Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných méně než deset

Jihlavská školka Mozaika je největší svého druhu v republice, foto: ČTK / Luboš Pavlíček

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do největších může chodit více než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. V Česku je podle statistik 5287 mateřských, 4172 základních a 1290 středních škol, do kterých chodilo dohromady kolem 1,7 milionu dětí a mladých lidí.

Jihlavská školka Mozaika je největší svého druhu v republice,  foto: ČTK / Luboš Pavlíček
Největší školka v Česku je na Vysočině v Jihlavě. Do školky Mozaika tu chodí 1300 dětí. Školka nabízí logopedickou třídu, bezlepkové stravování i péči o děti od jednoho roku. Podle ředitelky Lenky Mončekové nejde jen o formální spojení 17 mateřských škol, ale o propojený a fungující celek, který je výhodný i pro rodiče. Stačí jim podat jedinou přihlášku a uvést preferované pracoviště. V případě naplněné kapacity je jim nabídnuto další nejbližší.

Sdílení zkušeností se vzděláváním dětí je podle ředitelky jednou z výhod velké organizace. Nevýhodou je naopak velká administrativa i komunikace. Na opačný konec pomyslného žebříčku velikosti mateřských škol v ČR patří speciální církevní mateřská škola v pražské Michli, kam loni chodilo jedno čtyřleté dítě.

Největší základka je v Boskovicích, nejmenší v Rovné

Největší základní škola v ČR je v Boskovicích,  foto: ČTK / Igor Zehl
Největší základní škola v České republice je v Boskovicích na Blanensku. Má 1380 žáků, 150 pedagogů, 62 tříd a několik budov. Kdo by čekal jednu rozsáhlou budovu, bude zklamaný. Škola vznikla v roce 2005 sloučením do té doby tří samostatných škol. Mezi dvěma budovami mají žáci k dispozici altán, pozemek se skleníkem, meteo stanici, je na něm i hmyzí hotel, jezírko nebo ohniště.

Naopak menší základní škola je v Rovné na Sokolovsku. Aktuálně do jednotřídky chodí šest dětí. Škola v Rovné tak připomíná spíš velkou rodinu než klasickou rušnou školu. Školičce se podařilo získat dotace, a tak má nový nábytek, počítače a knížky. Školní jídelnu tu nahrazuje jedna kuchařka, která každý den vaří sama jídlo pro děti, personál, ale i seniory z obce. Denně uvaří okolo 40 jídel.

Jednotřídka v Rovné,  foto: ČTK / Slavomír Kubeš
Obec Rovná je v regionu v mnoha ohledech výjimečná. Paneláková vesnice vznikla na větrném kopci ve Slavkovském lese jako socialistický experiment v 60. letech. Na sídlišti a v řadových domcích před rokem 1989 žili hlavně zaměstnanci místních statků. Většímu rozvoji obce, vzdálené od větších měst i pracovních příležitostí nepomohl ani příchod volyňských Čechů z Ukrajiny.

Na největší střední školu musíte do Brna

A kde najdeme největší střední školu? Ta je v Brně v Charbulově ulici. I když se snížil za posledních sedm let počet studentů z 3000 na 1800, stále je největší střední školou v České republice. Ředitelka Jana Marková ČTK řekla, že si úbytek vysvětluje demografickou křivkou, ale i zpřísněním kritérií přijímacího řízení. Největší zájem je o cestovní ruch, kde škola bere kolem 30 lidí a hlásí se jich kolem stovky.