Divadlo Archa opět doma

'Blush'

Ještě tři pražská divadla, zničená při loňských srpnových povodních, nemají střechu nad hlavou. Zatímco Divadlo v Dlouhé se jí už brzy dočká, Semafor a Hudební divadlo Karlín uvítají ve vlastních prostorách první návštěvníky nejdříve za rok dva. Radostnou událost návratu na domácí půdu oslavilo v minulých dnech zrekonstruované Divadlo Archa. Informuje Evelina Himalová.

"Plavba končí, vracíme se domů!" Tímto sloganem lákala opravená Archa - po třináct měsíců trvajícím nedobrovolném exilu na jiných jevištích - zpět do mateřského přístavu své příznivce. Oslavy probíhaly v duchu mýtu o věčném návratu. "Tajemství zrození a smrti, věčný koloběh zrodu a zániku" - znělo pro tuto příležitost oficiálně zvolené téma. V programu, odstartovaném happeningem na pražském ostrově Štvanice, vystoupili především umělci spjatí se založením Archy v roce 1994. Japonský tanečník Min Tanaka, který byl vůbec prvním účinkujícím, při rituálu, symbolicky nazvaném "Poslední kapka", vylil do Vltavy poslední kbelík povodňové vody. Zároveň řeku požádal, aby už nikdy neopouštěla své břehy. Pak se tančící a jásající průvod s kapelou a herci na chůdách vydal k divadlu, kde se umělci setkali s prvními návštěvníky znovuotevřené, nákladně zrekonstruované scény. Na otázku, jaká překvapení nabídne Archa divákům ve své právě začínající a historicky nové sezóně, její ředitel Ondřej Hrab Radiu Praha odpověděl...

"Myslím, že určitou událostí bude představení "Blush" vlámského souboru Ultima Vez choreografa Wima Vandekeybuse. My jsme "Blush" původně chtěli uvést v dvojprogramu s další inscenací Ultima Vez "Sonic Boom", jež je jakousi kombinací tance a činoherního divadla, kterou Wim Vandekeybus režíroval v Amsterdamu, bohužel, z technických důvodů to nejde. Premiéra "Blush", která se uskuteční na konci října, je první část našeho společného projektu, "Sonic Boom" pak uvedeme začátkem příštího roku. Ještě předtím divákům nabídneme rozšířenou verzi projektu, který vytvořili The Plastic People of the Universe a Agon Orchestra, který je rezidenční kapelou působící v Divadle Archa. Toto propojení evropského tělesa soudobé hudby s kultovní rockovou kapelou není náhodné. Už v minulosti jsme si vyzkoušeli společný projekt skupiny "Psí vojáci" Filipa Topola s Agon Orchestra, a toto je vlastně pokračování té naší dramaturgie. No a před Vánocemi k nám přijede Divadlo Victoria z Gentu, které se soustřeďuje především na mladé publikum. Jeho představení "Übung" režíroval pan Josse de Pauw, významná osobnost vlámského divadla. Myslím, že to bude velmi zajímavá podívaná. Kombinace filmu ve stylu "dogma" a divadla, které hrají malí herci ve věku od 10 do 15 let. Skoro bych řekl, že taková krutá obžaloba dospělých, neboť ukazuje na jejich podivné, stereotypní chování. V podstatě na plátně běží film, před ním hrají a dospělé dabují malí herci, a to, co se na tom plátně odehrává, demonstrováno jejich ústy, dostává vlastně další dimenzi - dimenzi jakési podivné absurdity".

Kromě toho, jak řekl dále Ondřej Hrab, bude v Divadle Archa v listopadu a v prosinci pokračovat i loni zahájená, povodní přerušená "kanadská sezóna", na kterou letos navazovala přehlídka českého umění v Kanadě...

"Uvidíme postupně čtyři kanadské soubory, například Da Da Kamera (Nová kanadská dramatika - pozn. red.), jenž je za představení "It On It" ověnčen cenou Obbie, kterou získal v New Yorku. Uvidíme taneční soubor z Montrealu O Vertigo s představením "Luna", který úspěšně cestuje po světě, je na všech významných festivalech. A dále i takové velmi kontroverzní představení, ukázku toho, jak bude možná vypadat divadlo za několik let, a sice "Unrehearsed Beauty" ("Divadlo jako veřejné fórum" - pozn. red.) souboru PME režiséra Jacoba Wrena, jenž u nás už kdysi hostoval s jiným nekonvenčním divadelním projektem. A na závěr dekadentní taneční skupinu Holy Body Tattoo z Vancouveru, která v programu nazvaném "Circa" vystoupí naživo se slavnou britskou kultovní kapelou Tiger Lillies. Tiger Lillies jsou v Praze dobře známí, a tak jsme je požádali, když už jsou tady a vystoupí ve třech představeních s Holy Body Tattoo, aby pro nás udělali navíc jeden samostatný koncert."