Vlčí máky, pietní akce, koncerty i červeně osvětlené budovy. Česko slaví Den válečných veteránů
Česko opět zaplavily vlčí máky. Lidé si připomínají Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, tedy den, kdy v roce 1918 skončila první světová válka. „Riskovali své životy, abychom my mohli žít v bezpečí. Vzdáváme jim úctu, nezapomínáme,“ říkají lidé. Na oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, se vzpomíná na řadě míst Česka.
Na pražském Vítkově se při příležitosti Dne válečných veteránů konal tradiční pietní akt. Válečné hrdiny si tam při slavnostním nástupu připomněli zástupci armády, politici i veřejnost. Ministryně obrany Jana Černochová v projevu konstatovala, že se lidstvo nepoučilo z první ani z druhé světové války. „Na světě je stále dost těch, kteří ve své touze po moci a chuti ovládat jiné rozpoutávají konflikty, v nichž své životy nasazují a také v nich umírají nevinní lidé i lidé v uniformách,“ řekla.
Černochová připomněla, že dnes už v Česku žijí jen desítky lidí, kteří bojovali ve druhé světové válce. Zároveň ale podle ní přibývá novodobých válečných veteránů. „Účastníků zahraničních operací, které mají za cíl udržení míru a stability v dnešním světě. Mnozí z nich se z nasazení vrátili s trvalými následky, ať už zdravotními či psychickými. Proto je naší povinností, abychom jim na oplátku za jejich službu pomohli vždy, když to budou potřebovat,“ dodala.
Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka připomněl, že čeští vojáci dnes nasazují životy za stejné hodnoty jako v minulosti. „Je důležité, aby ti lidé věděli, že i když jdou do těch největších nebezpečí, do těch největších rizik, tak na to nikdy nebudou sami,“ uvedl.
Lidé na pietních akcích vzpomínají na válečné veterány po celém Česku. Večer se dočervena rozsvítí budova Českého rozhlasu, chrám svatého Cyrila a Metoděje nebo žižkovská věž. Na náměstí Míru v Praze jsou ukázky vojenské techniky či polní kuchyně.
Symbolický vlčí mák
Oslava Dne válečných veteránů má dlouhou tradici zejména v anglicky mluvících zemích, v Česku se připomíná až v posledních letech. Oficiálně se v ČR slaví od listopadu 2001, v roce 2004 byl pak Den válečných veteránů uzákoněn jako významný den.
Jeho symbolem jsou květy vlčího máku, které po první světové válce pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě. V roce 2005 byl poprvé použit vlčí mák ministerstvem obrany. Letos představil resort jeho novou podobu. Zájemci si mohou pořídit symbol válečných veteránů v klasické, limitované a digitální verzi.
„Vlčí mák České republiky je jediný symbol, jehož výtěžek půjde prostřednictvím Vojenského fondu solidarity na přímou pomoc válečným veteránům, vojákům a jejich nejbližším v těžké životní situaci,“ uvedlo ministerstvo.
Ministryně Jana Černochová také připomněla, že se Vlčí mák České republiky dostal mezi symboly spojenců NATO. „Česko je součástí vizuálního průvodce vzpomínkových květin NATO. Tento rok jsme poprvé představili Vlčí mák České republiky a naše kampaň s mottem "Vzdáleni v čase, spojeni odvahou" pro válečné veterány rezonuje nejen doma, ale i mezi našimi spojenci,“ napsala na síti X.
Sbírku na válečné veterány s podobným vlčím mákem jako ministerstvo obrany ale pořádá také Paměť národa, která už přes dvacet let zpracovává osudy československých veteránů. Paměť národa je největší veřejně přístupná on-line sbírka více než 4000 autentických svědectví pamětníků 20. století. A své příběhy pro ni vyprávělo také více než 800 válečných veteránů - letců RAF, válečníků od Tobruku, Dunkerque, vojáků, co prošli Karpatsko-dukelskou operací a dalších.
Kdo je válečným veteránem, určuje v Česku zákon. Aby se jím voják stal, musí odsloužit s armádou 90 dnů v místě ozbrojeného konfliktu, nebo 360 dnů na jiné zahraniční misi. Veteránskou průkazku mu pak vydá ministerstvo obrany. V Česku bylo k polovině října podle ministerstva obrany přes 16 a půl tisíce novodobých válečných veteránů, z toho je přes tisíc žen. Veteránů druhé světové války je několik desítek.