Domažlice: Chodské slavnosti a přehlídka dudáků

Foto: ww.chodskeslavnosti.cz

Od pátku do neděle se v Domažlicích konaly Chodské slavnosti. Jde o jednu z největších folklorních přehlídek v České republice a jejího letošního už 53. ročníku se zúčastnilo kolem 500 lidových zpěváků a tanečníků.

Mileno, začněme jedním číslem: letošní Chodské slavnosti navštívilo 40.000 - 50.000 lidí, přičemž samotné Domažlice mají 11.000 obyvatel. Co tam tak obrovské množství návštěvníků vlastně táhne?

"Já bych řekla, že je to především samotná tradice Chodských slavností, protože, jak už zaznělo, mají za sebou víc než 50 ročníků. První se konal v roce 1955. Od té doby se tradice slavností nepřerušila a z přehlídky, která měla původně regionální charakter, se stala velká akce s mezinárodní účastí. A pokud jde o to velké množství lidí, kteří přijeli, nebylo to poprvé, a zřejmě ani naposledy."

Co program Chodských slavností nabízí?

Je to především přehlídka zdejších souborů, to znamená z Domažlicka, Plzeňska, Pošumaví, vystupovaly tu například soubory Mladina z Postřekova, klatovská Šumava a především Konrádyho dudácká muzika, což je asi nejznámější zdejší soubor. Byl tady ale i brněnský armádní soubor Ondráš a také soubory ze Slovinska, Sicílie, Belgie či Slovenska. A pod Chodským hradem proběhla už popáté národní přehlídka dudáků. Kromě řady hráčů z Chodska tu vystoupil také host z Anglie a také poněkud unikátní soubor skotských dudáků z Kutné Hory."

Chodsko a dudy, to je tradiční spojení, ale žije to dnes ještě?

"Určitě. Ta tradice je velmi živá a jeden z nejznámějších místních dudáků Václav Švík mi to potvrdil. V současné době v regionu působí kolem 60 aktivních dudáků, přitom naučit se hrát na dudy vyžaduje několik let poměrně tvrdé práce. Většina z nich jsou žáci slavného dudáka Konrádyho. Je také zajímavé, že v současnosti v domažlické ZUŠ je stop-stav pro malé dudáky. Prostě nemají už možnost, kde by ty další učili. Takže je vidět, že tradice tam opravdu žije."

A kromě hudby je ještě něco, co dotváří program a atmosféru města?

"Celé náměstí bylo staročeským tržištěm. Pod širým nebem tam stál i tkalcovský stav, na kterém si každý mohl zatkalcovat, a nechyběly tady staročeské placky a medovina a samozřejmě chodské koláče..."

A ještě praktická otázka, jak se město vypořádalo s takovým náporem návštěvníků?

"Já jsem nezaznamenala žádné problémy, ať už v oblasti hygieny, čistoty, pořádku v ulicích, nezaznamenala jsem ani žádné dopravní problémy, a řekla bych, že po těch 50 letech Chodských slavností si s tím město už umí poradit."

Slavnosti navštívila Milena Štráfeldová, otázky jí kladl Vilém Faltýnek.