Do nového ročníku knižních cen Magnesia Litera je přihlášeno na tři sta publikací

Na tři stovky knih od více než 110 nakladatelů je přihlášeno do letošního ročníku prestižní soutěže Magnesia Litera. Výroční knižní ceny v ní už tradičně získávají díla původní české beletrie i nejlepší překlady, knihy pro děti i naučná literatura. Letos poprvé bude oceněna i publicistika. Soutěž pořádá Občanské sdružení Litera a člena jeho výboru, literárního kritika a teoretika Vladimíra Karfíka požádala Milena Štráfeldová o bližší informace:

"Cena Magnesia Litera vznikla jako konkurenční literární cena proti oficiálním literárním cenám, které sice ocení kvalitu díla, ale neměly dosud příliš velký význam pro prodejnost knihy a pro rozšíření knihy na trhu. Tato cena je založena úplně jinak, na široké spolupráci knihkupců a médií, a proto získala veliký význam pro náklady a čtenost knížek. Takže to není taková oficiózní cena."

Probíhá už šestý ročník Magnesie Litery. Které knihy zvítězily nebo se dobře umístily v minulých letech?

"Dost vítězily knížky, které patří do kategorie knih naučných. Jednou z prvních knih, která byla oceněna hlavní cenou byla kniha Jürgena Serkeho Böhmische Dörfer. Bylo velice zajímavé až kontroverzní, že získal cenu fotograf Reich za unikátní fotografickou publikaci o českých zemích. Pokud šlo o původní literaturu, měl veliké šance, a také je uplatnil, Jan Novák s románem o bratřích Mašínech. Doufám, že tentokrát je v seznamu literatury, která je přihlášena, řada významných autorů, takže doufám, že dojde na beletristu."

A jaký je trend? Narůstá počet přihlášených nakladatelství a publikací?

"Narůstá. A to ve všech kategoriích. Tentokrát například narostl dost silně v kategorii prózy. Poprvé byla vyhlášena kategorie publicistické literatury a tam je veliké množství knížek. A přitom kategorie naučné literatury se neztenčila."

Jak si vlastně desetimilionové Česko stojí s produkcí knih?

"Vychází tak neuvěřitelné množství knížek, že se vůbec divím, že to ta nakladatelství unesou."

V 90. letech se hodně mluvilo o krizi vydávání a prodeje knih. Pominula?

"Ta krize měla zvláštní podobu. Zasáhla velká nakladatelství. Jenomže po 90. roce začala okamžitě vznikat malá nakladatelství a těch byly tisíce. Samozřejmě nemohla všechna přežít. Ale ta, která přežila, si vedou velmi dobře."

Knižní ceny Magnesia Litera za rok 2006 budou vyhlášeny 22. dubna v Městské knihovně v Praze. Jejich slavnostní předávání bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.