Do Koněprus za krápníky, netopýry a penězokazy
Koněpruské jeskyně jsou největším známým jeskynním systémem v Čechách. Jejich bohatá krápníková výzdoba je nádherná. Unikátní jsou tzv. koněpruské růžice se zrny opálu, krápníkové varhany, sintropády, záclonky, excentrické krápníky rostoucí různým směrem a spousta dalších úkazů. Jeskyně byly zpřístupněny veřejnosti v roce 1959.
V 15. století za vlády krále Jiřího z Poděbrad zde byla penězokazecká dílna. Penězokazi zde razili mince z mědi, postříbřili je tak, že byly od pravých k nerozeznání. Pachatelé měli štěstí, nikdy nebyli odhaleni a jeskyně upadly v zapomnění.
Součástí prohlídky jsou také kosterní nálezy z jeskyní. Byly zde odkryty až 1,5 milionu let staré kosterní pozůstatky zvířat, která zde žila, jako třeba medvěd či lev jeskynní, ale i těch, která do jeskyně spadla řadou komínů, například nosorožec, kůň, zubr nebo opice.
V jeskyních je celoročně kolem deseti stupňů Celsia a jsou významným zimovištěm netopýrů.
Zpřístupněnou trasu o délce 620 metrů projdete s průvodcem asi za hodinu a ani si nevšimnete, že jste vyšli 500 schodů.
Koněpruské jeskyně leží 30 kilometrů od Prahy a v jejich okolí můžete navštívit hrady Karlštejn, Křivoklát, Točník a Žebrák, královské město Beroun nebo zámek Hořovice.