Do roku 2007 bude mít ČR profesionální armádu

nastoupená jednotka

Všechno nasvědčuje tomu, že dnešní třináctiletí chlapci budou poslední, kteří stráví povinně dvanáct měsíců ve vojenské uniformě. Vláda ve středu jednomyslně schválila návrh armádní reformy, který má vést k profesionalizaci českého vojska. Podrobnosti připravil Vilém Faltýnek.

Podle návrhu armádního profesionalizace ozbrojených sil, který ve středu jednomyslně schválila vláda České republiky, by měla rokem 2006 zaniknout základní vojenská služba. Od 1. ledna 2007 by měli sloužit jen profesionální vojáci. Jednání vlády se zúčastnil i prezident Havel. Ten na tiskové konferenci zdůraznil, že profesionální armáda neznamená zánik branné povinnosti.

"V určitém věku se každý občan podrobí odvodu u civilní instituce. Bude zaregistrován, bude zjištěno, jestli je zdravotně, psychologicky i jinak disponován k vojenské službě, a potom mu může být nabídnuta smlouva na službu v profesionální armádě, a nebo smlouva na to, aby tvořil zálohu."

Dobrovolní záložáci by měli absolvovat tříměsíční výcvik pro případ válečného konfliktu. Podobu budoucí reformované armády shrnul ministr obrany Jaroslav Tvrdík do čtyř "m":

"Malá, mobilní, moderní a mladá. Mladá nejen věkem, ale mladá i myšlením."

Hlavní předností profesionální armády je její štíhlost. Návrh armádní reformy, který připravil tým vládního zmocněnce Jaroslava Škopka, počítá s tím, že by v české armádě mělo sloužit 35.000 vojáků a asi 10.000 civilních zaměstnanců. Přitom k letošnímu 1. lednu tvořilo armádu téměř 70 tisíc lidí. Podle vládního zmocněnce Jaroslava Škopka je také potřebná změna myšlení lidí v armádě. To s sebou ponese propouštění a příchod nových lidí. Vláda hodlá zaměstnancům profesionální armády nabídnout sociální jistoty, vzdělání a vyšší platy než v "civilu". Vláda přitom předpokládá, že česká armáda bude i nadále dostávat ze státního rozpočtu každoročně sumu, která se rovná 2,2 % hrubého domácího produktu. Potvrdil to premiér Miloš Zeman.

"Náklady na profesionální armádu rozhodně nebudou znamenat překročení oné hranice 2,2 % HDP. Armáda v některých případech bude muset hledat i vnitřní rezervy, například včetně odprodeje přebytečného matetku."

Ministr obrany Tvrdík prohlásil, že armáda by dokonce mohla být i levnější než v současnosti.

"Nebudu požadovat nárůst nákladů na obranu proti současnému stavu. Cítím vysokou odpovědnost jako člen vlády i za ostatní oblasti života české společnosti a myslím si, že právě prováděná reforma armády může znamenat, že tato armáda v budoucnu bude levnější."

Plán restrukturalizace armády překračúje dvě volební období, proto je nezbytné, aby se na něm shodla celá politická reprezentace. Prezident Václav Havel proto brzy svolá na Pražský hrad schůzku špiček všech parlamentních stran s výjimkou komunistů. Politici by se na ní měli shodnout na základních rysech dlouhodobé reformy české armády.