Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Zeman a Hollande chtějí uspořádat společné ekonomické fórum

Prezident Miloš Zeman se na setkání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem v Elysejském paláci domluvili na uspořádání společného ekonomického fóra. To by mělo podpořit vzájemnou hospodářskou spolupráci. Zeman zároveň pozval Hollandea na oficiální návštěvu Prahy, ten nabídku přijal. Oba prezidenti v Paříži mluvili také o spolupráci v jaderné energetice včetně dostavby Temelína. Řekli to po asi hodinovém rozhovoru, kterého se zúčastnil i ministr financí Andrej Babiš. Zeman je první český prezident, který do Francie zavítal na oficiální návštěvu po 11 letech.

Řeč přišla i na zájem francouzské společnosti Areva na dostavbě Temelína. Areva byla před časem vyloučena ze soutěže o tuto zakázku, tendr byl ale posléze úplně zrušen. Zeman na dopoledním ekonomickém semináři řekl, že by byl rád, kdyby se firma zúčastnila případného dalšího výběrového řízení. Podle Zemana se prezidenti bavili i o možnosti prodloužení francouzské vysokorychlostní železnice na české území. V současné době totiž vede pouze do Frankfurtu nad Mohanem, Zeman by ji rád viděl končit minimálně v Praze.

RWE naplnila podzemní zásobníky plynu s měsíčním předstihem

Společnost RWE před nadcházející topnou sezonou naplnila veškeré své podzemní zásobníky zemního plynu. Učinila tak o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je díky tomu Česká republika významně připravena na možná rizika v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Ministr to řekl na setkání se zástupci RWE v Hájích na Příbramsku. Mládek poukázal na to, že zemní plyn je důležitou částí energetického mixu České republiky. Přerušení dodávek plynu z Ruska není v současnosti pravděpodobné, nelze ho však vyloučit. Podle zástupců RWE je zcela naplněno všech šest podzemních zásobníků, které společnost provozuje. Jde o 2,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což představuje 92 procent z celkové tuzemské skladovací kapacity.

Společní zasedání vlád ČR a Izraele se plánuje na listopad

Společné zasedání izraelské a české vlády je plánováno na listopad do Jeruzaléma. Uvedlo to ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení k jednání šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) s předsedou izraelského parlamentu Julim Edelsteinem. Až doposud se hovořilo jen o tom, že se toto zasedání uskuteční do konce letošního roku. První společná schůze českého a izraelského kabinetu se konala v květnu 2012 v Praze. Další setkání vlád vedených Petrem Nečasem (ODS) a Benjaminem Netanjahuem se mělo uskutečnit loni v létě v Izraeli, kvůli pádu českého kabinetu se ale nekonalo.

Spotřebitelské ceny v srpnu zrychlily růst na 0,6 procenta

Spotřebitelské ceny v srpnu zrychlily meziroční růst na 0,6 procenta. Důvodem je hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Proti předchozímu měsíci ale ceny v srpnu klesly o 0,1 procenta. Údaje o inflaci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na zrychlení meziročního růstu cen mělo mezi potravinami největší vliv zdražení rýže, vajec, rostlinných tuků nebo citrusů. Také ceny čokolády a čokoládových výrobků přešly z poklesu 1,2 procenta v červenci do růstu o 7,7 procenta v srpnu. Na samotném meziročním růstu spotřebitelských cen se pak nejvíce podepsalo zdražení mléka, sýrů, jogurtů nebo medu. Nižší než loni byly naopak zejména ceny brambor (o 41,1 procenta) a jablek (o 21,5 procenta). Lidé proti loňsku zaplatili více za dopravní služby, dovolené nebo finanční služby. Naopak hlavně kvůli zlevnění elektřiny o 10,4 procenta se snížily ceny za bydlení. Zdražil ale zemní plyn, čisté nájemné, vodné a stočné, teplo a teplá voda.

"Zrychlení inflace v srpnu na letos zatím nejvyšší hodnotu bylo z pohledu konsensuálního odhadu trhu nečekané," komentoval čísla analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Riziko, že by se česká ekonomika propadla do deflace, se tak podle něj ještě více vzdálilo a nyní se dá považovat za mizivé. Průměrnou inflaci za celý letošní rok odhadl na 0,4 procenta, což by bylo nejméně od roku 2003. Setrvání inflace na relativně nízkých hodnotách znamená, že domácnosti v reálném vyjádření utratí více, což bude mít pozitivní vliv na tempo ekonomického růstu.

Platební bilance propadla ve 2. čtvrtletí do schodku 34 mld. Kč

Běžný účet platební bilance, která zahrnuje veškeré ekonomické transakce domácí ekonomiky se zahraničím, propadl ve druhém čtvrtletí do schodku 34 miliard korun. Za schodek mohou především vyplacené dividendy. V prvním čtvrtletí byl účet v přebytku 72,3 miliardy korun, čili v součtu za pololetí je bilance stále aktivní. Vyplývá to z informací České národní banky. Ve druhém čtvrtletí se navíc platební bilance obvykle propadá do schodku. Nadále se daří zahraničnímu obchodu, který vykázal přebytek 70,6 miliardy Kč. Příliv zahraničních investic se proti 1. čtvrtletí téměř zdvojnásobil a dosáhl 58,6 miliardy korun.

HN: Alza.cz bude prodávat v celé EU, pobočky tam zatím neplánuje

Internetový obchod Alza.cz expanduje do dalších 26 zemí. Začíná odesílat zboží do celé Evropské unie. Uvedly to Hospodářské noviny (HN). Do zahraničí chce podle nich firma ze svého skladu dodávat celý svůj sortiment, pobočky v cizině ale zatím neplánuje. Dosud Alza.cz dodávala zboží kromě České republiky už jen na sousední Slovensko, kde má také deset vlastních poboček. Od evropské expanze firma očekává, že tržby ze zahraničí v budoucnu předstihnou příjmy z Česka a Slovenska. E-shop Alza.cz se zabývá prodejem výpočetní techniky a elektroniky od roku 1994 a dlouhodobě je lídrem českého internetového trhu. Firma zvýšila loni tržby bez DPH o pětinu na 9,2 miliardy korun. V roce 2013 vyřídila tři miliony objednávek.

Žně v ČR jsou u konce, úroda jedna z nejvyšších v historii

Žně v Česku jsou téměř u konce. Pěstitelé již posekali bezmála 97 procent ploch základních obilovin. Celková dosavadní produkce dosahuje 7,78 milionu tun, uvedlo ministerstvo zemědělství. Čísla zatím nezohledňují úrodu kukuřice a ostatních obilovin. Podle odhadu ministerstva z minulého týdne by se po jejich započtení celková letošní úroda mohla pohybovat mezi 8,5 až 8,6 milionu tun. To by znamenalo třetí nejvyšší sklizeň od roku 1920, od kdy se statistika vede. Sklizeň řepky již skončila. Úroda 1,57 milionu tun je nejvyšší v dějinách českého zemědělství.

Olomoučtí vědci mají evropský patent na stimulátor růstu rostlin

Olomoučtí vědci získali společně s berlínskými kolegy evropský patent na stimulátor růstu rostlin. Látka s pracovním názvem PI-55, kterou odborníci společně vyvinuli, dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů. Vědci si od přípravku do budoucna slibují velké využití. Přínosem by mohla být například pro zemědělce. ČTK o tom informovali zástupci Univerzity Palackého, na které čeští odborníci působí. Látka, kterou vědci vyvinuli, dosud na trhu není. Nepředstavuje podle nich žádné ekologické riziko, podporuje růst kořenové soustavy, zvyšuje výnos plodin i jejich odolnost vůči stresovým podmínkám. "Například mák je náchylný na sucho. Látka má ale protistresový účinek, takže pomůže rostlině tuto stresovou situaci lépe přečkat. Testování bylo úspěšné i na pšenici, ječmeni, kukuřici i řepce," uvedl Lukáš Spíchal z vědeckého týmu Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Od března 2015 skončí monopol ČSA a Aeroflotu na lety do Moskvy

Od konce března příštího roku skončí monopolní postavení Českých aerolinií a ruského aeroflotu na lince z Prahy do Moskvy. Na lukrativní trati by mohl začít létat druhý dopravce z obou zemí, shodly se letecké úřady v Rusku a V Česku. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Další dopravce bude moci podle ministerstva dopravy uskutečnit maximálně sedm letů týdně. "Je to dobrá zpráva pro všechny cestující. Příchod nového konkurenčního dopravce by mohl přinést postupné snižování cen letenek. I když zájem o tyto lety vinou současné krize poklesl, na jaře by se situace mohla zlepšit a vést k nárůstu osobní přepravy," uvedl ředitel internetového prodejce letenek Letuška.cz Josef Trejbal. V současnosti operují České aerolinie a ruský Aeroflot každý 28 letů týdně, dodal.

Středočeši už vyčerpali 80 milionů korun na ekologické kotle

Středočeský kraj předčasně ukončil výzvu na výměnu neekologických kotlů. Od pondělí se už vyčerpalo 80 milionů korun na takzvanou kotlíkovou dotaci, kraj přijal celkem 1500 žádostí. Loni se vymezených 40 milionů korun vyčerpalo za čtyři dny. První zájemci přicházeli už v neděli dopoledne a strávili před budovou noc. Na dotace, které mají přispět ke zlepšení ovzduší, bylo letos připraveno dvakrát více než loni. Kraj se na této sumě podílí stejnou výší jako ministerstvo životního prostředí, tedy 40 miliony. Příspěvek z dotací je asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše může být pro určité typy kotlů až 60.000 korun. Dotace je určena pro domácnosti, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu, jejich kombinaci či za kotel plynový. MŽP spustilo program i v dalších krajích.

Ministr Jurečka chce jednat o penězích pro potravinové banky

Ministr zemědělství Marian Jurečka chce jednat s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou o možnosti financování potravinových bank. Stát v současné době bankám, které shromažďují potraviny, jež následně putují k sociálně potřebným občanům, nedává žádné peníze. Jurečka to uvedl na tiskové konferenci. Současná legislativa znemožňuje bankám potraviny nakupovat, mohou je získat pouze coby dar. Tomu, aby například obchodní řetězce dávaly na dobročinné účely více potravin, brání daňové předpisy. Ministerstvo financí však připravuje změnu, která má darování jídla řetězcům usnadnit. V Evropě se plýtvá potravinami. V EU se ročně vyhodí 90 milionů tun potravin, což představuje 180 kilogramů na obyvatele ročně. Nejvíce se vyhazuje ovoce a zelenina.

Exmanželka miliardáře Tykače Kuchtová staví u Ptyče obří trezory za miliardu

Exmanželka miliardáře Pavla Tykače Daniela Kuchtová staví u západočeské Ptyče obří trezory a luxusní víkendové domy. Investice, kterou zastřešuje společnost Double Square Group, přesáhne miliardu korun. Pod zemí vyrůstá speciální depozitář s velkými trezory podobnými těm, které jsou v České národní bance. Nejmenší trezorové schránky jsou velké 2,5 metru čtverečních, rozloha největšího přesahuje 45 metrů čtverečních. Do něj se vejde například sbírka umění, automobil či až 70 tun zlata v cihlách. Depozitář by měl odolati pádu dopravního letadla, záplavám do výše 20 metrů či osmihodinovému požáru s teplotou přes 800 stupňů Celsia. Okolí bude nepřetržitě chránit bezpečnostní služba složená z bývalých členů URNA, která bude mít k dispozici mimo jiné speciální balon s termovizí. Nad trezory v budoucnu vyroste 32 luxusních rezidenčních domů. Součástí areálu o celkové rozloze 16.900 metrů čtverečních je také zemědělská usedlost, soukromá honitba, jízdárna či heliport.

Zákon by mohl zohlednit, že pachatel překročil meze nutné obrany

Trestní zákoník by mohl v budoucnu zohledňovat, že se pachatel dopustil trestného činu při překročení mezí nutné obrany. Na konferenci v Senátu se pro možnou novou skutkovou podstatu vyslovily jak vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, tak i profesorka trestního práva Dagmar Císařová. Jako příklad z praxe uvedla Bradáčová kauzu z Litoměřicka, kde zloději opakovaně vykradli kostel. Muž, který památku hlídal, si proto opatřil zbraň. Poté jednou v kostele vyplašil zloděje, který se snažil utéct vyvýšeným oknem, a v okamžiku, kdy z okna visel, ho postřelil. Státní zástupce musel tento čin vyhodnotit jako exces z nutné obrany, protože v okamžiku střelby už útok netrval ani nehrozil. Zároveň ale požádal prezidenta o milost pro pachatele. Ta však nebyla udělena.

Expertka na trestní právo z pražské právnické fakulty Dagmar Císařová připomněla, že pokud je nyní pachatel po překročení mezí nutné obrany odsouzen za vraždu, v rejstříku trestů má namísto "překročení mezí nutné obrany" uvedeno "vražda" a po odpykání trestu pak mimo jiné těžko shání práci. "Když tam bude napsáno 'překročení mezí nutné obrany', asi se na to budeme dívat jinak," podotkla. Státní zástupci zastavili za poslední čtyři roky 12 trestních stíhání, u kterých shledali znaky nutné obrany.

Nemocný Ashya podstoupil v protonovém centru první část vyšetření

Pětiletý britský chlapec Ashya King v pražském protonovém centru podstoupil první část procedur nutných k naplánování postupu jeho léčby nádoru na mozku. Léčba je předběžně plánována na šest týdnů, chlapec je po tu dobu v péči motolských lékařů, doprovázejí ho oba jeho rodiče, kteří s ním byli také v protonovém centru. Otec na setkání s novináři pochválil skvělý přístup českých lékařů. Chlapci byl nádor odoperován v Británii. Pro cizince si centrum za léčení dětí účtuje 1,8 milionu korun, peníze chlapcovi rodiče zřejmě získají především od dárců. Lékaři se snaží vyšetření urychlit, aby hoch mohl nastoupit léčbu co nejdřív. "Výsledky budou ve středu k večeru, nebo ve čtvrtek ráno, pak se udělá plán ozařování a léčba může v pondělí začít. Pokud by se zjistilo, že onemocnění postoupilo a nádor se dostal do páteře, musela by se léčba změnit, na proton už by to nebylo," řekla mluvčí Pavlína Danková. Primář centra Jiří Kubeš novinářům řekl, že podle dosavadních výsledků to vypadá, že by hoch mohl být léčen protony. Protonová léčba šetří zdravé tkáně kolem nádoru, a je tak šetrnější k pacientům.

Šabatová: Podmínky na záchytkách jsou neuspokojivé, je nutná změna

Podmínky v záchytných protialkoholních stanicích jsou podle ombudsmanky Anny Šabatové neuspokojivé. Novinářům řekla, že většina z nich se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, lékařská péče není na požadované úrovni a donucovací prostředky jsou používány ve vztahu k podnapilým neúměrně. Některé záchytky podle Šabatové navíc žádají po klientech za péči přemrštěné částky, kdy pacient zaplatí za noc v nich více než za přespání v luxusním hotelu. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s výsledky kontrol žádá o změnu legislativy, která podstatně zpřísní podmínky pro nakládání s klienty. Svoji zprávu z kontrol rozeslala Šabatová také krajským úřadům, které jsou zřizovateli záchytek, a to s žádostí o sjednání nápravy.

V Kladně schválili vyhlášku zakazující provoz heren

Kladenští zastupitelé schválili vyhlášku, která zakazuje provoz heren, herních automatů a podobných zařízení ve městě. V praxi začne fungovat nejdříve příští rok. Vyhláška by měla zamezit tomu, aby například peníze lidí závislých na sociálních dávkách končily v hracích automatech. Zároveň ale postupně přijde o práci několik stovek lidí, proto začne vyhláška fungovat až po uplynutí lhůt pro výpovědi zaměstnanců a podobně. V Kladně je přibližně 100 míst, kde je povoleno provozování hazardu.

Praha spustila kontrolu alternativní taxislužby Uber

Pražský magistrát zahájil kontrolu alternativní taxislužby Uber. Důvodem šetření, které provádí magistrát ve spolupráci s živnostenským odborem v Praze 1, je nutnost prověřit, zda má společnost vše v pořádku z pohledu živnostenského zákona, řekla ČTK mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Americká společnost zabývající se zprostředkováním osobní automobilové přepravy působí v Praze od poloviny srpna. Vozidla Uberu jezdí bez taxametru a podle zákona v takovém případě musí být předem uzavřená smlouva buď písemně, nebo elektronicky. Podle Patricka Studenera, který má rozjezd společnosti v evropských zemích na starosti, všechny tyto podmínky aplikace Uber splňuje. Zákazník zná dopředu cenu přepravy, pevné ceny jsou stanoveny na internetových stránkách. Registrovány jsou v systému obě strany, jak zákazník, tak i řidič. Po něm navíc společnost požaduje, aby doložil, že má oprávnění k provozování taxislužby, řekl ČTK.

Přístup Uberu ale v řadě evropských měst narazil na regulaci trhu s dopravními službami. V červnu proti ní protestovali taxikáři v řadě evropských měst - tvrdili, že služba pro ně představuje nelegální konkurenci. Radnice v Berlíně a Hamburku službu Uber zakázaly, protože její řidiči neměli povolení pro přepravu cestujících ani požadované pojištění. Začátkem září tento zákaz rozšířil soud ve Frankfurtu nad Mohanem na celé Německo. V srpnu působení Uberu zakázal v Paříži tamní soud a nařídil firmě změnit systém účtování plateb.

Mostům na dálničním přivaděči v Ostravě hrozí úplné uzavření

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje variantu, že kvůli závadám úplně zavře mosty na dálničním přivaděči v Ostravě-Přívoze. Zatím na ně zakázalo vjezd nákladním automobilům nad 3,5 tuny a omezilo rychlost osobních aut. ČTK to potvrdili náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík a mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Uzavření by znamenalo dopravní komplikace pro Ostravu i vozy jedoucí z nebo do Frýdku-Místku, například kamionů na trase do Polska by se omezení nedotkla. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) v deníku Mladá fronta Dnes uvedl, že se ve spolupráci s Moravskoslezským krajem připravují objízdné trasy, protože snahy domluvit se se zhotoviteli mostů na opravě vyzněly zatím naprázdno. Zhotovitelem stavby je společnost Eurovia CS. Podle vyjádření její mluvčí Ivety Štočkové v České televizi mosty nejsou nebezpečné.

Úsek dálnice přes Ostravu byl postaven v roce 2008 a uveden do provozu roku 2010. Na mostech jsou podle ŘSD vadná například ložiska. Jsou vysutá mimo přípustné meze a mostní podpěry se pohybují nerovnoměrně.

V centru Hradce Králové nouzově přistály dva horkovzdušné balony

V centru Hradce Králové nouzově přistály dva horkovzdušné balony, jeden si pro přistání vybral zahradu kulturního domu Střelnice, druhý Baťkovo náměstí. Důvodem pro nouzové přistání bylo, že náhle přestal vát vítr. Při netradiční události nebyl nikdo z osádek balonu zraněný, zjistila na místě ČTK. Při snaze najít vítr, který by balon zanesl mimo centrum města, vystoupal pilot s balonem zhruba i do kilometrové výšky, ani to však situaci nezměnilo. Piloti obou balonů se kvůli hrozbě blížící se bouřky rozhodli pro nouzové přistání v centru města.

Divadlo v Dlouhé uvede českou premiéru Vlčí jámy

První novinkou sezony pražského Divadla v Dlouhé bude inscenace autora a režiséra Martina Františáka Vlčí jáma, kterou připravil podle románu Jarmily Glazarové. Režiséra zaujaly především silné dramatické postavy příběhu, vychylující se až k jakýmsi běsům a šílenosti. S filmovou předlohou Jiřího Weisse z druhé poloviny 50. let prý s dramaturgyni nepracovali; některé motivy však pro ně byly inspirací. Na filmovém plátně tehdy ztvárnily hlavní ženské role Jiřina Šejbalová a Jana Brejchová.

Česká filharmonie zahájila festival Dvořákova Praha

Koncert v čistě dvořákovském duchu v zaplněném pražském Rudolfinu zahájil sedmý ročník festivalu klasické hudby Dvořákova Praha. V programu zazněla hudba v podání rezidenčního orchestru festivalu, České filharmonie pod vedením jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka a sólisty večera, letos osmadvacetiletého virtuosa Josefa Špačka. Návštěvníci byli také svědky novodobé světové premiéry Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Na letošním festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci až do 22. září těšit na světové orchestry, jako jsou Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Velkou událostí bude světová premiéra první Dvořákovy opery Alfred, která bude v Rudolfinu 17. září nahrána a následně vydána na CD. Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, avšak v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze.

Kroměříž novou expozicí splácí Krylovi dluh, říká starostka

Kroměřížská radnice novou zážitkovou expozicí splácí svému rodákovi Karlu Krylovi dluh a současně ho tímto vítá zpět domů, do míst, kde začal svou životní pouť. Novinářům to řekla starostka Daniela Hebnarová (ODS), která je spolu se scénografem Janem Konečným autorkou námětu a výtvarného zpracování Expozice Karla Kryla, jež bude v suterénu budovy Starého pivovaru otevřena v pátek odpoledne. Podle Hebnarové je expozice postavena na Krylově nadčasové milostné poezii. "Je to vůbec jedna z nejkrásnějších částí české milostné poezie. Tahle část jeho tvorby byla přitom neprávem opomíjena a byla převálcována tou politickou," uvedla starostka. Návštěvník nalezne Krylovy verše napsané rtěnkou na zrcadle nebo vytesané do země. Pokud ale návštěvník vstoupí do některé z místností, čeká ho prožitek z Krylovy mnohem známější tvorby, jeho písní. Autoři jich vybrali desítku. Věci zde při znění písní dokládají atmosféru doby, k čemuž pomáhá i hra se světlem a tmou nebo videoprojekce na zdi.

Na Malostranském hřbitově se bude tančit Kytice

Neobvyklá atmosféra Malostranského hřbitova vytvoří kulisy tanečního představení Kytice, které bude mít premiéru 14. září. Poté bude tento projekt uveden již jen po další dva dny. Se čtyřmi generacemi tanečníků výjimečný projekt nastudovala zakladatelka konzervatoře Duncan Centre Eva Blažíčková. Základem byla rozhlasová kantáta Bohuslava Martinů Kytice z roku 1937. Bohuslav Martinů vybral lidové texty ze sbírek Františka Sušila a Karla Jaromíra Erbena. Osm střídavě se prolínajících vokálních a instrumentálních skladeb, které se pojí do dvojic, vypráví příběhy lásky, života a smrti. Představení vzniklo z podnětu Aleše Březiny, ředitele Institutu Bohuslava Martinů, v rámci Roku české hudby 2014.

Správa parku Podyjí vybudovala vyhlídku Devět mlýnů

Správa Národního parku Podyjí vybudovala ve své první zóně novou vyhlídku Devět mlýnů, ze které mohou turisté na Znojemsku obdivovat meandry řeky Dyje i vinici Šobes, která je podle odborníků nejkrásnějším vinohradem na Moravě. Za stavbu vyhlídky, kterou otevřel ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), zaplatila správu ze svého rozpočtu 200.000 korun. Vyhlídka je zpevněná kameny a zábradlím tak, aby byla bezpečná.

Maskoty hokejového MS v Praze a Ostravě budou Bob a Bobek

Maskoty hokejového mistrovství světa, které se příští rok uskuteční v Praze a Ostravě, budou králíci z klobouku Bob a Bobek. Postavy z populárního Večerníčku v červeném dresu oficiálně představili zástupci organizačního výboru a Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Představitelé hokejového svazu původně koketovali s myšlenkou, že by se maskotem MS stal krteček, ale s ohledem na složitá jednání o autorských právech od svého záměru nakonec ustoupili. Práva na použití Boba a Bobka vlastní Česká televize, s jejímiž zástupci se bez větších problémů domluvili.

Sport

Sportovní střelkyně Kateřina Emmons nepostoupila do osmičlenného finále vzduchové pušky na mistrovství světa v Granadě. Nástřelem 415 bodů obsadila olympijská vítězka z Pekingu v této disciplíně šestnácté místo. Třináctá skončila další česká reprezentantka Nikola Mazurová, která měla o šest desetin bodu více než Emmons. Bronzová olympijská medailistka Adéla Sýkorová byla padesátá s 412 body. Emmons pokazila v kvalifikaci první ze čtyř položek a prakticky se tak připravila o postup do finále a možnost získat pro Českou republiku první účastnické místo na olympijské hry v Riu.

V nominaci českých cyklistů na silniční mistrovství světa jsou Zdeněk Štybar, Jan Bárta, Petr Vakoč a Martina Sáblíková. Kvůli zdravotním potížím chybějí sedmý muž z Tour de France Leopold König i bronzová chodkyně z mistrovství Evropy Anežka Drahotová, ve španělské Ponferradě nebude startovat ani suspendovaný Roman Kreuziger.

Memoriál Luboše Tomíčka, mezinárodní závod na ploché dráze, vyhrál v Praze na Markétě Emil Sajfutdinov z Ruska. Čech Václav Milík dojel čtvrtý.

Počasí

Oblačno, přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.