Do brněnského technického muzea dorazila miniponorka ze Švýcarska
Sbírky Technického muzea v Brně nově obohatila průzkumná miniponorka českých konstruktérů žijících ve Švýcarsku. Na nový exponát muzea se tiskové mluvčí Kláry Havlíčkové ptala Martina Bílá.
"Miniponorka E2, tedy podmořské plavidlo, které vyvinula švýcarská firma Underwater Systems, byla vyvinuta českými konstruktéry Pavlem Grossem a Jaroslavem Kohoutem. Oni nás oslovili s tím, že jeden exemplář této ponorky E 2 je k dispozici a mohli by ho za symbolickou částku věnovat Technickému muzeu v Brně. My jsme samozřejmě souhlasili a minulý týden k nám dorazila miniponorka ze Švýcarska, prošla všemi potřebnými procedurami a nyní je uložena v depozitáři muzea a počítáme s tím, že bude během několika týdnů prezentována veřejnosti, nebude to v Brně, ale přibližně v polovině února v Praze."
My se bavíme o miniponorce...Jak je vůbec velká, kolik lidí se do ní vejde a k čemu sloužila?
"Je to plavidlo, které je určeno k podvodnímu průzkumu, je určena pro obsluhu jednou osobou. Je to miniponorka, takže na výšku má asi 1,4 metru a na šířku a délku asi 1,80 metru. Je žlutá, takže právě v i naší tiskové zprávě i oznámení jsme ji nazvali Žlutá ponorka, podle slavného hitu skupiny Beatles. Je to tedy plavidlo, které se dokáže potopit do hloubky 210 metrů pod hladinu. Uveze náklad o hmotnosti 120 kg, takže kromě jednoho člověka uveze samozřejmě kyslíkové bomby a potřebná zařízení k ponoru. Je to ponorka, která je dodnes využívána k průzkumu podvodního terénu. Zatím byla využívána hlavně v oblasti Středozemního moře, Atlantiku a také např. ve Švýcarsku k průzkumu Bodamského jezera v roce 1984, kde kontrolovala kabeláž a také asistovala při vyzdvižení zbraní a letadla, které byly na dně jezera od II. světové války."Proč vůbec vyrobili čeští konstruktéři tu ponorku ve Švýcarsku?
"Pavel Gross a Jaroslav Kohout opustili Československo po roce 1968, a protože se vývojem tohoto typu plavidel zabývali ještě před tím, než emigrovali do Švýcarska, tak potom pokračovali ve výzkumu a založili firmu Underwater Systems, kde oba působí dodnes."
Ta ponorka bude součástí vaší nově vznikající sbírky českých vynálezů, můžete jmenovat třeba nějaké "kolegy", které bude mít ponorka v expozici?"My jako Technické muzeum v Brně jsme si uvědomili, že spousta jmen českých vědců, objevitelů a vynálezů, na které můžeme být právem hrdi, je velmi málo prezentována veřejnosti. Připomenu např. polarografii Jaroslava Heyrovského nebo Wichterleho kontaktní čočky nebo vývoj elektronových mikroskopů profesora Armina Delonga a Vladimíra Drahoše tady v brněnské Tesle, kde má koneckonců naše muzeum dnes sídlo. To jsou vynálezy, které vznikaly v častokrát provizorních podmínkách těch minulých desetiletí, třeba před rokem 1989, ať už tady v Československu či prostřednictvím právě českých vynálezců, kteří působili u zahraničních firem. Jsou to opravdu objevy a vynálezy, které mají světový význam a my bychom právě touto sbírkou, a později snad i expozicí, chtěli upozornit na to, jak jsou čeští vynálezci, objevitelé a konstruktéři schopní a kolik významné práce za nimi zůstává.”