Dešťovka není jen žížala, ale i dotační program

Ilustrační foto: Pixabay, CC0 Public Domain

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační program Dešťovka. Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. Stát chce lidem přispět na systém, který využije dešťovou vodu třeba na splachování toalety nebo jako vodu užitkovou.

Ilustrační foto: Pixabay,  CC0 Public Domain
Program je součástí koncepce státu v boji proti suchu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že Česko je dobře připravené na povodně, ale nikoliv na sucho. Jen v Praze se podle něj ročně při splachování WC vyplýtvá 12 miliard litrů pitné vody, což by celé Evropě stačilo na pití na pět dní.

Na zachytávání dešťové vody bude možné dostat dotaci 20 tisíc korun. Na složitější systémy může ministerstvo udělit až trojnásobek. Maximum získané dotace může být až 110 tisíc korun, uvedl ministr Brabec:

"Největší zájem bude asi o nejjednodušší systémy, nádrže na dešťovou vodu. Ty si lidé dnes běžně pořizují i bez dotace. Menší zájem bude zřejmě o systémy, které vyžadují větší úpravu. Ale víme, že jsou desítky, možná stovky lidí, kteří si už dnes pořizují systém, kdy využívají srážkovou vodu i na splachování."

Mezi ty, kteří zachycují dešťovou vodu patří například pan Pavel z Řevnic:

"Dešťovou vodu zadržuji na zahradě ve třech třistalitrových sudech. Mám v okapním svodu klapku. Tu dám dolu, zastrčím tam kousek okapní roury, druhý konec položím na sud a je to hotové."

Dešťová voda ze sudů mu vystačí na dvoudenní zalévání celé zahrady.

Sucho trápí řadu míst Česka

Ilustračni foto: Jeroen Moes,  CC BY-SA 2.0
O dvacetitisícový příspěvek můžou požádat lidé ze suchých oblastí Česka, a využít ho na nádrže na srážkovou vodu. Patří sem obce na Frýdeckomístecku, Vysočině nebo na Znojemsku.

"Velmi suchou oblastí je jižní Morava. Pokud bych měl mluvit o území Čech, tak bych zmínil oblast Rakovnicka nebo Žatecka," uvedl Petr Sklenička z fakulty životního prostředí české zemědělské univerzity.

I přes jarní vydatné deště je hladina podzemní vody v ČR stále pod normálem.

"Na střechu jednoho domu spadne 700 až 1000 hektolitrů srážkové vody. Je to obrovský úkol, kdybychom část této vody zachytili a využili ji pro domácnost, zalévání zahrady, i na podporu vsakování a dosycování podzemních vod."

Velkým úkolem jsou podle Petra Skleničky i města, do kterých se zatím nikomu příliš nechce. Denní spotřeba vody byla v roce 2015 podle údajů Českého statistického ústavu v průměru 131 litrů na osobu.