Martin Bursík odstoupil z čela zelených

Martin Bursík, foto: ČTK

V Evropském parlamentu zasednou za Českou republiku jen občanští demokraté, ČSSD, komunisté a lidovci. Další parlamentní strana, zelení, nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátu. V pondělí pak kvůli neúspěchu ve volbách rezignoval předseda Strany zelených Martin Bursík.

Ondřej Liška a Martin Bursík  (vlevo),  foto: ČTK
Martin Bursík stál v čele Strany zelených od roku 2005, ve volbách 2006 ji přivedl do Poslanecké sněmovny. Jeho působení v čele zelených ale poznamenaly vnitrostranické spory. Rozhodnutí rezignovat na předsednický post je podle Bursíka reakcí na výsledek zelených v eurovolbách, kdy získali zhruba jen dvě procenta hlasů. Bývalý předseda uvedl, že je čas, aby stranu do parlamentních voleb vedl někdo jiný.

"Předseda strany nese primární odpovědnost za výsledky politické strany a já se s tou kampaní spojuji a vnímám to tak, že nesu primární zodpovědnost za výsledek strany."

Martin Bursík o tom, že by znovu kandidoval na předsedu, ani o kandidatuře do parlamentu prý zatím neuvažuje.

Vedením zelených byl pověřen dosavadní místopředseda Ondřej Liška, na něj tedy připadne úkol vést stranu do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Ondřej Liška rozhodnutí bývalého předsedy ocenil.

"To, co učinil Martin Bursík, nemá moc v České republice a české politice obdoby. Být takto konsekventní a vytvořit prostor pro možnost obnovy důvěru ve Stranu zelených bez ohledu na vlastní politickou dráhu, to si myslím, že je úplně mimořádné."

Jiřina Šiklová
Za Stranu zelených kandidovala do Evropského parlamentu také socioložka Jiřina Šiklová, která dostala od voličů nejvíce preferenčních hlasů. Kandidovat za zelené se rozhodla proto, že souhlasí s programem, a mimo jiné i proto, že zná Martina Bursíka. K jeho rezignaci uvedla:

"Já se domnívám, že Martin Bursík rezignoval snad zbytečně. Určitě se chyby staly a ty vzal jednoznačně na sebe. Domnívám se, že to neměl dělat. Jeho jméno je opravdu profilující pro tuto stranu zelených. Ovšem chápu ho, lidi vidí za politikou pouze to, že ti lidé vystupují v televizi, že jsou často fotografováni a neuvědomují si, co je za tím takové té denní, obyčejné práce."

Ondřej Liška je podle Jiřiny Šiklové dobrá volba.

"Za prvé je to místopředseda, za druhé je to člověk, který je plný energie, je mladší...Takže možná, že to bude docela dobré."

V období Bursíkova působení ve funkci byla ze strany vyloučena frakce Demokratická výzva zastoupená Danou Kuchtovou a Martinem Čáslavkou. Podle nich je za debakl ve volbách odpovědný nejen Martin Bursík, ale i kandidátka do Evropského parlamentu Kateřina Jacques, která by se také měla své funkce vzdát. Poslankyně Jacques ČTK sdělila, že na pondělním jednání stranického vedení svou funkci k dispozici dala, ale předsednictvo její rezignaci nepřijalo.