Zelení zdůrazňují boj proti klientelismu

Foto: ČTK

Řádné volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 28. a 29. května. To je zhruba za šestnáct týdnů, z nichž ale už jen šest zbývá do termínu podání kandidátních listin. Strany je sice v nenaplněném očekávání předčasných voleb sepsaly už loni v létě, nyní ale dolaďují strategii, ke které umístění kandidátů patří. To se týká i Strany zelených.

Strana podle většiny průzkumů dlouho zápasila s preferencemi hluboko pod hranicí pěti procent, potřebných pro vstup do dolní komory. V poslední době však některé průzkumy dávají nové naděje zeleným, kteří o víkendu došli k závěru, že by jejich šance mohla zvýšit malá rošáda na kandidátkách. Z jižní Moravy, kde je strana tradičně silná, se předseda Ondřej Liška přesunul do čela pražské kandidátky. V roce 2006 zde zelení získali asi deset procent hlasů a šéf strany hodlá tento výsledek obhájit i v konkurenci s novými, v metropoli populárními subjekty, jako TOP 09 a Věci veřejné.

Zleva Zuzana Drhová,  Ondřej Liška,  Petra Kolínská a Jiří Hromada,  foto: ČTK
Liška chce jít "do ostrého čelního střetu právě s těmito konkurenty, o nichž si myslím, že se na poslední chvíli snaží možná lakovat na zeleno a na protikorupční subjekty. Ve skutečnosti bychom mohli o neveřejném financování Věcí veřejných i o tom, jak moc je TOP 09 právě protikorupční subjektem, velmi dlouze hovořit."

Podle Lišky to ilustruje boj o kvalitu života jako prioritu Strany zelených: "Právě v Praze se nyní hraje zápas nejenom o životní prostředí, o kvalitu života, ale také o kvalitu demokracie. Způsob, jakým klientelismus a moc toho kartelu byznysu a peněz začal ovládat nejen toto město, ale i Českou republiku, je právě v mnoha ohledech charakteristický pro současnou politiku. I tohle je důvod, proč jsme se rozhodli otevřít kandidátní listiny napříč republikou, včetně té pražské."

Ondřej Liška,  foto: ČTK
Liškův předchůdce Martin Bursík, kterému se pod rukama rozpadl poslanecký klub a hrozil rozkol ve straně, loni rezignoval na funkci předsedy zelených a dlouho zvažoval, bude-li vůbec kandidovat. Uvažovalo se s ním jako s lídrem pražské kandidátky, kde ale uvolnil místo Liškovi a sám se rozhodl postavit se silným soupeřům v Ústeckém kraji. Současný předseda Ondřej Liška není pro předvolební boj "dostatečně zkušený, výrazný a pevný", prohlásil ke své kandidatuře Bursík.

Liška mu ale kritiku neoplatil a naopak podpořil expředsedu jako nejvhodnější osobu pro severočeský region, kde má Bursík své velké téma: "Totiž bezprecedentní způsob, jakým ten uhelný kartel se snaží ovlivňovat legislativu i vládu České republiky a dosáhnout vlastně toho komunistického snu o zbourání severočeských obcí, který oživuje teď, po dvaceti letech. To je téma, které je spjato už právě téměř dvě desítky let s celým ekologickým zeleným hnutím a samozřejmě i osobou Martina Bursíka," uvedl Ondřej Liška v narážce na Bursíkův spor s premiérem Fischerem kvůli prolomení limitů na těžbu uhlí.

Definitivní podobu kandidátek má vedení strany schválit až za dva týdny, zřejmě však uvítá například také ohlášené kandidatury aktivisty za práva homosexuálů Jiřího Hromady nebo režisérky Olgy Sommerové.