Divnej soused v Danube House

Danube House
0:00
/
0:00

Svátek sousedů, Rodina odvedle, Divnej soused... To jsou některé názvy kampaní či uměleckých projektů z poslední doby. Ve všech hraje svoji roli fenomén "sousedství", vzájemného soužití lidí. - Od čtvrtka 21. do čtvrtka 28. září se uskuteční osm představení nové původní inscenace divadla Archa Divnej soused. Základní pohnutkou tvůrců tentokrát bylo zvýšit povědomí o fenoménu uprchlictví, zejména o politických uprchlících, kteří v České republice hledají azyl.

Divadlo Archa se věnuje uprchlickým táborům už delší dobu. Zatímco dříve zajíždělo do tábora v Bělé pod Bezdězem a připravovalo pod názvem Putování za snem inscenace pro uprchlíky v jejich útočišti, tato inscenace se uvádí v Praze a některé cizince zapojuje do procesu tvorby zde. Kromě Arména Gugara jsou to ještě další tři cizinci.

"V tom našem představení vystupuje arménský hudebník vedle barmského politického uprchlíka, vedle ženy, která odešla z Čečenska kvůli válce a ztaratila tam veškeré příbuzenstvo. A vedle toho vystupuje čínská zpěvačka a herečka, která přišla do Čech z úplně jiných důvodů než oni, přišla s rodiči za účelem podnikání, a přesto hledá v České republice svoji pozici," doplňuje ředitel Archy Ondřej Hrab.

Režisérkou Divnýho souseda je Jana Svobodová, ona je také autorkou výchozí koncepce.

"To téma přinesla čečenská žena Marina, které když se Jana Svobodová ptala, Marino, co tady v České republice chceš dělat, řekla: Já bych chtěla být sousedkou. A ona si uvědomila, že to je mnohem složitější, než kdyby řekla, že by chtěla podnikat, být byznysmenkou a vydělat velké peníze. Že být sousedkou znamená přizpůsobit se a zároveň očekávat, že i ostatní sousedé jsou tolerantní. A o tom to naše představení je. O tom, jak cizinci, kteří se rozhodnou opustit ten uprchlický tábor, přijdou do města a snaží se být našimi sousedy. A narážejí na kulturní rozdíly, na problémy, které přináší to obrovské tempo, ve kterém to město žije, a to, že stále více soudíme lidi podle jejich vzhledu a nedíváme se na to, kým vlastně jsou."

Představení vzniklo z úzkého propojení profesionálních umělců, žadatelů o azyl i představitelů hip-hopové scény, kteří žijí a tvoří mimo zaběhané struktury společnosti. Je součástí vládní kampaně Spolu proti rasismu 2006. Odehraje se v nedivadelním prostoru moderní budovy Danube House.

"My jsme si vybrali dům, který je vlastně v Praze taky jakýmsi "divným sousedem". Danube House je jedním z nejmodernějších domů v Praze, je to administrativní budova na břehu Vltavy. Vlastně každý, kdo Prahou projel, tak si jí určitě všimnul, všichni ji znají, ale málokdo do té budovy vstoupil. Protože ta budova se podobně jako naši přátelé trošku vymyká pražské architektuře. A na druhou stranu ten supermoderní dům by mohl stát klidně v New Yorku, v Tokiu nebo v Pekingu, je to jakási nadkulturní architektura a my jsme si řekli, že právě v takové budově bude setkání kultur nejpůsobivější."