Do kostela na pramici

Mušovský kostel, foto: Lallilah, Wikimedia CC BY-SA 4.0
0:00
/
0:00

Uprostřed jezera stojí románský kostelík. Dostat se k němu můžete jen na loďce a navíc na zvláštní povolení. Tenhle unikát najdete na prostřední nádrži vodního díla Nové Mlýny. Kostel je jediným pozůstatkem zatopené obce Mušov. Stál totiž nad vsí na kopečku a z toho je nyní ostrov. Na vodní hladině v zimě hnízdí až 30 tisíc severských hus, několik desítek orlů mořských. Od příštího roku by měl být kostelík pro turisty přístupný na pramici s průvodcem. O to se snaží Tomáš Ingr, zastupitel obce Pasohlávky, která leží na břehu přehrady.

Mušovský kostel sv. Linharta stojí dnes na ostrově,  foto: Lallilah,  Wikimedia CC BY-SA 4.0
"Obec Mušov stála na rovině v údolí řeky Dyje. Když zanikala, tak bylo rozhodnuto, že kostel zůstane jako památka po zbořené obci. Okolo kostelíka je udělaný násep, aby tam nemohla voda."

Čím je kostel zajímavý?

"Je to nejstarší románský kostel na Moravě. V rámci Česka je to unikát, protože u nás nikde není kostel, který by byl uprostřed jezera. Dostávali jsme podněty od turistů i bývalých obyvatel Mušova, a rozhodli jsme se kostel opět zpřístupnit a umožnit turistům dozvědět se více o historii zaniklé obce Mušov i nádrže Nové Mlýny."

Ke kostelu se lze dostat jen lodí,  foto: Kirk,  Wikimedia CC BY-SA 3.0
Jak je vyřešeno přistávání pramic, když je kolem kostela násep?

"Ostrov je větší a je tam mírný náběh břehu do vody. Půjde tam dobře udělat přístavní molo. Mušovský kostelík leží uprostřed střední Novomlýnské nádrže, která je vyhlášena jako ptačí oblast soustavy Natura 2000 a je tam omezený pohyb lidí. Není možné udělat most, aby se tam lidé mohli dostávat po celý rok. Proto je nutné zvolit lodní dopravu. Vstup je tam nyní povolený pouze od půlky července do půlky září a to pouze na základě zvláštního povolení. Jinak je tam po celý rok vstup zakázán, právě z důvodu hnízdění nebo zimování ptáků."

Interiér kostela sv. Linharta,  foto: Ben Skála,  Wikimedia CC BY-SA 3.0
Dodržují lidé tuhle podmínku, nebo vám tam občas někdo na lodičce jede?

"Bohužel tam občas někdo jede a dopouští se přestupku. Také v zimě, když jezero zamrzne, tak je tam velký příliv turistů."

Bylo do kostela během let investováno nebo plánujete rekonstrukci?

"V průběhu třiceti pěti let bylo investováno jen do údržby nebo havarijních stavů. Připravujeme projekt a čekáme, jaké budou vyhlášené dotace, abychom mohli kostel zrekonstruovat. Rádi bychom vytvořili expozici a ve věži kostela vyhlídku."

Tomáš Ingr,  foto: archiv hnutí Moravané
Bude nějaké omezení, třeba počtu lidí v kostelíku?

"Ano, je to dáno plánem péče. Maximální počet je sto lidí denně. Lidé nedostanou svoji pramici, bude tam jedna loď včetně kormidelníka a průvodce. Skupinky lidí budou jezdit zhruba po deseti. Pak se vrátí do přístavu a pojedou další."

Jak dodal Tomáš Ingr, nádrže Nových Mlýnů by tak mohly turistům poskytnout další zajímavost. Přehrady totiž slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k rybolovu, windsurfingu, lodní dopravě nebo ke koupání. Nádrže jsou velmi mělké, hloubka často nepřesahuje dva metry.