Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Sobotka: ČR se podařilo prosadit připomínky k protiruským sankcím

České republice se podařilo prosadit hlavní připomínky k podobě sankcí Evropské unie vůči Rusku. Ochráněn byl zejména strojírenský export, řekl v Kroměříži novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Příměří, které nyní na Ukrajině platí, by podle něj mohlo zpřísnění sankcí oddálit. Ohrožen byl podle Sobotky zejména vývoz obráběcích strojů a technologií pro ropný průmysl. Bezprostředně tak hrozily ztráty na tržbách ve výši zhruba osm miliard korun ročně. Závěrečná podoba dokumentu by měla být formálně potvrzena v pondělí. Podobné připomínky jako Česká republika mělo ke zpřísněným sankcím i Slovensko.

Rusko prý bude regovat, uvalí-li na něj EU nové sankce

Rusko varovalo, že pokud na něj Evropská unie uvalí nové ekonomické sankce kvůli jeho údajné roli v ukrajinské krizi, bude na tuto situaci Moskva reagovat. Napsaly to agentury Reuters a AFP s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Na přitvrzení sankcí proti Rusku kvůli jeho podílu na ukrajinské krizi se v pátek v Bruselu dohodli velvyslanci členských zemí Evropské unie. Podle diplomatického zdroje ČTK by tato dohoda měla být členskými státy schválena v pondělí a mohla by tedy platit od úterý. Ovšem osud sankcí může ovlivnit víkendový vývoj na Ukrajině. V posledních dnech totiž dali různí evropští představitelé najevo, že se Rusko těmto novým sankcím může vyhnout, pokud se viditelně zapojí do řešení krize na východní Ukrajině.

Rusku se nelíbí plány NATO na umístění jednotky rychlého nasazení

Umístění sil rychlé reakce NATO na území Polska by byl nepřátelský akt vůči Rusku. V reakci na výsledky summitu Severoatlantické aliance to řekl šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov. Podle něj by bylo daleko logičtější, kdyby taková jednotka působila na jihu Evropy, například v Turecku. "Informace o tom, kde by tato útočná skupina mohla být vytvořena a kde by měla působit - pravděpodobně v Polsku - napovídají, že jde o nepřátelský akt vůči Rusku. Více než nepřátelský," řekl Puškov v ruské zpravodajské televizi Rossija 24. Trval na tom, že Rusko nikoho neohrožuje.

Aliance se dohodla na vytvoření nové jednotky rychlého nasazení, která bude schopná do 48 hodin zasáhnout v krizi v jakékoli členské zemi. Má mít až 5000 lidí, kteří budou mít připravené zázemí ve východních státech aliance. Detaily se budou ještě dojednávat, ale už v pátek z dějiště summitu pronikla informace, že by velitelství této jednotky zřejmě mohlo být v polském Štětíně.

Ministři zemědělství EU se dohodli na zvýšení pomoci farmářům

Ministři zemědělství zemí EU se v Bruselu dohodli na potřebě zvýšit rozpočet na pomoc výrobcům zasaženým ruským embargem na dovoz potravin. Po jednání to ČTK řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Při neoficiální části jednání se podle něj mluvilo o tom, že by celková částka mohla vzrůst přibližně pětkrát až na zhruba jednu miliardu eur (27,8 miliardy Kč). Ministři se podle něj shodli, že peníze na pomoc pěstitelům či výrobcům je potřeba hledat i mimo rozpočet Společné zemědělské politiky (SZP) tak, aby nedošlo k nabourání dotačního systému. Jako možnost pomoci zemědělcům a potravinářům se podle Jurečky jeví přímé finanční kompenzace zemědělcům v nejvíce postižených regionech.

Česko na Ukrajinu dopravilo tunu zdravotnického materiálu

Do Kyjeva dorazila tunová zásilka zdravotnického materiálu pro Ukrajinský červený kříž, kterou financovalo české ministerstvo zahraničí. "Když jde o životy a zdraví, je naší povinností pomáhat. Do této konkrétní snahy pomoci patří i nákladní automobil, který dorazil do Kyjeva po střechu naložený zdravotnickým materiálem," uvedl k humanitární dodávce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V nejbližší době budou podle ministerstva z jeho rozpočtu zakoupeny také dýchací přístroje pro umělou plicní ventilaci pro nemocnice v Dněpropetrovsku a v Charkově na východě Ukrajiny. V následujících týdnech pak Černínský palác vypraví další zásilku zdravotnického materiálu pro Ukrajinský červený kříž.

Česko prostřednictvím své ambasády v Kyjevě a ve spolupráci s tamní misí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky rovněž připravuje pomoc pro Ukrajince, kteří kvůli konfliktu na východě země museli opustit své domovy. Praha jim podle ministerstva zahraničí chce pomoci se zajištěním základních potřeb během blížící se zimy. Ministr obrany Martin Stropnický tento týden naznačil, že Praha zvažuje pomoc poraněným ukrajinským vojákům.

Ruské embargo sráží výkupní ceny jablek a zeleniny o desítky procent

Embargo na dovoz některých potravin do Ruska se v Česku projevilo především propadem výkupních cen letních jablek a zeleniny. Obchodní řetězce za jablka nabízejí zhruba polovinu toho, co před rokem. Nákupní ceny zeleniny klesly po vyhlášení embarga podle zelinářů o 30 až 50 procent. Z českých potravinářů pocítila dopad sankcí především největší mlékárna Madeta, která v jejich důsledku musela omezit výrobu, vyplývá z ankety ČTK.

Zatímco před rokem dosahovala výkupní cena letních jablek zhruba 12 korun, letos je poptávková cena řetězců asi 6,20 Kč za kilogram. Jablka z Polska, které je jejich největším pěstitelem v Evropě, jsou nyní nabízena tuzemských obchodníkům za 4,60 bez dopravy, i s dopravou se pak jejich cena pohybuje mezi šesti a sedmi korunami, řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Hynek Jordán. Sklízet a vyvážet jablka za nízké ceny začali také producenti z další ovocnářské velmoci, Itálie. Madeta nabízí do Ruska značnou část své produkce. Kvůli sankcím proto musela omezit výrobu, což se dotklo především podniku v Českém Krumlově. Tam se vyrábí sýr Niva, který je v Rusku velmi oblíbený a měsíčně ho tam Madeta prodala 60 tun.

Veteráni by mohli pomoci při přípravě vojáků do zahraničních misí

Novodobí čeští váleční veteráni by se mohli zapojovat do přípravy vojáků vysílaných do zahraničních misí. Jejich zkušenosti mohou vojákům pomoci, aby se po návratu lépe začlenili do civilního života, zbavili se psychických traumat a našli si práci. ČTK to řekl Karel Černoch, předseda sdružení Československý legionář, které pomáhá veteránům. Po roce 1989 vyslala ČR na 40 misí asi 17.000 vojáků. O tom, jak pomáhat bývalým účastníkům misí, diskutovala v Brně stovka účastníků mezinárodního fóra k problematice mírových operací a péči o válečné veterány.

Sobotka: V resortu dopravy je řada problémů

V resortu dopravy je řada problémů, se kterými se bude muset ministr dopravy Antonín Prachař vypořádat. Po koaličním jednání to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. O jeho možném odvolání se ale nejednalo. Kabinet probíral problematiku sesuvu na D8, probíhající přípravu tendru na mýtné a ekonomickou stabilizaci Českých drah. Problematikou dálnice D1 se politici nezabývali. Do konce září má Prachař předložit vládě seznam silničních staveb, které je možné zahájit ještě letos a v následujících dvou letech. Důvodem je podle Sobotky to, aby bylo kontrolovatelné, že ministerstvo dopravy a potažmo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nenabírá v tomto žádné zpoždění.

Strojvůdci Deutsche Bahn stávkovali, zasáhlo to i české cestující

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) stávkovali za zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Tato akce podle Českých drah (ČD) zpozdila i některé vlaky do Česka, některé spoje nabraly až tříhodinová zpoždění. U spoje z Berlína pokračujícího do Budapešti dráhy připravily náhradní soupravu z Prahy. Vlaky v opačném směru dojely do Drážďan, odkud dále pokračovaly po ukončení stávky.

V Dukovanech začala plánovaná odstávka bloku, potrvá 26 dnů

V Jaderné elektrárně Dukovany podle plánu začala odstávka výrobního bloku číslo jedna. Elektřinu nebude dodávat do sítě 26 dnů. Během odstávky energetici vymění pětinu jaderného paliva v reaktoru a zařízení zkontrolují. Provedou také další část opatření zaměřených na zvýšení bezpečnosti provozu, které vyplynuly ze zátěžových testů. Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu.

Dělník vážně zraněný při pádu mostu ve Vilémově je na tom lépe

Vážně zraněný slovenský dělník, který byl ve čtvrtek vyproštěn ze sutin mostu ve Vilémově, je podle lékařů mimo ohrožení života. Jeho stav se zlepšil, je stále vážný, ale stabilní, řekl ČTK Jaroslav Malý, lékařský náměstek hradecké nemocnice. V době neštěstí bylo pod opravovaným mostem šest dělníků pracujících pro stavební firmu Bögl & Krýsl. Čtyři lidé v sutinách zemřeli, jeden byl zraněn lehce.

Vážně zraněného sedmačtyřicetiletého Slováka se záchranářům podařilo vyprostit po čtyřech hodinách. V nemocnici ho nejdřív lékaři udržovali v umělém spánku. Od pátku je při vědomí a reaguje. Nemůže mluvit, protože je stále napojen na umělou plicní ventilaci, která už ale je na nízkých hodnotách. "Když má někdo, lidově řečeno, rozlámanou pánev a čekají ho další rekonstrukční operace, tak se nedá říci, že stav je dobrý. Ale z hlediska života se nezdá, že by ho to teď mohlo ohrozit," řekl Malý. Dobře dopadlo vyšetření v oblasti hrudníku. Zraněnému zřejmě nehrozí ani větší poškození svalů.

Britský hoch s rakovinou mozku přiletí do Prahy nejdřív v pondělí

Pražské Protonové centrum, kde se bude léčit malý Brit Ashya King s nádorem mozku, připravuje jeho převoz. Do Prahy bude dítě přepraveno příští týden. Vyplývá to z prohlášení centra. Hospitalizován by měl být v nemocnici v pražském Motole, sdělila ČTK její mluvčí Pavlína Danková.

Hoch byl léčen v Británii, avšak jeho rodiče Brett a Naghemeh Kingovi se dožadovali léčby, kterou Britové nenabídli. Odvezli ho proto 28. srpna bez vědomí lékařů do Španělska. Británie je podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač. Kingovi skončili ve Španělsku tři dny ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze. Rodina však vysvětlila důvody svého počínání zveřejněním několika videí. Vyšlo najevo, že rodiče usilují o protonovou léčbu a že na ni chtěli získat peníze prodejem nemovitosti ve Španělsku. Britský soud v pátek povolil převoz pětiletého Brita do České republiky.

Falešní policisté okradli šéfa dozorčí rady Spolchemie Procházku

Skupina falešných policistů okradla bývalého generálního ředitele a současného předsedu dozorčí rady Spolku pro chemickou a hutní výrobu Martina Procházku. Do jeho domu vnikli pod záminkou domovní prohlídky. Případ vyšetřují ústečtí kriminalisté, řekl ČTK ústecký policejní ředitel Vladimír Danyluk. Spolek pro chemickou a hutní výrobu, je přední evropský výrobce syntetických pryskyřic. V rámci systému řízení je spolu s dalšími firmami součástí skupiny SPOLCHEMIE GROUP. Roční tržby samotného Spolku se pohybují kolem 4,5 miliardy korun.

Případ se odehrál minulou sobotu brzy ráno. Skupina mužů byla oblečená v policejních uniformách, někteří z nich měli kukly. Falešní policisté dům prohledali a zabavili finanční hotovost v řádech statisíců korun. Procházku pak vyzvali, aby se šel převléknout a odjel s nimi. Ve chvíli, kdy odešel z místnosti, muži odjeli. Zda si kromě peněz něco odnesli, nechce policie říct. Procházka se stal terčem útoku už loni v prosinci. Tehdy někdo prostřílel kapotu jeho vozu.

Na hradeckém letišti odstartovala letecká show CIAF

Na hradeckém letišti začala dvoudenní přehlídka vojenské letecké techniky CIAF. Jednadvacátý ročník nabízí prezentaci vojenského letectva devíti států včetně České republiky. "Mezi letošní lákadla patří premiérové vystoupení belgické skupiny Red Devils, která předvádí akrobacii se čtyřmi letadly," řekl ČTK mluvčí akce Tomáš Otruba. Armáda bude po oba dny prezentovat své současné stíhací letouny Jas-39 Gripen nebo předvede letecké ukázky operace s dvěma vrtulníky. Pilot Martin Špaček létá v gripenech čtyři roky a desetiminutovou letovou ukázku sám vymyslel.

Vojenští historici našli v Klimkovicích trosky sovětské stíhačky

Vojenští historici našli v Klimkovicích na Novojičínsku trosky sovětské stíhačky Lavočkin La-7, která byla sestřelena na konci druhé světové války. V troskách objevili také ostatky dvaadvacetiletého pilota. ČTK to řekl historik Petr Bartošík. "Stíhačka byla sestřelena během osvobozovacích bojů 27. dubna 1945 v souboji s německou stíhačkou. V troskách zahynul Vasilij Alexandrovič Staško. Dvaadvacetiletý pilot pocházel z Ukrajiny," dodal Bartošík. Historikům se už podařilo vykopat několik cenných artefaktů. Například motor či palubní zbraně. Zachovaly se ale i osobní věci pilota.

Zelená hora slaví 20 let v seznamu UNESCO už ve správě církve

Na Zelené hoře začaly oslavy 20 let od zapsání tohoto poutního kostela svatého Jana Nepomuckého do Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Připravila je římskokatolická farnost, která správu areálu převzala minulý týden od Národního památkového ústavu v rámci církevních restitucí, ve spolupráci se žďárskou radnicí. Kostel postavený ve stylu gotizujícího baroka byl vysvěcen 27. září 1722, jeho autorem byl Jan Blažej Santini Aichel. Na seznam UNESCO byla Zelená hora zapsána jako čtvrtá česká stavba v prosinci 1994. Jen základní investice do oprav ambitu se pohybovala kolem 70 milionů korun. Od kostela byly vymístěny hroby a vrch byl odlesněn, čímž se Zelená hora stala z dálky viditelnou dominantou.

Církev spravuje kostel od 28. srpna. Změnu vlastníka zatím návštěvníci nepocítili, protože farnost převzala spolu s památkou i zaměstnance, kteří se o ni starali. V neděli se v 10:30 vydá na Zelenou horu poutní průvod. V ambitech pak zazní chorál v podání Svatomichalské gregoriánské scholy z Brna.

Muzeum je můj životní úspěch, říká Meda Mládková

Zbudování Muzea Kampa v Praze považuje za svůj největší životní úspěch jeho zakladatelka, sběratelka umění Meda Mládková. Podařilo se jí to po návratu z mnohaleté emigrace, v níž podporovala české umělce. "Jsem ráda, že muzeum funguje již jedenáctým rokem," řekla v rozhovoru pro ČTK. Za nejdůležitější věc v lidském životě pak považuje to, když je člověk schopen pro svůj národ něco smysluplného a trvalého udělat. "Myslet na mladou generaci a na to, co jim můžeme zanechat," říká žena, která v pondělí oslaví své 95. narozeniny. Propagaci díla Františka Kupky, jednoho z průkopníků abstraktní malby, se věnuje desítky let od jejich vzájemného setkání v 50. letech.

A kdy jí bylo v životě nejlépe? "Řekla bych, že v době, kdy jsem byla vdaná. Měla jsem manžela, který byl vzdělaný a moudrý. Prožili jsme spolu krásné chvíle. Hodně jsme cestovali a navštívili krásná místa. Díky jeho postavení a činnosti jsem měla možnost potkat mnoho zajímavých lidí a významných osobností," vzpomíná. Ničeho ze svého života nelituje a říká, že pokud by mohla vrátit čas, nerozhodovala by se dnes s vědomím toho, co následovalo, v žádném z klíčových okamžiků jinak.

V Opavě začaly Dny evropského dědictví

V Opavě byly slavnostně zahájeny Dny evropského dědictví. Při té příležitosti tu odhalili rozměrný obraz Zavraždění svatého Václava, který v roce 1844 vytvořil vídeňský malíř náboženských výjevů Anton Petter. Dílo je umístěno v bývalém dominikánském kostele svatého Václava na podstavci, který navrhl významný český architekt Josef Pleskot. Obraz o rozměrech pět krát osm metrů je vystaven vůbec poprvé. Dny evropského dědictví potrvají do 14. září. Během nich se otevře na 1000 památek v celém Česku, 800 z nich zdarma. Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví.

Začala obnova letařovického kostela s proslulým stropem

V Letařovicích nedaleko Českého Dubu na Liberecku začala celková obnova kostela svatého Jakuba ze 14. století, který je regionálním centrem kultury. Církevní objekt se řadí mezi perly architektury na severu Čech. Unikátní je zejména deskový strop s malovanými výjevy ze života svatého Jakuba. ČTK to řekl předseda spolku Dubáci Jan Havelka, který pomáhá českodubské farnosti se získáváním peněz na obnovu této památky. "Kostel není výjimečný jen stropem, ale i márnicí s velmi jedinečným kostěným oltářem z druhé poloviny 18. století. Ta je bohužel v havarijním stavu," uvedl Havelka.

Před 190 lety získal Gerstner povolení pro koněspřežnou dráhu

Letitou myšlenku na rychlé dopravní propojení jižních Čech a Horních Rakous začal v prvních letech 19. století uvádět do života profesor matematiky a mechaniky František Josef Gerstner, až jeho syn František Antonín ale dostal 7. září 1824 svolení ke svatbě koňské železnice z Českých Budějovic do Lince. Kvůli množství mostů a úprav krajiny ale trvala stavba příliš dlouho a investorům došla trpělivost. Na podzim 1828 musel Gerstner skončit, do té doby byl hotový úsek z Budějovic do příhraničního Kerschbaumu. Jedna z prvních drah svého druhu na evropské pevnině se inspirovala podobnými železnicemi v Anglii a dala zapomenout na původní záměr propojit oba regiony kanály.

Nové muzeum karosářství v Mýtě vystavuje kabriolet pro Stalina

Ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku se otevřelo nově zbudované muzeum karosářství. Odkazuje na slavnou éru karosářské firmy Josefa Sodomky, ale také na další podniky, které v minulém století v zemi působily. ČTK to řekli vedoucí muzea Petr Kovář a kurátor Jan Černý. "V expozici je devět historických vozidel, nejcennějším je Tatra 600 Tatraplán. Kabriolet se Sodomkovou karoserií, vyrobený v roce 1949, měl velký úspěch a plánovala se jeho sériová výroba. Politické vedení státu však rozhodlo, že se daruje Stalinovi. "Stalin ve voze nikdy nejel, snad jej měl bratr Stalinova řidiče, který jej v 70. letech vyměnil za Tatru 603 a díky tomu se vůz dostal zpět do Čech. Je to národní kulturní památka a k vidění u nás bude do konce června příštího roku," řekl Černý.

Velké Meziříčí připomíná velké císařské manévry z roku 1909

Velké Meziříčí si o tomto víkendu historickou slavností připomíná návštěvu císaře Františka Josefa I., který do města zavítal před 105. lety. Ve společnosti následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a německého císaře Viléma tam sledoval průběh velkých vojenských manévrů. Dobové vojenské ležení si stovky lidí prohlížely v zámeckém parku. Návštěvníci viděli ukázky bojů mezi desítkami pěších vojáků, které představovali členové klubů vojenské historie. Císařské manévry se konaly od 8. do 11. září 1909.

V jeskyni Výpustku vystoupil hráči na dechový nástroj didgeridoo

Do jeskyně Výpustek v Moravském krasu zavítalo v uplynulých dvou dnech zhruba tisíc lidí, aby si poslechli hru na hudební dechový nástroj nástroj australských domorodců - didgeridoo. Pro koncert byl vyčleněn rozlehlý Jindřichův sál, ve kterém vytvořily tóny z tohoto nástroje spolu se světelnými efekty jedinečnou atmosféru. Didgeridoo připomíná fujaru. Mezinárodní festival ve hře na tento nástroj se ve Výpustku konal počtvrté.

Na operu do lesního divadla v Šárce přišlo 17.000 lidí

Na operu Čert a Káča, která se dnes hrála v pražském přírodním divadle v Šárce, přišlo kolem 17.000 lidí. ČTK to řekl s odkazem na policejní odhad počtu lidí mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Pořadatelům k velkému diváckému úspěchu pomohl volný vstup i slunečné počasí. Lidé ale hojně navštěvovali i předchozí ročníky, které nabídly jiná slavná operní díla.

Obnovená Květná zahrada se poprvé otevřela návštěvníkům

Květná zahrada v Kroměříži se poprvé po rekonstrukci otevřela veřejnosti. Asi třetina zahrady se vrátila do podoby ze 17. století, řekla ČTK jedna z autorek obnovy Lenka Křesadlová. Zahradu založil biskup Karl II. Lichtenstein z Castelkorna poté, co se mu dostala do rukou kniha o zahradách ve Versailles. Vznikala v letech 1665 až 1675. Nyní je Květná a Podzámecká zahrada společně s arcibiskupským zámkem na seznamu UNESCO. Při obnově se vycházelo také z dobových rytin, které biskup nechal pořídit.

Zahrady trojského zámku zaplnili milovníci dobrého jídla

Stovky lidí zavítaly do zahrad trojského zámku v Praze, kde začal dvoudenní festival jídla a pití Foodparade 2014. Svůj um na něm předváděli kuchaři dvou desítek vyhlášených českých restaurací, kteří připravili ochutnávkové menu. Návštěvníci si mohli také vybírat z drobných, převážně tuzemských delikates, pít dobrou kávu či víno a seznámit se třeba s molekulární kuchyní.

Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení Diamantové ligy. Na závěrečném mítinku prestižního seriálu v Bruselu hodila nejlepší letošní výkon na světě 67,99 metru a s převahou vyhrála. Druhá skončila Jihoafričanka Sunette Viljoenová (64,30), třetí místo obsadila Australanka Kathryn Mitchellová, která hodila 62,93 metru.

Výborně běžela další česká atletka Denisa Rosolová, která obsadila v závodu na 400 metrů překážek druhé místo ve svém letošním nejlepším výkonu 54,54 sekundy a v celkovém hodnocení ligy skončila čtvrtá. V pátek ji o 42 setin porazila pouze nejrychlejší žena sezony Kaliese Spencerová z Jamajky.

Moderní pětibojař Jan Kuf vybojoval bronzovou medaili na mistrovství světa ve Varšavě. Talentovaný dvaadvacetiletý český reprezentant prohrál jen s Rusem Alexandrem Lesunem, který získal druhý individuální titul v kariéře, a Egypťanem Amrem El Gezirím, za nímž zaostal o sedm vteřin.

Zdravotní stav handicapovaného cyklisty Jiřího Ježka, který se před necelým týdnem vážně zranil při pádu na mistrovství světa v USA, se po dvou prodělaných operacích zlepšil natolik, že lékaři v nemocnici v Greenville začali plánovat jeho přesun z pooperačního na rehabilitační oddělení. Jeho převoz do České republiky ale zatím není možný. Ježek přišel při první operaci hrudníku o část protržené plíce a právě zranění hrudního koše zatím brzdí návrat šestinásobného paralympijského vítěze do vlasti. "Jak vyplývá z lékařské zprávy první operace, museli lékaři při operaci hrudníku odstranit i část protržené plíce," uvedla vedoucí reprezentačního týmu paralympiků Jaroslava Krakovičová v tiskové zprávě.

Olympijský šampion Jaroslav Kulhavý skončil na mistrovství světa v cross country horských kol v norském Hafjellu osmý. Další český zástupce v závodu Ondřej Cink byl dvanáctý. Mistrem světa se již popáté v kariéře stal Francouz Julien Absalon před vítězem posledních dvou šampionátů Ninem Schurterem ze Švýcarska a Markem Aureliem Fontanou z Itálie. Mezi ženami byla nejlepší Češkou Kateřina Nash na 21. místě. Závod vyhrála Kanaďanka Catharine Pendrelová.

Český tenis má šanci na titul z letošního US Open. Šestnáctiletá Marie Bouzková bude po výhře v semifinále nad Američankou Caroline Dolehideovou 6:3 a 6:1 usilovat o triumf ve dvouhře juniorek. Do finále se v New Yorku dostala jak třetí česká juniorka v historii.

Počasí

Zpočátku bude skoro jasno až polojasno, přes den oblačno až polojasno, v Čechách postupně na většině území, na Moravě a ve Slezsku místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.