Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zaorálek jednal v New Yorku s Kerrym o Islámském státu a Ukrajině

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se na okraj 69. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku sešel s šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym. Tématem jejich rozhovoru byla hrozba Islámského státu v Iráku a situace na Ukrajině včetně postoje vůči Rusku, sdělil dnes v tiskové zprávě Černínský palác. "Americká strana je dobře informována o našem příspěvku, o daru munice pro regionální vládu v Kurdistánu a komerčních projektech. Zabývali jsme se také celkovou strategií, jaké jsou politické cíle, abychom se vyvarovali dřívějších chyb," řekl Zaorálek po jednání s Kerrym.

Ve středu Zaorálek absolvoval několik bilaterálních jednání. Během rozhovoru s ministrem zahraničí Jemenu Džamálem Abdalláhem Sallálem český ministr zdůraznil podporu České republiky politické transformaci této země sužované terorismem. O přibližování Moldavska Evropské unii a sdílení zkušeností v této oblasti mluvil Zaorálek s moldavskou vicepremiérkou a ministryní zahraničí Natalií Ghermanovou. O možnostech spolupráce například v oblasti sportu či vzdělávání hovořil šéf české diplomacie se svým turkmenským protějškem Rašidem Meredovem. Na schůzce s norským ministrem pro evropské záležitosti Vidarem Helgesenem se Zaorálek zmínil mimo jiné i případu dvou českých dětí, které rodičům odebraly norské úřady. V newyorské centrále společnosti Google se Zaorálek ve středu setkal se zástupci úspěšných českých firem, které se v zámoří prosadily díky inovativním nápadům zejména v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Ministr Babiš: ČSA potřebují navýšit kapitál

České aerolinie potřebují navýšit kapitál. Ministerstvo financí o tom jedná s ostatními akcionáři. ČTK to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO) v reakci na nové kolo propouštění zaměstnanců aerolinií, proti kterému se už postavily odbory. Stát ale jako budoucí menšinový vlastník má v současnosti podle ministra slabou pozici. Podle Českého Aeroholdingu, jehož prostřednictvím stát do vedení ČSA promlouvá, změny v hospodaření přinášejí výsledky. Za léto ČSA po letech vykážou čistý provozní zisk. Za ekonomický stav Českých aerolinií jsou podle Babiše odpovědné předchozí vlády ČSSD a ODS. Zároveň připomněl, že stát v dopravci bude mít pouze pětinový podíl, a jeho vyjednávací pozice tak není vůči ostatním akcionářům příliš silná. Za to podle něj nese odpovědnost kabinet expremiéra Petra Nečase, který umožnil společnosti Korean Air při nákupu 44 procent akcií ČSA využít opci na odkup dalších akcií vlastněných státem. Opačný názor na loňskou dohodu s korejským dopravcem má Babišův předchůdce na ministerstvu financí v Nečasově vládě Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj bylo nalezení strategického partnera pro ČSA záchranou. "Kdyby nedošlo k privatizaci, museli bychom dát ČSA do likvidace už před třemi lety," řekl ČTK Kalousek. Prezident Miloš Zeman doufá, že aerolinky Korean Air splní slib a pozdvihnou ČSA minimálně na dřívější úroveň. Propouštění personálu podle něj odpovídá tomu, že se z ČSA stává aeroklub.

Česko od ledna zvýší počet ekonomických diplomatů o 12

Od začátku příštího roku má české zastupitelské úřady posílit 12 ekonomických diplomatů. O zemích, kam vyjedou, se rozhodne do listopadu. ČTK a České televizi to po jednání pracovní skupiny pro monitorování sankcí řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. "V tuhletu chvíli přibude pět ekonomických diplomatů ministerstvu zahraničí, pět ministerstvu průmyslu a dva ministerstvu zemědělství," uvedl s tím, že se nyní bude diskutovat o trzích, které jsou nejperspektivnější. "Určitě platí Latinská Amerika, střední Asie a další postsovětské země," poznamenal. V minulosti přitom hovořil například o Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Vietnamu nebo Číně. Dvojice nových zemědělských diplomatů doplní již dříve vybranou pětici, která zamíří na ambasády do Ruska, na Ukrajinu, do Spojených arabských emirátů, Číny a do Vietnamu. Prouza po jednání také informoval o tom, že se ministerstvu vnitra příští rok navýší rozpočet zhruba o 30 milionů korun, aby dokázalo rychleji zpracovávat žádosti o dlouhodobá víza od cizinců, kteří se v Česku chtějí léčit. Nyní se podle státního tajemníka stává, že cizinci dostanou jen měsíční turistické vízum, ale nestihnou za tuto dobu absolvovat celou lékařskou proceduru. Finance mají jít především na zvýšení počtu příslušných zaměstnanců.

Havlova busta bude v americkém Kongresu odhalena 19. listopadu

Připravovaná busta bývalého českého prezidenta Václava Havla bude v americkém Kongresu odhalena 19. listopadu. Oznámil to na svých oficiálních internetových stránkách předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner. S nápadem umístit kopii už známé busty českoamerického sochaře Lubomíra Janečky přišla americká pobočka Knihovny Václava Havla ve spolupráci mimo jiné s organizací Amerických přátel České republiky. Busta má být vedle bust dalších významných světových osobností, jako je bývalý britský premiér Winston Churchill či někdejší američtí prezidenti Abraham Lincoln a George Washington.

Velvyslanec SRN: Jiskra z Prahy pomohla k pádu komunismu v NDR

V Praze byla před 25 lety zažehnuta jiskra, která přispěla ke zhroucení komunismu v bývalé Německé demokratické republice. ČTK to v rozhovoru řekl nový německý velvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven. Odkazoval na vlnu tisíců východoněmeckých uprchlíků, kteří se přes tehdy západoněmecké velvyslanectví v Československu dostali na vytoužený Západ. Na počátku příštího týdne si ambasáda události z podzimu 1989 znovu připomene a nebude u toho chybět ani tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, jehož jedna nedokončená věta se stala symbolem tehdejšího dění. Velvyslanectví začali zaplňovat během září 1989, když se nespokojeným východním Němcům uzavřela cesta do Maďarska, odkud prchali do Rakouska a dál do Spolkové republiky.

Na úřad vlády dorazila podezřelá zásilka podobná té pro Zemana

Na úřad vlády dorazila podezřelá zásilka podobná té, která byla ve středu adresována prezidentu Miloši Zemanovi. V současné době ji prověřuje policie a hasiči, řekl ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer. Dopis Zemanovi obsahoval mimo jiné podezřelý bílý prášek, podle prvních analýz ale nebyl nebezpečný. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) České televizi řekl, že oba dopisy zřejmě odeslal stejný člověk. Dopis prezidentovi byl napsán ve jménu Islámského státu a protestuje proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. "V každé společnosti, a dokonce v každém městě, je několik obecních bláznů a já pokládám ten dopis za dopis jednoho z obecních bláznů," řekl prezident. "Je psán takovým stylem, že ač nejsem psychiatr, troufal bych si tvrdit, že ten prášek bude buď mouka, nebo cukr, nebo v nejhorším případě prášek na praní," dodal na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Zlínského kraje.

Stavaři mají letos nejvyšší vytíženost kapacit za pět let

Stavební firmy letos díky mírnému růstu sektoru a předchozímu propouštění hlásí největší vytíženost kapacit od krize. Aktuálně jde o 88 procent, což je nejvíce za posledních pět let a jen o procentní bod méně než v rekordním roce 2008. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2014 společností CEEC Research a KPMG Česká republika, kterou má ČTK k dispozici. "Stavebnictví opustilo od počátku krize přibližně 45 tisíc pracovníků," upozornil ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Některé odhady mluví až o 50 tisících propuštěných lidí.

České stavebnictví výrazně zasáhla ekonomická krize, resort od roku 2008 přišel o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí. Jedním z důsledků krize je výrazný pokles cen ve veřejných stavebních tendrech.

Komise nemá námitky proti převzetí pump Agip maďarskou MOL

Evropská komise nemá námitky proti převzetí firmy ENI v Česku, na Slovensku a v Rumunsku maďarskou ropnou společností MOL. Podle komise není obchod ohrožením konkurenčního prostředí, neboť dál bude existovat tlak ze strany dalších účastníků trhu. MOL akvizicí, která byla oznámena letos v květnu, získá síť čerpacích stanic Agip, v ČR celkem 208.

AE: Český export letos dosáhne rekordních 3,6 bilionu korun

Vývoz tuzemských firem bude letos i přes zavedení vzájemných sankcí mezi EU a Ruskem rekordní. Podle odhadu Asociace exportérů (AE) dosáhne hodnoty až 3,6 bilionu korun. Loni dosáhl vývoz domácích firem zhruba 3,1 bilionu korun. "Zatím podle vývoje dynamiky zahraničního obchodu by český export měl překročit 3,5 bilionu korun a pokud nedojde k dalšímu vyostření situace na Ukrajině, mohl by dosáhnou hodnoty až 3,6 bilionu korun," řekl ČTK místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj bude v letošním roce přímý dopad sankcí mezi EU a Ruskem na český export dvě až tři miliardy korun. Nepřímý dopad, přes reexporty z jiných zemí, zejména z Německa, pak pět až osm miliard korun. Tuzemský vývoz táhnou vzhůru jako tradičně stroje a dopravní prostředky.

Již 70 pct výroby Českého porcelánu směřuje na export

Jeden ze čtyř světových výrobců tradičního cibuláku, firma Český porcelán, vyváží již 70 procent své produkce a je tak na exportu zcela závislá. Největšími odběrateli jsou Korea, Japonsko a Německo. Firma překonala ekonomickou krizi a v letošním roce plánuje tržby 160 milionů korun a zisk až šest milionů korun. ČTK to na veletrhu For Decor řekl generální ředitel společnosti Vladimír Feix. Český porcelán se nyní snaží dostat na čínský trh. Mezi další exportní destinace, na které chce firma proniknout, patří Egypt. Celkem společnost exportuje své výrobky do 22 zemí. Vývoz do Ruska v poslední době klesl o polovinu. Podle Feixe ale podnik očekává, že se odbyt opět zvýší na původní úroveň.

SOCR: Potraviny v ČR jsou šesté nejlevnější v EU

V Česku jsou šesté nejlevnější potraviny z 28 členských států Evropské unie (EU). S odvoláním na čísla statistického úřadu Eurostat to uvedl Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR. Maloobchodní marže v tuzemsku jsou podle svazu rozhodně nižší než v silnějších ekonomikách. Obchodníci tak reagují na tvrzení Potravinářské komory, která v tomto týdnu uvedla, že supermarkety prodávají v ČR potraviny se stále vyššími přirážkami a mají vyšší marže než na Západě. Podle údajů Eurostatu byla cena potravin a nealkoholických nápojů v ČR loni na 84 procentech průměru celé EU. Levněji bylo z tohoto pohledu pouze v Maďarsku, Litvě, Rumunsku, Bulharsku a Polsku, kde jsou potraviny nejlevnější z celé EU. Naopak nejdražší potraviny mělo Dánsko před Švédskem, Finskem a Rakouskem. Životní úroveň v České republice však stále výrazně zaostává za západní Evropou a podle již dříve uvedených údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni ve srovnání s původními 15 zeměmi eurozóny dále klesla. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly totiž klesl na 74,1 procenta průměru zemí eurozóny. Předtím byl tři roky na 75 procentech.

Podle úterního tvrzení Potravinářské komory prodávají řetězce v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami, které se pohybují od zhruba 20 procent u výsekového masa až po více než 100 procent u některých mléčných výrobků. Podle ředitele komory Miroslava Koberny by snížení marží, které jsou podle potravinářů v Česku vyšší než v západní Evropě, pomohlo zvýšení kvality potravin. Stát by proto měl využít prostředků k jejich omezení.

Na strojírenském veletrhu bude 1600 firem, polovina ze zahraničí

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně bude letos vystavovat 1600 firem z 31 zemí. Je to zhruba o 120 více než v loňském roce. Zhruba polovina společností přijede ze zahraničí. Například z Číny jich bude 72. Vyplývá to z informací, které zveřejnili organizátoři. Mezinárodní strojírenský veletrh začne na brněnském výstavišti v pondělí. Letošním speciálním hostem je Thajsko, které má rozvinutý elektrotechnický a automobilový průmysl. Do Brna přijede z této země 17 firem. Největší zájem o veletrh je tradičně z Německa, odkud do Brna přijede 282 firem, což je více než třetina všech vystavovatelů. Pořadatelé letos očekávají podobnou účast jako v loňském roce, kdy přišlo 71.477 návštěvníků z 55 zemí. Upozornili, že přes tři čtvrtiny návštěvníků jsou lidé s vysokými rozhodovacími pravomocemi, to znamená, že rozhodují nebo spolurozhodují o investicích.

Nábytkáři: Výroba nábytku v Česku letos výrazněji ožila

Výroba nábytku v Česku letos výrazněji ožila, za pozitivním vývojem stojí hlavně rostoucí export. V ČR se letos vyrobí nábytek v hodnotě 38,8 miliardy korun, meziročně o pět procent více. Vyplývá to z odhadu Asociace českých nábytkářů (AČN) a společnosti Apicon. Exportní výkonnost českých nábytkářů v posledních letech roste, celkem se letos vyveze 17,1 procenta nábytku vyrobeného v ČR. V roce 2009 to bylo 6,3 procenta. Nábytek vyrobený v Česku míří nejčastěji do Německa (31 pct), na Slovensko a do Francie. Nejčastěji se vyváží části nábytku, kovový nábytek, lékařský nábytek a sedadla. Dovezený nábytek se na prodejích podílí ze 43 procent, před pěti lety to bylo o deset procent méně.

UCB: Čeští milionáři investují prostředky z 30 procent s rizikem

Čeští milionáři investují své prostředky ze 70 procent na jistotu a z 30 procent rizikově. Většina z nich se účastní obchodů na burzách, ale ta pražská hraje při investování jen malou roli. Vyplývá to z průzkumu, který na mezinárodní investiční konferenci Invest with the best představil ředitel privátního bankovnictví pro ČR a SR UniCredit Bank Raymond Kopka. Populární jsou investice do akcií. Překvapivě ale bohatí čeští investoři hledají příležitosti více v zahraničí a pražskou burzu spíše ignorují. Důvodem je nízký počet obchodovaných titulů i nízká likvidita na pražské burze. "Mají obvykle velmi dobrý přehled o klíčových aktivech ve svém portfoliu," řekl Kopka k výsledkům průzkumu mezi 1700 českými milionáři s disponibilním majetkem přes deset milionů korun.

Průzkum: Malé firmy čekají nejlepší období za poslední tři roky

Příští rok očekává lepší obchody 60 procent firem a podnikatelů s obratem do 25 milionů korun, tedy o třetinu více než před rokem. Očekávání firem je tak nejvyšší za poslední tři roky, vyplývá z průzkumu Sberbank mezi více než stovkou firem. "Mnohem více než loni a předloni očekávají firmy lepší obchody, řada z nich plánuje investice a chystá nabírat zaměstnance,“ uvedl manažer výzkumu Sberbank CZ Michal Pitucha. Celkem 84 procent firem v průzkumu uvedlo, že se podnikání daří. Expanzi nebo rozšiřování výroby plánuje 37 procent firem. Sberbank průzkum mezi podnikateli a firmami s obratem od půl milionu korun do 25 milionů korun provádí od roku 2012.

ČNB opět nechala sazby i intervenční režim beze změny

Bankovní rada České národní banky opět nechala úrokové sazby na historických minimech a bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni téměř dva roky. Základní úroková sazba tak činí 0,05 procenta. Devizové intervence kvůli hrozbě deflace spustila rada loni v listopadu.

Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem

Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie zřejmě skončí smírem. Žalobci navrhli někdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, že jí vrátí náklady řízení ve výši zhruba 400.000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Benešová to řekla ČTK s tím, že v takovém případě nebude brát zpět omluvu, kterou vůči někdejším představitelům justice učinila na pokyn soudu před dvěma lety. Znění smíru musí schválit pražský vrchní soud. Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce či tehdejšího místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

Arbitři ukončili spor o Blanku: Praha musí zaplatit miliardu

Rozhodčí soud ve sporu Prahy a stavební firmy Metrostav týkajícím se neproplacených faktur za tunel Blanka rozhodl, že hlavní město musí zaplatit poslední dlužnou miliardu korun. Největší část této sumy připadá na problematický Trojský most, jehož cena tak bude 1,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to řekli náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) a mluvčí Metrostavu František Polák. Soud tak po více než osmi měsících spor ukončil. Termín otevření tunelu stále není znám.

Trať do Mostu získají ČD, nabídka Arrivy má omezenou platnost

Provoz na železniční trase mezi Plzní a Mostem zřejmě získají České dráhy. Důvodem je omezená platnost nabídky Arrivy, která platí jen do konce září. Nesplňuje tak zákonnou lhůtu, během které musí úřad záměr o uzavření dohody zveřejnit na úřední desce a nesmí během ní podle zákona smlouvu uzavřít. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Úřad proto bude nadále jednat pouze s Českými drahami. Podle Arrivy je listopadový termín pro uzavření smlouvy pozdě, za měsíc po podpisu prý není schopná se připravit na provoz. Podle generálního ředitele Arrivy v Česku Daniela Adamky je ale listopadový termín podmínkou, kterou mohou splnit pouze České dráhy. Ty na trase v současnosti jezdí, nemusí proto shánět a školit personál, budovat pokladny ve stanicích a upravovat vozidla. Právě kvůli nedostatku času dopravce svoji nabídku limitoval termínem do konce září.

U Vyškova se na poli sesunul svah, který poškodil plynovod

U Milonic na Vyškovsku se sesunul na dvou místech na poli svah, který poškodil plynovod. Uniklo z něj malé množství plynu. Závada byla ale bez přerušení dodávky odstraněna. ČTK to řekl mluvčí společnosti RWE Lukáš Kresač. Plynaři poškozenou část plynovodu přemostili 200 metrů dlouhým novým potrubím. Jižní Morava se po vydatných deštích potýká se sesuvy půdy. Nejvážnější je momentálně situace v Bulharech, kde se sesunul svah, na němž stojí 14 rodinných domů. Obyvatelé dvou z nich museli být evakuováni. Svah zpevňují těžkou technikou hasiči.

ČR by mělo plně převzít pravidla o přeshraniční zdravotní péči

Evropské komisi se nelíbí, jak Česká republika, ale také Rumunsko a Slovinsko do svého práva zahrnuly evropská pravidla pro přeshraniční zdravotní péči. Země proto byly vyzvány, aby do dvou měsíců komisi oznámily, jak hodlají své právní úpravy změnit. Pokud se tak nestane, může věc skončit až u Soudního dvora EU. Podle směrnice z roku 2011 mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není dostupná, anebo by na ni museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa či poskytovatelé v jednotlivých zemích.

V Praze podepsal novelu zákona o zdravotním pojištění, která evropská pravidla do českého právního řádu překlápěla, prezident Miloš Zeman letos v březnu. Kromě jiného znamená pro české občany možnost podstoupit plánované operace v ostatních zemích EU bez předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny. Ze zákona ale také vyplývá, že pacienti si nadále musejí danou péči v zahraničí nejprve sami uhradit a teprve následně jim bude refundována, a to jen do výše českých cen. Zdravotní pojišťovny proto tehdy upozorňovaly na reálné nebezpečí, že lidé se na nákladech budou muset podílet z vlastních zdrojů, například pokud by v Česku nebyla daná léčba z českého veřejného zdravotního pojištění z větší části či vůbec hrazena.

Ambasadoři budou bojovat proti věkové diskriminaci

Síť ambasadorů a ambasadorek Proti ageismu bude bojovat proti věkové diskriminací v zaměstnání a propagovat mezigenerační solidaritu vedoucí ke zlepšení postavení starších lidí ve společnosti. Zapojilo se do ní zatím šestnáct osobností včetně ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové, herečky Táni Fischerové, veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové nebo předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly. Novou ambasadorskou síť představila organizace Alternativa 50+. Například Fischerová se k těmto aktivitám připojila, protože společnost, která se špatně chová ke starým lidem, podle ní nemůže přežít. Na tyto problémy upozorňuje dlouhodobě.

Podle socioložky Nikoly Šimandlové není pochyb o tom, že věková diskriminace především při náboru do zaměstnání existuje, mimo záznam a anonymně to mnohdy přiznávají i personalisté. Samotní padesátníci vnímají svůj věk jako hlavní důvod, proč mají problém najít práci. Problém se stupňuje, pokud mají více znevýhodnění, například se jedná o ženy nebo o lidi vracející se do pracovního procesu po péči o blízkou osobu. Ekonomka Ilona Švihlíková, která je také jednou z ambasadorek, v rámci své aktivity může například vyčíslit ekonomické ztráty způsobené vyčleňováním určitých skupin. Čerpá také z vlastních zkušeností získaných v organizaci Alternativa zdola, kterou založila. "Zjistila jsem, jak skvěle fungují věkově namíchané kolektivy," řekla.

Až 80.000 dětí hrozí týrání, tvrdí sdružení SOS dětské vesničky

Až 80.000 dětí v Česku hrozí týrání nebo zanedbávání. Podle odhadů je ohlášena asi jen desetina případů, loni jich bylo 7527. Nepřežilo 9 dětí. Na tiskové konferenci to uvedlo sdružení SOS dětské vesničky. Proto sdružení rozjíždí informační kampaň "Tak snadno se to nepozná", která má lidi motivovat, aby svá podezření ohlásili. Signálů, jak poznat týrané dítě, je podle odborníků mnoho a jsou velmi různorodé. Kromě viditelných znaků, jako jsou modřiny nebo zlomeniny, může být dítě zamlklé, neprojevující emoce, samotářské a bez sebevědomí. "Dítě nemusí být špinavé nebo smutné. Mohou to být i děti draze oblečené, čisté, ale projevují se agresivně," uvedla Jana Machová z oddělení sociálně-právní ochrany dětí pražského magistrátu. Zároveň varuje, že častěji je dětem nesprávně nevěřeno, než věřeno. Dítě, kterému dospělý nevěří, se pak už často nezkusí svěřit se svým trápením někomu jinému.

Ministr školství Chládek by výhledově chtěl další miliardy navíc

Navyšování školského rozpočtu by příštím rokem nemělo skončit, uvedl na tiskové konferenci ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Výhledově by si představoval, že by se rozpočet jeho resortu měl zvýšit o další jednu až dvě miliardy korun. Vynutí si to podle něj zavedení kariérního řádu učitelů, které by mělo být spojeno s dalším zvyšováním platů, a modernizace vybavení škol. Návrh zákona o státním rozpočtu, který v pondělí schválila vláda, počítá s tím, že do školství ve srovnání s letoškem půjde o 4,2 miliardy korun více.

Sněmovna nerozhodla, Kalousek se ale za výroky omlouvat nemusí

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se za své výroky na adresu poslance KSČM Zdeňka Ondráčka omlouvat nemusí. Sněmovna nezrušila, ale ani nepotvrdila rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, podle něhož se měl Kalousek omluvit za to, že Ondráčka označil za komunistického fízla. Šéfka výboru Miroslava Němcová (ODS) po právní analýze situace uvedla, že rozhodnutí výboru tak nenabylo právní moci.

Kalousek poté, co poslanci nepřijali žádné usnesení uvedl, že rozhodnutí výboru považuje nadále za platné. Omlouvat se nebude a je připraven nést případné následky, tedy možnou pokutu do výše 56.000 korun. Svůj výrok za vulgarismus nepovažuje. Poukázal na to, že Ondráček sloužil za socialismu u pohotovostního pluku, který se podílel na potlačování protirežimních demonstrací. Ondráček ale trval na tom, že výrok je urážlivý. Hájil se tím, že nebyl u komunistické Státní bezpečnosti, nikoho neudal a má i lustrační osvědčení a bezpečnostní prověrku.

V Olomouci začali studovat pozvaní stipendisté z Ukrajiny

Na Univerzitě Palackého v Olomouci začalo studovat sedm stipendistů z Ukrajiny. Místa jim nabídla letos v únoru škola jako reakci na tíživou vnitropolitickou situaci v jejich zemi. Studenti doktorského studia budou po dobu jednoho roku navštěvovat filozofickou, právnickou a lékařskou fakultu. "Stipendisté dostanou stipendium ve výši 13.000 korun, na které přispívá univerzita a ministerstvo školství. Bude jim hrazena cesta, ubytování a sociální a zdravotní pojištění," podotkl rektor Jaroslav Miller. Přijatí stipendisté mají v podmínkách navíc odborné publikování své práce.

Mezi přijatými studenty jsou například tři dívky, které dosud studovaly na univerzitě v Oděse. "Nabídka přišla od našeho prorektora. Měla jsem obavy, ale ta příležitost byla tak velká, že to převážilo i ten strach," řekla ČTK jednadvacetiletá Juliana. Podotkla, že na Ukrajině má rodinu, se kterou je v době konfliktu ještě více svázaná.

První student v Česku zaplatil školné bitcoiny

První student v Česku zaplatil školné ve virtuální měně bitcoin. Jeden semestr na Vysoké škole manažerské informatiky, ekonomiky a práva (VŠMIEP) ho stál 2,3 bitcoinu. Škola to oznámila v tiskové zprávě. VŠIMEP je jedinou vysokou školou v Česku, která bitcoiny přijímá. Podle ředitele strategie školy Martina Stránského obliba bitcoinů v Česku poroste. "Nejde jen o trendovou záležitost. Bitcoin je totiž jednou ze světových měn, která nepodléhá žádným politickým nebo ekonomickým vlivům," uvedl Stránský, který je dlouholetým fanouškem internetové měny. Stál mimo jiné za zřízením prvního veřejného bankomatu na bitcoiny v Česku na Arbesově náměstí v Praze. V Česku jsou k dispozici dva bankomaty na bitcoiny a lze jimi platit v některých obchodech nebo restauracích. Aktuální kurz jednoho bitcoinu je 10.844 Kč.

Arnika: Některé přívěsky k "loom bands" obsahují ftaláty

Nebezpečné ftaláty a těžké kovy, zejména olovo, obsahují podle laboratorních testů některé přívěsky k populárním gumičkám loom bands a některé takzvané zaplétací špagety. V samotných gumičkách se tyto nebezpečné látky nenašly a z hlediska ftalátů jsou bezpečné, uvedlo ekologické sdružení Arnika na tiskové konferenci. Nejvyšší koncentrace olova testy podle sdružení odhalily u přívěsků "včela" a "smajlík". Směsný vzorek přívěsků "hvězdice" a "knír" přesáhl povolený limit ftalátů až 419krát. Závadné výrobky už zkoumá Česká obchodní inspekce (ČOI). Její mluvčí Jiří Fröhlich uvedl, že kontrolami u prodejců se snaží zjistit dodavatele, případně dovozce. Arnika zkoumala v uplynulých týdnech stovky výrobků z kamenných prodejen, tržnic a internetových obchodů pomocí rentgenového spektrometru.

Filmaře Františka Vláčila připomene pražský Biograf Ořechovka

Biograf Ořechovka v Praze 6 připomene předního českého režiséra a scenáristu Františka Vláčila, od jehož narození uplynulo letos v únoru 90 let. Úvodu třídenní přehlídky se zúčastní herec Jan Kačer a scenárista a spisovatel Zdeněk Mahler. Budou uvedeny například celovečerní snímky Koncert na konci léta, Údolí včel a Marketa Lazarová. Doplní je besedy, otevření výstavy i projekce některých dokumentů. František Vláčil, který zemřel v lednu 1999, patří k nejuznávanějším českým filmovým tvůrcům. Do dějin domácí kinematografie se zapsal svou monumentální historickou freskou Marketa Lazarová, která je považována za nejlepší tuzemský film všech dob.

Andělé všedního dne Alice Nellis přijdou do kin 9. října

Andělé všedního dne je název nového filmu režisérky Alice Nellis, na jehož scénáři pracovala se spisovatelem Michalem Vieweghem na základě jeho stejnojmenné knižní předlohy. Do rolí andělů obsadila Mariána Labudu, Vojtěcha Dyka, Vladimíra Javorského a Elišku Křenkovou. Snímek představila na projekci v Praze, v kinech se objeví 9. října. "Zaujalo mě téma té knihy. Člověk neví dne ani hodiny, každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme. A čas od času mi přijde dobré tohle připomenout," uvedla Nellis k tématu své novinky. Hrdiny příběhu jsou lidé, jimž život prokluzuje mezi prsty. Neměl by, protože některým z nich záhy skončí. Proto se v jejich blízkosti objevili andělé, lidskému oku neviditelní strážci snažící se provést své svěřence jejich nejtěžším dnem. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se občas nepokusili situaci zachránit.

Na výstavišti v Holešovicích je k vidění 40 automobilových značek

Na pražském výstavišti v Holešovicích je do neděle v rámci výstavy Autoshow k vidění 40 automobilových značek. Představí se 20 českých premiér. Hlavní hvězdou je supersportovní McLaren P1. Uvedli to organizátoři akce ze společnosti Incheba. Autoshow se koná po tříleté odmlce. Účastní se jí většina značek z první desítky. Automobilky většinou zastupují velcí prodejci s podporou oficiálních importérů. Incheba očekává přes 50.000 návštěvníků. Mezi vystavovanými vozy jsou Alfa Romeo 4C, Bentley Flying Spur, Ferrari California T, Maserati Ghibli, Porsche 911 Turbo, Porsche Cayman GTS nebo Lamborghini Aventador LP 700-4. Hlavní tahák McLaren P1 se organizátorům podařilo na akci dostat díky jedinému českému kupci.

Svitavy budou čtyři dny centrem filatelistů

Ve svitavském Městském muzeu a galerii začala soutěžní výstava poštovních známek 2. a 3. stupně. Jedna z nejvýznamnější letošních filatelistických akcí v republice se koná k 70. výročí založení klubu filatelistů ve městě. Na výstavě bude možné získat i některé nové exponáty, uvedl předseda Klubu filatelistů Svitavy Miloš Pešek. Návštěvníci mohou vidět 76 filatelistických exponátů od 56 vystavovatelů. Mohou si také zhotovit známku s vlastním kuponem.

Hlavní expozice podzimní Flory Olomouc bude ve znamení her

Radostná a hravá bude letos hlavní expozice 19. ročníku podzimní etapy mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc. Výstavy se od 2. do 5. října v areálu Výstaviště Flora zúčastní 115 pěstitelů z řad profesionálů a zahrádkářů z celé země. Podzimní Floru tradičně doprovodí zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů Olima. Vojtěch Zahradník z Výstaviště Flora dnes novinářům řekl, že hlavní expozice v opraveném pavilonu A bude vybavena bludištěm vytvořeným z ovoce a zeleniny od tuzemských pěstitelů. Nad hlavami návštěvníků se budou vznášet houpačky plné květin a bedýnky s ovocem a zeleninou.

Nedílnou součástí festivalu Olima je soutěž o nejlepší ovocný destilát Flora košt. Letos bylo do soutěže přihlášeno 309 vzorků a výsledky budou vyhlášeny v sobotu 4. října. Mezi vzorky převládaly pálenky z jablek, švestek a hrušek. Nechyběly však ani exotické destiláty z kiwi, máty, čiroku či schizandry, což je léčivá liána původem z Číny.

Houbařské žně pokračují, přerušit by je mohly jen vícedenní mrazy

Houbařské žně pokračují. Houbaři mohou v lesích najít kromě obvyklých druhů hub i houby podzimní, začínají růst už i václavky. Podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy letos rostou houby více než loni, a to i přes výrazné letní výkyvy. A navíc nehrozí, že by přestaly růst. To by mohly překazit pouze několikadenní mrazy. Tento týden rostou hodně v okolí Prahy, zatímco na Moravě jsou v útlumu.

Sport

Tenistka Petra Kvitová si popáté v sezoně zahraje semifinále. Světová trojka se mezi čtyři nejlepší hráčky na turnaji v čínském Wu-chanu dostala po dnešní čtvrtfinálové výhře nad Francouzkou Caroline Garciaovou 6:3, 6:4 za jednaosmdesát minut.

Hokejisté Liberce zdolali v 5. kole Ligy mistrů Kolín nad Rýnem 2:1 a mají boj o postup do osmifinále ve svých rukou. Bílí Tygři se posunuli na druhé místo skupiny A a v závěrečném utkání je ve středu 8. října čeká přímý souboj o první pozici a play off na ledě Oulu. Kärpät vede o bod díky výhře nad Košicemi 3:2 v prodloužení.

V sobotu začne v Turecku mistrovství světa basketbalistek. Potřetí za sebou se na něm představí i české reprezentantky, které obhajují senzační stříbro z domácího turnaje v roce 2010. Po omlazení kádru však bude podle hráček úspěchem už případný postup do čtvrtfinále. Pro devátý titul si do Turecka jedou Američanky, ty se však pokusí z trůnu sesadit zejména mistryně Evropy Španělky a Francouzky, které dokonce výběr USA porazily v přípravě.

Basketbalistům Nymburku nevyšel ani pátý pokus o postup do prestižní Evropské ligy. V kvalifikaci prohráli hned ve čtvrtfinále s Hapoelem Jeruzalém 84:94 a další dvě kola budou již bez nich. Znovu si tak zahrají alespoň druhou hlavní evropskou pohárovou soutěž Eurocup.

Italská média spekulují o tom, že by se Pavel Nedvěd mohl stát prezidentem Juventusu Turín. Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace, který je v italském klubu ředitelem, však vzkazuje, že to není na pořadu dne. Informaci vypustil bývalý šéf Juventusu Luciano Moggi, který byl před třemi lety potrestán za korupci. Podle něj se současný prezident Juventusu Andrea Agnelli bude věnovat řízení automobilky Ferrari a přenechá místo Nedvědovi. Bývalý český reprezentant černobílý dres oblékal od roku 2001 osm let a v roce 2010 byl jmenován ředitelem klubu, tedy Agnelliho nejbližším spolupracovníkem.

Počasí

Očekáváme oblačno až zataženo, místy, zejména na severu a severovýchodě přeháňky nebo občasný déšť. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C.