DMS: nová forma pomoci

0:00
/
0:00

Na pomoc jihovýchodní Asii vybrali dosud Češi před čtvrt miliardy korun. Vlna solidarity nekončí a v souvislosti s ní se v Česku objevil nový fenomén: dárcovská SMS. Prostřednictvím DMS, tak se tyto dárcovské textovou jmenují, posílají lidé desítky milionů korun. Více Jaromír Marek.

DMS, tedy donors message service, je původním českým projektem ve kterém se spojilo Fórum dárců s provozovateli mobilních telefonních sítí v Česku. Na jedno telefonní číslo a jeden účet lze posílat příspěvky formou SMS zpráv, jedna zpráva přijde na 37,70. Jak systém funguje vysvětluje Marek Herman ze společnosti T-mobile.

"Ten systém je jednoduchý, pošlete tzv. iniciační esemesku, tou zadáte kód a přijde vám tzv. potvrzovací esemeska, která stojí třicet korun. Když se rozhodnete, můžete z obýváku v papučích poslat peníze tomu, komu chcete. Je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak přispět na charitu."

Projekt DMS je skutečně český unikát. Výjimečné je i to, že v tomto projektu spojily své síly tři navzájem si konkurující mobilní operátoři. Více výkonná ředitelka Fóra dárců, Pavlína Kalousová.

"My jsme v České republice vytvořili standardní službu s charitativním účelem, je připravena pro všechny neziskové organizace, které ji mohou využívat. Existuje společné telefonní číslo, kam všechny DMS chodí a stejný systém zadávání SMS zpráv: DMS mezera a heslo konkrétního projektu (např. DMS Asie, DMS Indonésie atd.) Existuje jednotný systém zpoplatnění a centrální informační systém, kde může každý najít informace, na jaký účel jsou peníze určeny."

Existuje obdobný systém někde ve světě?

"Ne, byli jsme ujištěni, že neexistuje. V zahraničí existují akce ad hoc, kdy mobilní operátor vyhlásí sbírku na určitý účel, ale udělá to jednou dvakrát do roka. Tohle je připravený nástroj, kdy každá nezisková organizace jej může využívat. Jen v loňském roce jsme měli zapojeno v projektu 35 neziskových organizací."

Zkušebně byl projekt uveden do provozu v dubnu loňského roku, dárcovské zprávy úspěšně využilo např. Centrum Paraple, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu - Světluška, Projekt Šance nebo Nadace OF. Průlomovým projektem byla pomoc vichřicí postiženým Tatrám z loňského podzimu. Zdaleka nejúspěšnější sbírka probíhá právě nyní, ve prospěch obětí přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Od 28. prosince do 18. ledna poslali Češi na 1, 75 milionů DMS, což představuje více než 62 milionů korun. Rekordní počet DMS zpráv připadá na středu 5. ledna, celkem 234 000. V praxi to znamená, že každou sekundu přicházelo na účet 47 korun, tedy 168 764 korun za hodinu. Pokračuje Marek Herman.

"Když jsme to zjistili, byli jsme v šoku. Za celý loňský rok přišlo 300 000 DMS, na Tatry přišlo 300 tisíc DMS za tři týdny. To jsme si mysleli, že je vrchol. Ale za 12 dnů DMS Asie přišlo 1,5 milionu DMS. Proud tekl rychlostí 200 000 Kč za hodinu, to je fascinující."

Formou DMS lze nyní pomoci Asii prostřednictvím tři projektů, které organizují Společnost člověk v tísni, Česká katolická charita a Adra. Právě na konto posledně jmenované Adry přišla největší část dárcových SMS. Pokračuje předseda správní rady Nadace ADRA Vítězslav Vurst.

"Vždycky je důležité nabídnou t dobrý produkt. Máme zkušenosti s tím, že český národ není sobecký, potvrdily to např. záplavy. Pomoc Kosovu a dalším místům ukázal, že chceme pomáhat i do zahraničí. Když tato ochota českého národa dostala vhodný produkt, který neklade žádné velké nároky na poskytnutí pomoci, ukázalo se, že Češi jsou schopni pomoci."

Pavlína Kalousová z Fóra dárců k tomu dodává.

"Velkou roli sehrála média. Dárcovské SMS jsou založeny na tom, že jakmile uslyšíte výzvu k pomoci, můžete okamžitě dárcovskou zprávu poslat. První úspěšná sbírka před Asií byla sbírka na pomoc Tatrám loni na podzim. Věděli jsme, že to funguje, že to ale bude mít tak obrovský rozměr jsme netušili. Je to úplný nový fenomén v dárcovství v ČR."

O český projekt rádcovských SMS projevili zájem už i v zahraničí. Nejdále je jednání spolupráci se sousedním Slovenskem. O know-how projevili zájemuž i v Maďarsku, Německu a Velké Británii.