Diskuse "Praga - dialogi locus" /Praha - místo pro dialog/ na Pražském hradě.

Zrcadlem soudobého světa plného problémů, zásadních témat, ale i rozporuplných názorů, se v těchto dnech podle nedělního vyjádření českého prezidenta Václava Havla stala Praha. Zde probíhá nejen řada panelových diskusí ale i protestních akcí. Další informace má Eva Petržílková:

Ostrou výměnu názorů přinesla sobotní diskuse s názvem "Praga - dialogi locus" /Praha - místo pro dialog/ na Pražském hradě, která byla uspořádána na podnět prezidenta Václava Havla. V debatě o problémech soudobé civilizace se střetli představitelé Mezinárodního měnového fondu a Světové banky s radikálními odpůrci obou institucí. Jedna z účastnic diskuse, Kateřina Lišková z občanského sdružení Nesehnutí, označila Mezinárodní měnový fond a Světovou banku za viníky chudoby ve světě a vyslovila se pro jejich zrušení. Prezident Světové banky James Wolfensohn obvinění odmítl:

"Naším cílem je trpělivě bojovat proti chudobě. Na tom dost tvrdě pracujeme. Ve světě jsme toho udělali i mnoho dobrého, ať už na poli životního prostředí, v boji proti AIDS, v Africe atd. Nemyslíme si, že jsme odpovědni za tři miliardy lidí, kteří žijí za méně než dva dolary denně. Konec konců jsme rozvojová instituce a ne světová vláda. Nemyslíme si, že Světová banka může zvládnout všechny problémy sama, stejně jako je nemůže zvládnout sama občanská společnost. Nezbytné je vést rozhovory a partnersky spolupracovat na řešení probémů."

Panelové diskuse se zúčastníli například ředitel Mezinárodního měnového fondu Horst Köhler, za odpůrce globalizace spoluzakladatelka hnutí Jubilee 2000 Ann Pettiforová a filipínský vědec a aktivista v oblasti lidských práv a životního prostředí Walden Bello. Právě pro zástupce mezinárodních nevládních organizací byla diskuse na Pražském hradě zklamáním. Vedle stížností Iniciativy proti ekonomické globalizaci a brněnského hnutí Nesehnutí se tak ke kritice hradní diskuze připojili i její zahraniční účastníci. Petr Přibyl z iniciativy Přátelé země např. vidí nedostatky v omezení přístupu veřejnosti k podobným diskusním fórům: Ačkoliv diskuse ke konci přerostla v poměrně ostrý názorový střet, prezident Havel ji hodnotil kladně.

"Věřím, že to je začátek jakéhosi dialogu, který neskončí v tuto chvíli, ale bude permanentní a všudypřítomný. Jsme odsouzeni žít všichni na této planetě, spolu nemůžeme nikam emigrovat. Musíme hledat v rozhovoru způsoby, jak co nejlépe a co nejspravedlivěji soužít na této planetě."

Všichni účastníci na závěr diskuse poděkovali Václavu Havlovi, že dialog umožnil. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová, která debatu na Hradě moderovala, označila setkání za přínosné pro obě strany. Jak uvedla, je tomu tak i přesto, že ho některé nevládní iniciativy odmítly.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio