Divnopis: Drštěkryje

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Obec Drštěkryje leží nedaleko Jičína a svým názvem si o zařazení do Divnopisu přímo říká. V dalším dílu seriálu budou jeho autoři pátrat po původu jména, které by klidně mohlo být jazykolamem.

Že je tady něco divně, poznáte už když minete modrou oválnou ceduli se státním znakem, na kterém stojí Země česká, obec Drštěkryje. To jste právě překročili hranice obce.

"Někdo říká, že tady byl nějakej zloděj, nebo co, jmenoval se Kryje," pan Zdeněk Resl nám vypráví, jak si místní lidé vysvětlují vznik jména obce. Ten zloděj Kryje tu prý kdysi něco ukradl: "A ty lidi jako - Držte Kryje!"

Jazykovědec Milan Harvalík se drží vědy, rozděluje jméno obce na dvě části: " Tu druhou, Kryje, bezesporu budeme interpretovat ze slova krýt - schovávat." První část jména Drštěkryje spojuje jazykovědec se slovem dršťka: "Tedy nějaká součást hovězího žaludku, to, co známe jako dršťky z dršťkové polévky."

Ne lidského obličeje?

"Lidský obličej pokud se vulgárně označuje, tak se označuje jako držka nikoli dršťka. Když jsem pátral po tom, proč se obličeji říká právě držka, tak se mi podařilo najít, že držka byl původně drzý člověk, takže tady došlo k zjednoslovnění sousloví drzý člověk na držka."

My tu ale máme Drštěkryje, pátráme tedy po významu takového výrazu.

"Označoval lidi, kteří si kryli svoje dršťky, to znamená právě ty žaludky."

"Zní to...zní to...no, nezní to moc romanticky, bych řekla," posmutní jedna obyvatelka Drštěkryjí zvědavá na přesný význam tohoto slova. Jiný obyvatel Drštěkryjí Josef Spiegel rázně smete jazykovědná bádání ze stolu:

"Jo, Ústav pro jazyk český vám odvodí ledacos, ale aby vám věrohodně někdo popsal skutečnost a takhle, to neseženete."


Divnopis si lze koupit také jako knihu. S bohatým obrazovým doprovodem vyšla ve vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis, které má katalog na internetové adrese www.radioservis-as.cz.