Dostane se Strana zelených do Poslanecké sněmovny?

Foto: ČTK

Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, usedli by v dolní komoře parlamentu i zástupci Strany zelených. Podle únorového průzkumu agentury STEM by získali 5,6% hlasů. Vedoucí pozici si udržuje ODS (28,6%), druzí sociální demokraté si mírně pohoršili (24,5%). Do sněmovny by se ještě dostali komunisté (15,3%) a lidovci (6,4%). Podrobnější informace má Martina Lustigová.

Martin Bursík, foto: ČTK
Zelení vnímají výsledky průzkumu jako povzbuzení pro další práci. Předseda Strany zelených Martin Bursík uvedl, že mu průzkum udělal velkou radost: "Tu a tam jsme uvažovali o tom, jestli už to občané nevzdali. Jestli si nenechají namluvit to, že s politikou nejde nic dělat, že budou muset donekonečna kombinovat ČSSD, ODS a KDU-ČSL a nic dobrého z toho nevyjde. A najednou se ukazuje, že se nám podařilo překročit 5%. Po pravdě řečeno, i pro mě je to milé překvapení."

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové měla Strana zelených už delší dobu šanci oslovit část českého voličstva. Této příležitosti ale nedokázala využít: "Strana se hádala, byly v ní vnitřní konflikty. Potom s nástupem nového vedení na podzim loňského roku se jakoby stáhla do ilegality a dlouho nevystupovala a nedávala o sobě vědět. Takže potom těch několik vystoupení, která měla začátkem tohoto roku, zřejmě umožnilo oslovit část voličů. Další věc je, že voliči určitě hledají jakousi alternativu. Neustálé konflikty mezi dvěma hlavními stranami vyvolávají potřebu protestních hlasů, které pravděpodobně v této chvíli přecházejí k Zeleným." Prostestní hlasy jsou ale velmi rizikové, protože nebývají příliš trvalé. Zelení dále přebírají voliče Unii svobody nebo Evropským demokratům, tedy menším liberálním pravicově orientovaným stranám, které nenaplnily očekávání voličů a ztratily jejich podporu.

Politologové aktuální průzkum preferencí nepřeceňují. Jestli jde o výkyv nebo o trvalý trend, to se ukáže až v dalších měsících. Pokračuje Jan Hartl z agentury STEM: "Predikovat vstup Strany zelených do parlamentu na základě tohoto ojedinělého výsledku určitě nelze. Nelze to, protože vazba voličů ke všem politickým stranám je v zásadě velmi mělká, povrchní, může se měnit na poslední chvíli v závislosti na různých situačních okolnostech, může být podbarvena emocemi. To vše je těžké předvídat."

Na volebním výsledku se podepíše i to, jakým způsobem Strana zelených povede předvolební kampaň. A voliče bude zajímat také to, v jaké koalici by se Zelení po volbách rádi viděli. "Martin Bursík trochu naznačil, že by raději spolupracoval s ODS než se sociální demokracií," uvedla v rozhovoru pro Radio Praha Vladimíra Dvořáková. A právě to by Straně zelených mohlo odebrat hlasy voličů, pro které není ODS přijatelná. Zelení dali už jasně najevo, že pro ně je nepřijatelná spolupráce s KSČM.