děti z jejich předcházejících heterosexuálních vztahů, v posledních letech stále častěji vychovávají děti, které se rodí plánovaně přímo jim," uvedli v podkladech k novele její autoři.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 58 procent Čechů a Češek míní, že by gayové či lesby měli mít právo adoptovat dítě svého partnera či partnerky. Celkem 45 procent lidí si myslí, že by měli mít také právo osvojit si děti z ústavů. Podpora tak roste.

Ombudsmanka Šabatová trvá na změně školního řádu kvůli hidžábům

Ombudsmanka Anna Šabatová trvá na tom, že školní řád Střední zdravotnické školy v Praze 10 kvůli zákazu nosit muslimský šátek odporuje ústavnímu pořádku v České republice, školskému i antidiskriminačnímu zákonu. Sdělila to ČTK. Právě kvůli uvedenému zákazu loni školu opustily dvě muslimské studentky. Šabatová nyní čeká na písemné vyjádření ředitelky školy Ivanky Kohoutové. Ombudsmanka rovněž zdůraznila, že ji překvapil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který proti nošení takzvaného hidžábu nejprve nic nenamítal, později ale změnu školního řádu kvůli nim odmítl. Podle Šabatové ministr změnil názor bez vysvětlení.

Ministr Chládek zopakoval, že obecně proti šátkům ve školách nic nenamítá, ale úpravy školních řádů nepovažuje za nezbytné. "Nesouhlasím s tím, abychom více zasahovali do interních dokumentů škol, jakými školní řády jsou. Není možné školství neustále měnit na základě jednoho nebo dvou případů. Podle zpráv, které mám, školy postupovaly v souladu se současným právním řádem," uvedl ve středečním vyjádření k této kauze.

Nahlašování dovozů potravin je přísnější

Dovozci potravin živočišného původu a vybraných rostlinných produktů musí nahlašovat dozorovým orgánům příchod zásilek zboží dva dny před jejich přijetím. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. Zpřísnění povinnosti vyplývá z nařízení vlády. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky má zpřísnění zabránit možném zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU.

Pomajbík: Babiš zaúkoloval vedení ČSA jednat se zaměstnanci

Ministr financí Andrej Babiš zaúkoloval vedení Českého Aeroholdingu a Českých aerolinií jednat se zaměstnanci společnosti. Novinářům to po jednání na MF řekl Luboš Pomajbík z Odborového svazu dopravy s tím, že důvody ke stávce v žádném případě nepominuly. Babiš se k výsledkům schůzky nevyjádřil. Napětí v ČSA způsobil záměr společnosti propustit téměř třetinu pilotů a bezmála polovinu letušek a stevardů.

NS nařídil znovu projednat spor o miliony za zmařené větrníky

Nejvyšší soud (NS) dal staviteli větrných elektráren novou šanci na vysoké odškodnění od státu za zmařenou investici v Krušných Horách. Firma Tošovský měla stavební povolení, úřady jí ale stavbu větrníků nakonec zakázaly kvůli ochraně tetřívka obecného. V žalobě pak investor požadoval od ministerstev životního prostředí a místního rozvoje 339 milionů korun, avšak neuspěl. Nyní se spor vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 10 k dalšímu řízení.

Výdaje zdravotních pojišťoven na péči loni klesly, nejvíc lázním

Výdaje zdravotních pojišťoven na zdravotní péči v roce 2013 oproti roku předchozímu mírně klesly, nejvíc to pocítily lázně, méně dostaly také nemocnice či léčebny dlouhodobě nemocných a méně šlo i na léky na recept. Naopak si polepšila zdravotnická záchranná služba spolu s praktiky a gynekology. Vyplývá to z nově zveřejněných dat zdravotnických statistiků. Celkové náklady zdravotních pojišťoven na péči loni dosáhly 221,8 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,9 procenta.

Největší propad zaznamenala loni lázeňská péče. Zdravotní pojišťovny na ni daly 1,58 miliardy, zatímco rok předtím 2,5 miliardy korun. K propadu přispěla vyhláška, kterou ministerstvo zdravotnictví snížilo počty nemocí léčených v lázních na účet pojištění, zkrátila dobu léčby ze čtyř týdnů na tři a omezila i možnost prodloužení či opakování léčby.

Legendární tenista Kodeš je po transplantaci srdce

Jeden z nejlepších tenistů československé historie Jan Kodeš se zotavuje z úspěšné transplantace srdce. Osmašedesátiletý vítěz tří grandslamových turnajů a člen vítězného daviscupového týmu z roku 1980 podstoupil zákrok ve středu v pražském IKEMu. Informovala o tom televizní stanice Nova. Profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra, Nově řekl, že v současné době je Kodeš v péči lékařů a čeká ho postupné odpojení od přístrojů. Kodešovi se podařilo vyhrát slavný Wimbledon v roce 1973, trofeje vybojoval také na French Open v letech 1970 a 1971. Na dalším grandslamu US Open prošel dvakrát do finále. Celkově vyhrál ve dvouhře osm titulů.

Výzkum: České a slovenské děti jsou na internetu velmi neopatrné

České a slovenské děti jsou při používání internetu velmi neopatrné a téměř polovina by jich šla na schůzku s neznámou osobou, která je prostřednictvím této počítačové sítě osloví. Stále více dětí a mladistvých ve věku od 11 do 17 let na internetu vystavuje své intimní snímky. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, na kterém se podílely firmy Seznam.cz a Google a Vodafone. Na schůzku s člověkem, jehož znají pouze z internetu, by podle výzkumu přišlo 40 procent českých a 42 procent slovenských dětí. Velmi zajímavé je také zjištění, že více než 27 procent slovenských dětí jejich internetoví "kamarádi" požádali o to, aby nikomu neřekly, s kým a o čem spolu komunikují," uvedl Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, který se na výzkumu podílel. Intimní fotografie na internet umístilo skoro osm procent českých a slovenských dětí.

Po Trojském mostě v Praze začnou v pondělí jezdit auta a tramvaje

Po Trojském mostě přes Vltavu, který je součástí tunelového komplexu Blanka a vnitřního pražského okruhu, začnou v pondělí ráno jezdit auta, autobusy a tramvaje. Cestujícím začnou zároveň sloužit nové autobusové spoje. Praha původně plánovala, že stavba mostu bude stát 400 milionů korun, cena ale nakonec vyšla na více než 1,3 miliardy. Celý tunelový komplex bude stát 36,9 miliardy korun. Podle slibu Prahy se jím první řidiči projedou 2. prosince. Původně měl sloužit už v roce 2011.

Inspekce prověřuje možné násilí na mladistvých vězních

Generální inspekce bezpečnostních svorů (GIBS) prověřuje podezření, že se ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku dopouštěli dozorci násilí na mladistvých vězních. V případu nebyl zatím nikdo obviněn, několik dozorců bylo přeloženo na jiná oddělení. Napsal to server Česká justice a ČTK potvrdil státní zástupce z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Radek Bělor. Na možné násilí v nápravném zařízení upozornila ministerstvo spravedlnosti zahraniční organizace zabývající se lidskými právy.

Stíhání čtyř lidí kvůli příbramské poliklinice bylo zrušeno

Krajské státní zastupitelství v Praze zrušilo stíhání čtyř lidi kvůli kontroverznímu prodeji příbramské polikliniky. Rozhodlo tak na základě stížnosti obviněných. Věc byla odložena, v případu nebyl spáchán trestný čin, řekl ČTK náměstek krajského státního zástupce Martin Erazím. Kvůli soutěži čelili obvinění dva úředníci s advokátem, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami, a majitel vítězné firmy.

Pohnutý osud odbojářů připomene památník v Praze 13

Pohnutý osud odbojové skupiny, jejíž členové byli zavražděni gestapem, připomíná pískovcový pomník umístěný v místech, kde do roku 2001 stála v Praze 13 budova takzvaného Jinonického akcízu. Z budovy na okraji Jinonic, kde původně sídlil prvorepublikový celní úřad, vysílala pětice odbojářů tajné depeše do Británie. Všichni členové odbojové skupiny byli ale odhaleni a v noci ze 3. na 4. října 1941 zastřeleni. Jejich památku připomínala pamětní tabule, která po zbourání akcízu několikrát změnila stanoviště. Radnice nakonec rozhodla, že původní tabule zůstane v místní sokolovně. Podobný text bude hrdinství odbojářů připomínat na pomníku, který vytvořil akademický sochař Milan Vácha.

Národní muzeum otevře na Vítkově výstavu fotografií z roku 1989

Panelová výstava Německý podzim 1989 v Praze s podtitulem Cesta východoněmeckých občanů ke svobodě zahajuje Národní muzeum v prostorách památníku na Vítkově. Expozice připravená ve spolupráci s Československým dokumentačním střediskem představí zájemcům fotografie Karla Cudlína. Dokumentují situaci tisíců východoněmeckých uprchlíků, kteří se snažili najít útočiště na západoněmeckém velvyslanectví v Praze. "Na výstavě bude prezentováno i několik barevných snímků ze zahrady Lobkovického paláce, které pořídil Adolf Brüggemann, tehdejší pracovník západoněmeckého velvyslanectví. Neklidnou atmosféru dokreslují také články z dobového tisku," oznámila ČTK mluvčí muzea Tereza Petáková. Panelová výstava, která potrvá do 2. listopadu, připomíná 25. výročí masového útěku občanů NDR, kteří se přes Československo chtěli dostat do západního Německa.

Do Noci divadel se přihlásilo 117 souborů z 29 měst v ČR

Na 117 souborů z 29 českých a moravských měst je přihlášeno do druhého ročníku Noci divadel, která se uskuteční 15. listopadu. Do loňského ročníku se jich zapojilo přes osm desítek, akce se konala v 25 městech. Navštívilo ji přes 40.000 lidí, kteří zhlédli ukázky z inscenací a koncerty, viděli zákulisí a zúčastnili se workshopů, řekla ČTK mluvčí pořádajícího Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU) Judita Hoffmanová. Ten se letos otevře veřejnosti.

Česká filharmonie zahájila sezonu s hvězdným uzbeckým pianistou

Pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka v Rudolfinu zahájili čeští filharmonici svou 119. koncertní sezonu. Jako hosta si přizvali vycházející hvězdu světových pódií - teprve čtyřiadvacetiletého uzbeckého pianistu Behzoda Abduraimova. Ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina přednesl známý Prokofjevův Třetí klavírní koncert, stejnou skladbu, s níž zvítězil před pěti lety v londýnské klavírní soutěži a odstartoval svou kariéru. Večer uvedla orchestrální skladba Luboše Fišera Patnáct listů dle Dürerovy Apokalypsy, druhá část vyvrcholila Sukovou symfonií Asrael. Filharmonici se po letech vrátí také do světových sálů, počet zájezdů je za poslední léta rekordní. Česká filharmonie se tak dostane do newyorské Carnegie Hall, madridského Auditorio Nacional i vídeňského Musikvereinu. Nově začala spolupracovat i se společností Aerofilms, která vlastní licenci na přenosy z Metropolitní opery do kin.

Začala sbírka na varhany do Betlémské kaple za 12 milionů korun

Veřejnou sbírku na pořízení varhan do Betlémské kaple vyhlásil Spolek absolventů a přátel Českého vysokého učení technického (ČVUT). Chtějí sebrat peníze na nové píšťalové varhany namísto současných digitálních, které jsou podle organizátorů vzhledem k rozlehlosti a majestátnosti prostoru nedostačující. Tváří sbírky, jejímž cílem je shromáždit 12 milionů korun, se stala známá architektka a absolventka školy Eva Jiřičná. Betlémská kaple je reprezentativním místem ČVUT, které ji od roku 1987 spravuje. Na své náklady ji zrekonstruovalo a zpřístupnilo veřejnosti. Vedle akcí této univerzity se zde konají také například akce úřadu vlády nebo slavnostní bohoslužby Církve československé husitské.

Pražanům se příští týden představí replika legionářského vlaku

V Praze se příští týden v sobotu představí replika vlaku používaného legionáři při bojích o Transsibiřskou magistrálu. Na Vítkově se také uskuteční na den přesně po 100 letech rekonstrukce slavné přísahy České družiny. ČTK to sdělil mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička. Skutečná přísaha České družiny, první dobrovolnické jednotky Čechoslováků na východní frontě, proběhla 11. října 1914 na Sofijském náměstí v Kyjevě. Podle juliánského kalendáře to bylo 28. září, tedy na svátek svatého Václava. Na frontu byli českoslovenští dobrovolníci posláni již v říjnu, jednotka v té době podle Borovičky čítala 744 vojáků. Oslavy vzpomenou i na dobrovolnickou rotu Nazdar, která svůj praporec získala jen o den později ve francouzském Bayonne.

Petr Sís v Praze představil svou knihu Pilot a Malý princ

Za knihu o osamělosti, hledání krásy a smyslu života je označován nový počin světoznámého výtvarníka a spisovatele Petra Síse s názvem Pilot a Malý princ. Autor žijící v New Yorku v ní vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho (1900-1944). Sís knihu osobně představil v pražské La Fabrice za asistence čtyřiadevadesátiletého Jaroslava Hofrichtera, bývalého člena 311. bombardovací perutě vojenského letectva britských ozbrojených sil RAF. Obrázkový životopis sleduje rodinné zázemí, dětské sny, práci pro leteckou poštu i osudový poslední let nad Středozemním mořem. Je to portrét muže, jenž s oblibou četl i psal přímo v kokpitu letadla, odvážně překonával hranice dosud možného a přitom zůstal velkým snílkem. Po celý život v sobě uchoval zvědavé a hravé dítě, svého Malého prince.

Festival Mezi ploty zaplní o víkendu areál nemocnice v Bohnicích

O víkendu se v areálu pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční festival Mezi ploty, letos obohacený veřejnou sbírkou na pomoc duševně nemocným. Mezi ploty svojí účastí podpoří například Tomáš Klus, Lou Fanánek Hagen se skupinou Tři sestry, Čechomor, Ewa Farna, Sto zvířat, Čokovoko, Michal Horáček s Českým kalendářem, Lenka Filipová se svou dcerou Lenny, Celeste Buckingham, Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Michal Malátný, známý z hudební skupiny Chinaski, s programem věnovaným dětem, Tonya Graves, Václav Neckář, Laco Déczi, Pavel Šporcl a desítky dalších představitelů kulturní scény. Vedle umělců se festivalu zúčastní i renomovaní psychiatři a psychologové, kteří návštěvníky osloví krátkou přednáškou. Kulturní program se odehraje na šesti scénách, návštěvníkům se poprvé otevře prostor kostela bohnické nemocnice.

Zlínský filmový festival udělí své uznání kreslíři Adolfu Bornovi

Kreslíř, malíř, ilustrátor a animátor Adolf Born dostane příští rok na 55. ročníku zlínského dětského filmového festivalu uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Ocenění převezme při závěrečném ceremoniálu, řekl ČTK mluvčí festivalu Martin Pášma. Festival se koná vždy na přelomu května a června. Letos uznání obdržel skladatel Jaroslav Uhlíř. Čtyřiaosmdesátiletý Born vytvořil například postavy Macha a Šebestové či Opice Žofky. Born se stane devatenáctým nositelem festivalového uznání.

Hostem pražského koncertu Lady Gaga bude Lady Starlight

V neděli se v pražské O2 areně uskuteční koncert americké zpěvačky Lady Gaga. Zpěvačka proslulá svými extravagantními show se v Česku představí podruhé. V roce 2010 ve vyprodané O2 areně nabídla všechny své hity i řadu efektů včetně pyrotechniky umístěné v podprsence. Hostem koncertu bude zpěvačka Colleen Martinová. Osmatřicetiletá umělkyně vystupující pod jménem Lady Starlight je dlouholetou spolupracovnicí Lady Gaga.

V Praze začal umělecký festival Kavárny naživo

V Praze začal první ročník nezávislého uměleckého festivalu Kavárny naživo. Jeho cílem je snaha o oživení pražských kaváren a uměleckého života. Do 1. listopadu se v jeho rámci uskuteční 18 akcí ve 20 kavárnách a zapojí se přes 200 účinkujících. Podle organizátorky Terezy Melišové se na festivalu podílejí mladí nadšení lidé z řad účinkujících i organizátorů, a to bez nároku na honorář. "Akce má různorodou žánrovou škálu, uskuteční se přednášky, výstavy, koncerty, a další umělecké projekty.

Kuchaři v Boskovicích připravují na víkend 2500 porcí pečené husy

Přes 2500 porcí pečené husy, tedy o tisíc více než loni, připraví na víkend kuchaři pro gurmány v Boskovicích na Blanensku, kde se bude konat jedenáctý ročník Husích slavností. Husí speciality všeho druhu nabídne 23 restaurací v mikroregionu. Za pěkného počasí by se mohlo akce podle hrubých odhadů zúčastnit až 10.000 lidí, řekl ČTK ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář. Akce připomíná židovskou minulost města. Husy z Moravy totiž dodávali před staletími na stoly společenské smetánky ve Vídni právě boskovičtí Židé. Město si to před 11 lety připomnělo Husími slavnostmi, které se později staly největší společenskou akcí pořádanou radnicí. Každý rok na ni přijíždí stále více lidí. Hlavním stanem gurmánů bude po celé dva dny Zámecký skleník v centru města, kde si příchozí budou moci pochutnat na husích paštikách, sádle i vybraných specialitách z husího masa.

Karlovarská vyhlídka Karla IV. je po rekonstrukci opět přístupná

Vyhlídka Karla IV. nad Karlovými Vary je po rekonstrukci opět přístupná turistům. Přes 14 metrů vysoká cihlová stavba v neogotickém stylu stojí uprostřed lázeňských lesů. Z prostorného základu budovy lze po úzkých točitých schodech dojít do prvního patra a pak až na věž.

E15: Fotbalový brankář Čech kupuje cyklistickou firmu ČS MTB Team

Fotbalový brankář Petr Čech podle deníku E15 koupí cyklistickou firmu ČS MTB Team. Současní majitelé společnosti Roman Čermák a Tomáš Hykl zatím nechtěli transakci komentovat, na pondělí však svolali tiskovou konferenci ke vstupu dvaatřicetiletého reprezentačního gólmana do české cyklistiky. Firma, jež má podle listu čtyřicetimilionové roční tržby, se od roku 1994 specializuje na sportovní marketing a pořádání firemních závodů. Organizuje například seriál závodů horských kol Kolo pro život.

Sport

Mistryně Evropy v hodu oštěpem a vítězka Diamantové ligy Barbora Špotáková je mezi desítkou nominovaných kandidátek na vítězství v anketě o nejlepší atletku světa podle mezinárodní federace IAAF. Světová rekordmanka byla v desítce také v roce 2012, kdy se v Londýně podruhé stala olympijskou vítězkou, do finále se ale nedostala. Jasným favoritem v letošní sezoně ani v jedné z kategorií nikdo není, za velkého adepta však lze považovat francouzského tyčkaře Renauda Lavillenieho, který překonal světový rekord legendárního Ukrajince Sergeje Bubky.

Tenistka Petra Kvitová postoupila do semifinále turnaje v Pekingu. Turnajová trojka ve čtvrtfinále porazila Italku Robertu Vinciovou 7:6, 6:4 a v boji o finále ji čeká Australanka Samantha Stosurová. Kvitová navazuje v Pekingu na vítězné tažení z minulého týdne, kdy triumfovala ve Wu-chanu. Připsala si už osmý vyhraný zápas v řadě. V případě titulu v Pekingu by se Kvitová mohla posunout na druhé místo žebříčku WTA.

Třetí nasazený Tomáš Berdych porazil na tenisovém turnaji v Pekingu Američana Johna Isnera 6:1, 6:4 a stejně jako vloni postoupil do semifinále. Přiživil své šance na postup na Turnaj mistrů.

Fotbalisté Sparty porazili ve druhém utkání základní skupiny Evropské ligy na Letné Young Boys Bern 3:1. Za českého mistra, který vyhrál i čtvrtý domácí pohárový zápas v sezoně, se dvakrát trefil David Lafata a jednu branku přidal Lukáš Vácha, za hosty snížil Guillaume Hoarau. Letenští se díky výhře na Bern bodově dotáhli a společně ztrácejí tři body na vedoucí Neapol.

Dvaadvacet koní by se mělo objevit příští neděli na startu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Chybět nebude ani osminásobný vítěz slavného dostihu žokej Josef Váňa s Tiumenem, kterému olympijští vítězové Eva Samková a David Svoboda vylosovali patnáctku. Jako první přiřkli startovní číslo největší favoritce a vítězce uplynulých dvou ročníků Orphee des Blins, která má dvanáctku. Váňa si na startovní číslo musel počkat až do konce losování a vlastně ho ani nedostal. Samková vytáhla z poháru jméno Tiumena, ale pětibojař Svoboda už ve svém žádné číslo neměl, což demonstroval otočením nádoby dnem vzhůru. Jelikož byl Tiumen posledním vylosovaným, bylo jasné, že pojede s patnáctkou. Váňa oslaví krátce po Velké pardubické už dvaašedesátiny a nejspíš pojede slavnou steeplechase na 6900 metrů skutečně naposledy. Věří, že má šanci vyhrát počtvrté s Tiumenem a celkově podeváté.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.