Do oblastí postižených povodněmi míří peníze i materiální pomoc
Stejně jako jiné humanitární organizace, pomáhá po celém území České republiky postiženém povodní i Sdružení Česká katolická charita. Například v Praze a Středočeském kraji rozvezla od počátku povodní Arcidiecézní charita Praha více než sto tun materiální pomoci. Na pomoc přispívají nejen lidé a organizace z hlavního města i jeho okolí, ale i ostatní diecéze z Ostravy, Olomouce, Brna a Hradce Králové.
Kromě pracovníků z krizových center se na evakuaci obavatel i na odstraňování následných škod podílejí dobrovolníci z celé republiky. Podílejí se na výdeji oděvů z~charitního šatníku, monitotují situaci v regionu, zajišťují společně koordinaci pomoci s jednotlivými obvodními úřady a distribuci materiální pomoci do evakuačních středisek. Zajímalo nás, kolik dobrovolníků se přihlásilo a co je k tomu motivuje.
"Konkrétně v Praze pracuje 200 - 300 dobrovolníků a co je vede k pomoci druhým? Hodně lidí se například hlásí do českobudějovického kraje z jihomoravského regionu, kde zažili povodeň v roce 1997. Tím že si obdobnou situaci prožili sami, a ví co obnáší, dobře si své pocity pamatují a to je motivace k tomu, aby se rozjeli do těch postižených míst a pomohli druhým lidem."
Královéhradecká diecézní charita vypravila v úterý ráno z Hradce Králové dva autobusy dobrovolníků, kteří budou pomáhat s úklidem po ničivých záplavách v okolí Prahy. V Letech, Černošicích a Dobřichovicích zůstane sedm desítek dobrovolníků z východních Čech zřejmě do neděle. Hradecké středisko eviduje ještě dalších asi 30 dobrovolníků, o jejichž umístění v záplavových lokalitách se dosud nerozhodlo. Nejspíš budou vysláni na Litoměřicko, kde záplavy zasáhly přes 30 obcí. Východočeské dobrovolníky neodradily ani zprávy o možné nákaze infekcí v postižených oblastech. Z Hradce Králové už dříve odjela do středních Čech pomáhat zaplaveným oblastem skupina studentů vojenské lékařské akademie. Druhá skupina zamířila v neděli zase na sever Čech. Jak nám potvrdila mluvčí pražské arcidiecézní charity, kromě humanitární a materiální pomoci je ale hlavně pochopitelně třeba finančních prostředků.
"Je určitě možné poslat dar, zvlášť pokud má někdo k určité obci nebo celé oblasti osobní vztah, a podpořit tím konkrétně její obnovu. Pokud by někdo chtěl přispět finančním darem, může tak učinit na centrální konto Sdružení České katolické charity, které je určeno právě k těmto účelům. Vybrané peníze jdou opravdu na pomoc konkrétním lidem."
Tolik mluvčí pražské arcidiecézní charity Marta Fišerová. Číslo povodňového konta je - 103 100 92 64 / 550 a zřízeno u Raiffeisenbank.