Denní souhrn zpráv

Ministr Mládek: Sankce by omezily dodávky pro ropný průmysl za 5 miliard

V případě přijetí původního návrhu protiruských sankcí by byly ohroženy dodávky českých firem pro ropný průmysl za pět miliard korun. Za obráběcí stroje takzvaného dvojího užití, tedy těch, které je možné využít pro civilní i vojenský sektor, by to bylo dalších 2,7 miliardy. V televizi Prima to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda už dříve uvedla, že se Česku podařilo prosadit připomínky, které předejdou hrozícím ztrátám ve výši osm miliard korun.

Nové sankce proti Rusku, na jejichž znění se zástupci členských zemí dohodli v pátek, by měly vstoupit v platnost začátkem příštího týdne, podle evropských představitelů však může na jejich uplatnění mít vliv dodržování příměří na Ukrajině. Podle agentury Reuters by sankce měly ruským státním firmám ztížit přístup k financím a zasáhnout více než dvě desítky vysoce postavených jednotlivců.

Ministr Zaorálek poletí do Bagdádu a Irbílu jednat o české dodávce munice

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by měl 15. září odcestovat do iráckého Bagdádu a metropole iráckého Kurdistánu Irbílu. Jednat by tam měl hlavně o dodávce munice, kterou schválila česká vláda jako pomoc kurdským milicím v boji s islamisty. Protože jde o mimořádně velkou dodávku i mimořádnou situaci, je podle Zaorálka důležité hovořit s těmi, o nichž se jedná. Zaorálek to řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Dodávka munice je podle ministra natolik rozsáhlá, že s její přepravou dokonce pomáhají americká letadla. Kurdové by měli dostat miliony nábojů do útočných pušek Kalašnikov a kulometů, ale i ruční granáty a náboje do pancéřových pěstí. Jde o dodávku za víc než 40 milionů korun. Dodávku zbraní podpořil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Prezident Zeman v pondělí odjede na třídenní návštěvu Francie

Prezident Miloš Zeman na počátku týdne odjede se svou ženou Ivanou na oficiální návštěvu Francie. Od pondělí do středy se setká s čelnými francouzskými představiteli, především s prezidentem Françoisem Hollandem nebo předsedou vlády Manuelem Vallsem. ČTK o tom informoval mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Zeman si v pondělí odpoledne u Památníku legionářů na hřbitově Pére Lachaise připomene památku padlých československých legionářů. V těchto týdnech totiž uplynulo 100 let od založení československých dobrovolných jednotek ve Francii. Následovat bude položení květin na hrob Natalije Gorbaněvské, ženy, která v srpnu 1968 s několika přáteli v Moskvě protestovala proti okupaci Československa. Prezident má také v plánu navštívit Muzeum Čestné legie. Pondělní program ukončí večerní recepce na české ambasádě v Paříži a večeře Zemana s předsedy krajanských sdružení.

Grafton: Zájem o částečné úvazky v ČR roste, firmy je nenabízejí

Rostoucí poptávka po částečných pracovních úvazcích nenachází u českých zaměstnavatelů adekvátní odezvu. Situace se lepší, ale jen nepatrně, vyplývá z poznatků personální agentury Grafton Recruitment. Česko patří mezi země s nejnižším podílem pracujících na částečný úvazek v rámci celé EU. Dostupné údaje Eurostatu ukazují, že ve vyspělých státech se průměrný podíl částečných úvazků pohybuje kolem jedné třetiny a v samotné EU okolo 20 procent. V Česku činí podíl nově příchozích zaměstnanců pracujících na částečný úvazek necelých šest procent.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že právě díky šanci pracovat na částečný úvazek nepřicházejí matky na mateřské o potřebné návyky a znalosti a zaměstnavatelé v nich získávají zaměstnance s velkým potenciálem. Stejným přínosem mohou být pro firmy i cílevědomí studenti, kteří prací na částečný úvazek zlepšují své šance najít po absolvování v rámci organizace kvalitní místo. Pro společnost může být důležitá i kontinuita a zkušenost, kterou je schopen zajistit kvalitní zaměstnanec v důchodovém věku, který si chce prací na částečný úvazek přivydělat.

Policejní akci proti drogové mafii odstartovalo devět států,i ČR

Rozsáhlá policejní akce s krycím názvem "Global" namířená proti drogové mafii odstartovala na území Bosny a Hercegoviny a Slovinska. Na akci se podílí celkem devět států, včetně České republiky, napsal server rts.rs. Do akce jsou kromě tří uvedených států zahrnuty ještě Chorvatsko, Černá Hora, Maďarsko, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko. Během předchozího vyšetřování v rámci akce Global bylo zjištěno, že organizovaná skupina ze Slovinska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny realizuje nelegální mezinárodní obchod s kokainem z Nizozemska a Dánska do zemí střední a východní Evropy.

Policie obvinila mladíka z pobodání taxikáře ve Frenštátě

Policie obvinila z loupeže dvaadvacetiletého mladíka, který ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku údajně pobodal taxikáře. Za loupež mu hrozí až dvanáctiletý pobyt ve vězení. Třiatřicetiletého muže, řidiče taxislužby mladík podle policie přepadl 5. září dopoledne. Nožem na něj zaútočil během jízdy. Pobodal jej a okradl. Napadenému řidiči se podařilo z místa utéct a přivolat pomoc. Ještě téhož dne policisté dopadli podezřelého muže.

ArcelorMittal Ostrava zakáže za rok v celém podniku kouření

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) zakáže za rok v celém podniku kouření. Jde o součást snahy firmy pečovat o zdraví svých zaměstnanců. Kuřáci mají do 1. září 2015 možnost absolvovat odvykací program a svého zlozvyku se zbavit. ČTK to řekla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. Odhaduje, že v podniku pracuje asi 30 procent kuřáků. V budoucnu nebudou mít možnost zakouřit si v pracovní době ani z elektronické cigarety.

Na pochod proti uranu v Brzkově přišlo 150 odpůrců zahájení těžby

Na pochodu proti uranu se v Brzkově sešlo kolem 150 lidí. Společně se vydali k uzavřené důlní jámě, která je v lese asi kilometr za vsí. Protest pořádal brzkovský spolek Naše budoucnost bez uranu. Spolek byl založen poté, co se v médiích letos na jaře objevily zprávy o tom, že státní podnik Diamo zvažuje zahájení těžby uranové rudy v této lokalitě. Diamo teď těží uran v Rožné na Žďársku, životnost tohoto dolu se ale chýlí ke konci. U Brzkova by měla těžba zaměstnávat stovky horníků asi 16 let. Studii proveditelnosti využití brzkovského ložiska by měla vláda projednat na podzim.

Nový uranový důl by zasahoval do katastru Brzkova s 280 obyvateli a do území vsi Česká Jablonná, která je místní částí Přibyslavi. Obě samosprávy před několika lety odmítly australské těžaře, kteří měli o Brzkov zájem. Odpůrci teď nechtějí ani to, aby byla tato plocha pro těžbu uranu zanesena do územní dokumentace kraje.

Pokles spotřeby nealkoholických nápojů v ČR loni zpomalil

Spotřeba nealkoholických nápojů v Česku i loni klesala. Oproti předchozímu roku se snížila o tři procenta na 21,83 milionu hektolitrů. ČTK to sdělil Zdeněk Huml ze Svazu výrobců nealkoholických nápojů (SVNN). Spotřeba nealkoholických nápojů klesá už několik let. Ve srovnání s rokem 2012 byl ale meziroční pokles poloviční. Prognóza pro letošní rok předpokládá další zpomalení poklesu trhu na necelé jedno procento. Každý obyvatel České republiky za loňský rok vypil v průměru 218 litrů nealkoholických nápojů, o 40 litrů méně, než v roce 2008, kdy začala ekonomická krize. Největší růst poptávky zaznamenala loni kategorie energetických nápojů, která vzrostla o 21 procent.

Ačkoliv setrvale klesá i spotřeba vody, podle průzkumů vodárenských firem se stále více lidí vrací k pití kohoutkové vody namísto balených vod. Pro srovnání, každý obyvatel ČR vypil loni v průměru 144 litrů piva. I když i spotřeba zlatavého moku jde setrvale dolů, zůstávají Češi na čele pomyslného světového žebříčku. Vína naopak pijí rok od roku více a průměrná spotřeba se již pohybuje okolo 20 litrů na osobu ročně.

Prezident Zeman na oslavu 70. narozenin pozve jen nejbližší

Prezident Miloš Zeman neplánuje na své 70. narozeniny, která bude mít za tři týdny, žádné velké oslavy. Na prezidentský zámek v Lánech chce pozvat pouze své nejbližší a spolupracovníky. Při příležitosti narozenin chce také povečeřet na pražském Hradě s nejvyššími ústavními činiteli, řekl ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman Frekvenci1 a Studiu ZET řekl, že své "nedožité" sedmdesátiny oslaví několik dní před 28. zářím, kdy narozeniny má. Podle Ovčáčka přijde do Lán na soukromou oslavu blahopřát Zemanovi maximálně 15 lidí.

Muzeum je můj životní úspěch, říká Meda Mládková

Zbudování Muzea Kampa v Praze považuje za svůj největší životní úspěch jeho zakladatelka, sběratelka umění Meda Mládková. Podařilo se jí to po návratu z mnohaleté emigrace, v níž podporovala české umělce. "Jsem ráda, že muzeum funguje již jedenáctým rokem," řekla v rozhovoru pro ČTK. Za nejdůležitější věc v lidském životě pak považuje to, když je člověk schopen pro svůj národ něco smysluplného a trvalého udělat. "Myslet na mladou generaci a na to, co jim můžeme zanechat," říká žena, která v pondělí oslaví své 95. narozeniny. Propagaci díla Františka Kupky, jednoho z průkopníků abstraktní malby, se věnuje desítky let od jejich vzájemného setkání v 50. letech.

A kdy jí bylo v životě nejlépe? "Řekla bych, že v době, kdy jsem byla vdaná. Měla jsem manžela, který byl vzdělaný a moudrý. Prožili jsme spolu krásné chvíle. Hodně jsme cestovali a navštívili krásná místa. Díky jeho postavení a činnosti jsem měla možnost potkat mnoho zajímavých lidí a významných osobností," vzpomíná. Ničeho ze svého života nelituje a říká, že pokud by mohla vrátit čas, nerozhodovala by se dnes s vědomím toho, co následovalo, v žádném z klíčových okamžiků jinak.

Astronom Zdeněk Kopal pomohl Američanům dostat se na Měsíc

V pondělí 8. září uctí vědci mezinárodní konferencí v Litomyšli nedávné 100. výročí narození Zdeňka Kopala, zřejmě nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století. Do dějin výzkumu vesmíru se Kopal zapsal především studiem dvojhvězd. Významným způsobem se podílel rovněž na přípravě amerického programu pilotovaných letů na Měsíc. Zájem o astronomii vzbudilo u Zdeňka Kopala setkání s mužem, který na jednom z pražských mostů nabízel možnost pozorovat hvězdářským dalekohledem sluneční skvrny. To, co v dalekohledu uviděl, fascinovalo Kopala natolik, že dal vale entomologii a vrhl se na studium vesmíru.

Kopal byl typickým příkladem zázračného dítěte. Už v necelých 15 letech ho za svého člena přijala Česká astronomická společnost, jejíž členové jej o rok později zvolili předsedou odborné sekce pro pozorování proměnných hvězd. Během vysokoškolského studia matematiky, fyziky a astronomie v Praze se stal členem Mezinárodní astronomické unie (IAU). To mu otevřelo dveře prestižních škol a vědeckých institucí v Británii a Spojených státech. Právě v Americe se Kopal po uzavření Mnichovské dohody usadil. Až do svého odchodu do důchodu působil zejména na univerzitě v Manchesteru. Astronom Zdeněk Kopal zemřel 23. července 1993 v Británii. Jeho ostatky jsou uloženy na vyšehradském Slavíně po boku ostatních velikánů vědy a umění.

Cenu Antonína Dvořáka získal Bělohlávek, převezme ji v New Yorku

Letošní Cenu Antonína Dvořáka získal za propagaci české hudby a díla Antonína Dvořáka dirigent Jiří Bělohlávek. Ocenění si převezme 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall, místě světové premiéry Dvořákovy Novosvětské symfonie, při příležitosti koncertu České filharmonie. V předvečer zahájení mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha to za pořádající Akademie klasické hudby ČTK oznámila Silvie Marková. Mezinárodně respektovaný dirigent letos úspěšně s Českou filharmonií dokončil Dvořákovský komplet, který vyšel na prestižní značně Decca Classics, dále je například prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music.

Před 70 lety začala karpatsko-dukelská operace

Karpatsko-dukelskou operaci, jež začala 8. září 1944, prezentoval komunistický režim jako stěžejní okamžik naší vojenské historie a 6. říjen, kdy vojáci 1. československého armádního sboru překročili hranice, se slavil jako Den čs. lidové armády. Ofenzíva, která měla pomoci Slovenskému národnímu povstání, ale přes hrdinství sovětských i československých vojáků skončila velkými ztrátami a po potlačení SNP velení Rudé armády útočné operace koncem října ukončilo.

Původní plány operace, jež počítala i s přeběhnutím dvou slovenských divizí, byly velmi optimistické, již pátý den po zahájení útoku měli rudoarmějci dosáhnout Prešova. Předčasné vypuknutí povstání ale situaci velmi zkomplikovalo, Němci navíc měli v Karpatech vybudováno několik pásem opevnění a na útok byli dobře připraveni. Sovětské jednotky a s nimi i Čechoslováci měli před zahájením ofenzívy jen chabé zprávy o nepříteli, což nakonec vedlo k velkým ztrátám. Během necelých dvou měsíců padlo u Dukly kolem 20.000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, jež měla v té době 16.000 vojáků, pak dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění.

Postupice si připomněly zásah StB proti Plastic People

Více než 200 pamětníků i mladých lidí se sešlo v sokolovně v Postupicích na Benešovsku na večírku, který připomněl 40. výročí takzvaného Prvního festivalu druhé kultury. Undergroundový koncert ve stejné sokolovně před 40 lety skončil zásahem StB. Hlavní hvězdou večera byla tehdy i dnes kapela The Plastic People Of the Universe. Akce začala promítáním filmu se záběry z koncertu z roku 1974, své básně přijel přednést také zakladatel skupiny DG 307 Pavel Zajíček.

V Polné připomíná pamětní deska dobu studia faráře Toufara

Pamětní deska připomínající studia faráře Josefa Toufara byla odhalena v Polné na Jihlavsku. Na tamní odbornou hospodářskou školu chodil necelý rok, než se s konečnou platností rozhodl stát knězem. V roce 1950 byl Toufar umučen někdejší komunistickou StB kvůli takzvanému číhošťskému zázraku. V římskokatolické církvi teď probíhají přípravy jeho blahořečení. Mezi početnými hosty slavnosti nechyběl kardinál Dominik Duka.

Koncem 40. let působil farář Toufar v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Komunistická StB jej v rámci tažení proti církvi obvinila ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku. Podle svědků se 11. prosince 1949 během mše v číhošťském kostele několikrát pohnul kříž na oltáři. Toufar byl zatčen a mučen. Zemřel 25. února 1950. Česká biskupská konference dala k jeho blahořečení souhlas v dubnu 2013.

Ostravský filmový festival Ekofilm nabídne letos 54 snímků

Během letošního mezinárodního filmového festivalu Ekofilm se bude v Ostravě promítat 100 snímků, z nichž 54 bude zařazeno do festivalové soutěže. Porota je vybrala z 222 přihlášených filmů. Festival začne 2. října a potrvá do 5. října. Promítat se bude na několika místech, řekla ČTK mluvčí přehlídky Hana Hellebrantová. Mezinárodní filmový festival Ekofilm, s tematikou životního prostředí, přírodního a kulturního dědictví, patří k nejstarším filmovým festivalům svého druhu v Evropě.

V Plzni se vařila polévka, lidé stále slyší na tradiční chutě

Přestože se Češi v posledních letech víc zajímají o zdravou stravu, co se týká polévek, zůstávají spíš konzervativní. V restauracích vyhledávají vývary, gulášové a bramborové polévky nebo česnečku. Na polévky z dýní, chřestu, mrkve a dalších druhů zeleniny, s nimiž se šéfkuchaři snaží obohatit jídelníček, potřebují čas. Uvedli to kuchaři z bister a restaurací, které ČTK oslovila na třetím ročníku Festivalu polévky v Plzni. Na náměstí Republiky se vařila polévka v 16 čtyřicetilitrových kotlích. Lidé zkoušeli tradiční i exotické chutě.

Navrátilová požádala na US Open přítelkyni o ruku

Na zaplněném kurtu Arthura Ashe na US Open poklekla tenisová legenda Martina Navrátilová na pravé koleno a požádala svou přítelkyni Julii Lemigovovou o ruku. Poslední miss Sovětského svazu z roku 1991 před kamerami, které vše ukázaly divákům na velkoplošné obrazovce, řekla ano. "Jsme spolu šest let a nedokážu si představit život bez tebe. Prosím, vezmi si mě," uvedla Navrátilová v přestávce po prvním semifinále mužské dvouhry, v němž Japonec Kei Nišikori překvapil výhrou nad světovou jedničkou Srbem Novakem Djokovičem. Sedmapadesátiletá česká rodačka dala své o 15 let mladší partnerce, která má z dřívějšího manželství dvě děti, zásnubní prsten s tříkarátovým diamantem. Šampaňským si pak připily na společnou budoucnost.

Sport

Nečekaný bronz získal moderní pětibojař Jan Kuf na mistrovství světa ve Varšavě. Stal se prvním českým medailistou ze světového šampionátu po pěti letech a navázal na stříbro olympijského vítěze Davida Svobody. Jediným českým mistrem světa je Michal Sedlecký z roku 2002. Kuf je dalším z talentů pětibojařské líhně kouče Jakuba Kučery a ve Varšavě dosáhl nejlepšího výsledku v životě.

Český tenis má šanci na titul z letošního US Open. Šestnáctiletá Marie Bouzková bude po výhře v semifinále nad Američankou Caroline Dolehideovou 6:3 a 6:1 usilovat o triumf ve dvouhře juniorek. Do finále se v New Yorku dostala jak třetí česká juniorka v historii. Nenasazená Bouzková cestou do finále ve Flushing Meadows vyřadila mimo jiné ve 2. kole turnajovou dvojku Julii Ostapenkovou z Lotyšska a další dvě nasazené soupeřky.

Hokejisté Třince zvítězili v Lize mistrů v utkání základní skupiny E na ledě norského Stavangeru těsně 3:2 a stali se tak jediným českým celkem, který v sobotním programu 4. kola zvítězil. Jednogólovou porážku naopak musel strávit Liberec na ledě Košic, Vítkovice v Zugu, Sparta doma s Kuopiem a Zlín nezvládl nájezdy ve Fribourgu.

Začíná kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy v roce 2016 ve Francii, do které zasáhne 53 reprezentačních mužstev. Na závěrečném turnaji si poprvé v historii zahraje 24 celků, což je o osm víc než dosud. Účastníci jsou rozděleni do osmi skupin po šesti a jedné pětičlenné skupiny. Na ME vedle hostitele Francie postoupí první dvě mužstva z každé skupiny a nejlepší tým z třetích míst. Zbývajících osm celků na třetích pozicích čeká baráž. Čeští fotbalisté začnou kvalifikaci v úterý na Letné proti Nizozemsku.

Fotbalisté pražské Slavie porazili v přípravném utkání Hajduk Split 2:0. Přibližně čtvrt hodiny před koncem utkání se dostali na hřiště fanoušci Hajduku, po nich vběhli na trávník i slávističtí příznivci. Oba tábory spřátelených klubů se okolo středového kruhu zdravily a společně skandovaly. Nakonec se v klidu vrátily do svých sektorů v hledišti, ale protože po sobě nechaly na hřišti velké množství různých předmětů, oba celky se dohodly, že zápas už dohrávat nebudou. Oba kluby pojí společná minulost a velmi přátelské vztahy, neboť Slavia v roce 1911 asistovala při založení Hajduku v pražské pivnici U Fleků. Šestinásobnému chorvatského mistrovi také pomáhala vybudovat klubové základy.

Keňští běžci ovládli stejně jako loni závod Birell Grand Prix Praha na 10 kilometrů v centru Prahy a navíc vylepšili traťové rekordy. Cílem proběhl jako první Geoffrey Ronoh v čase 27:28 a porazil o čtyři sekundy držitele nejrychlejšího maratonského času v historii krajana Geoffreyho Mutaie. Třetí skončil další Keňan Nicholas Kipchirchir. Mezi ženami, které běžely desítku v rámci Grand Prix po loňské premiéře teprve podruhé, byla nejrychlejší Corretti Jepkoechová za 31:05. Nejlepšími českými závodníky byli mistři republiky v běhu na 10.000 metrů na dráze Milan Kocourek a Lucie Sekanová, která byla celkově devátá. Kocourek doběhl jako dvacátý z mužů v čase 30:26.

Cyklista Zdeněk Štybar se po nepříjemném karambolu z poloviny srpna vrátil k závodění. V 94. ročníku klasiky v Bruselu skončil na 99. místě se ztrátou minuty a 11 vteřin na vítězného Němce Andrého Greipela, který jeden z nejstarších závodů v mezinárodním kalendáři silničářů vyhrál podruhé za sebou. Štybar upadl 14. srpna ve finiši čtvrté etapy Eneco Tour. Obličejem dopadl na asfalt a vyrazil si zuby. Po dlouhém ošetřování byl převezen do nemocnice a musel se podrobit operaci. Mimo jiné přišel o pět zubů. "Nejsem si jistý, jestli jsme někdy při závodě trpěl tak jako dnes. Ale i tak jsem rád, že mohu být zpět v pelotonu," napsal Štybar na twitteru.

Mistrovství světa v biatlonu v roce 2019, o které se ucházelo i Nové Město na Moravě, uspořádá Östersund. Švédské středisko uspořádá šampionát potřetí v historii, naposledy hostilo biatlonovou elitu v roce 2008. Östersund byl na kongresu v rakouském St. Wolfgangu jasným vítězem, když získal od delegátů 27 hlasů. Druhá skončila italská Anterselva s 16 hlasy a třetí Nové Město na Moravě, které dostalo čtyři hlasy. Jen dva hlasy obdržel ruský Chanty-Mansijsk. Nové Město na Moravě hostilo světový šampionát loni a při dnešní volbě si zástupci českého biatlonu velké naděje na úspěch nedělali.

Čeští tenisté odcestovali z Prahy k semifinále Davisova poháru ve Francii v kompletní sestavě. K týmu se stihl připojit i Tomáš Berdych, který zvládl přesun z US Open v New Yorku. Zkušený Radek Štěpánek měl potíže s kotníkem, ale už je fit stejně jako zbylí členové českého celku Lukáš Rosol a Jiří Veselý. Obhájci trofeje se v Paříži od pátku do neděle pokusí o třetí postup do finále za sebou.

Počasí

Polojasno, na severozápadě a postupně i na ostatním území Čech oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku většinou skoro jasno, srážky až večer a jen ojediněle. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C, v Krušných horách kolem 15 °C.