Divnopis: Nasavrky

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V letních měsících vás obvykle zveme na procházky po českých a moravských obcích, které vynikají zajímavými názvy. O zábavné pátrání po původu názvů se přímo v inkriminovaných místech pokoušejí Pavel Tumlíř a Marek Janáč. V dnešním dílu nás zavedou do Nasavrk.

Nasavrk je v republice celkem pět. Když se podíváte do mapy, s překvapením zjistíte, že republice tvoří takový obojek kolem krku. Táhnou se na západ od českomoravské vrchoviny.

Žena: Zní to divně, ale jinak se tady vždycky říkalo na větrný hůrce, poněvadž tady vždycky byly ohromný větry a jsou teda od dneska,"

uvažuje nad názvem svého města Eugenie Linková a vzpomíná na vyprávění své babičky.

Linková: Nassaberg, to byly hory a je to z němčiny.

Jazykovědec Milan Harvalík tvrdí, že to je jen jedna z minimálně tří možností, jak si vyložit název Nasavrky. Takže pojďme k první - němčina a hory.

Harvalík: Budeme vycházet ze spojení "nasse aue" jako první člen, nass je vlhký a au je luh nebo niva, a pak ten berg nebo werk ve velmi podobném významu - a bude to znamenat důl u mokré nivy.

Zajímavé je, že v Nasavrkách u Chrudimi se skutečně dochovaly stopy důlní činnosti ještě po Keltech.

Linková: To můj bratránek tam opečovává, ještě tam má starý lucerny a dělá si tam takovou náladu...

Vida, kdyby Američané do Nasavrk umístili sklad vysloužilých raket své kosmické agentury, mohl by název zůstat: Nasa vraky. Jazykovědec Milan harvalík má ale připravenu další, podle svých slov nejstarší teorii výkladu jména Nasavrky.

Harvalík: Předpokládá, že to jméno vzniklo z "na sě vrkati", tedy vrkat na sebe, ve smyslu mluvit na sebe zamilovaně. Víme, že to slovo vrkat se dá použít třeba o milencích.

Bohužel výskyt milenců v Nasavrkách byl během našeho natáčení nulový.

Linková: Tak já nevím tedy, do jaký míry dnes vrkaj, ale vrkávalo se tu hodně.

Divnopis si lze koupit také jako knihu. S bohatým obrazovým doprovodem vyšla ve vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis, které má katalog na internetové adrese www.radioservis-as.cz.