Doživotí už za znásilnění nebo loupež

V Česku se mohou výrazně zvýšit tresty pro pachatele, jejichž oběť zemře. Senátoři totiž souhlasili s novelou trestního zákona, podle níž budou moci soudci dávat přísnější tresty a častěji posílat zločince do vězení na doživotí. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Dosud může být udělen doživotní trest za vraždu, vlastizradu nebo teroristický útok. Podle novely trestního zákona už bude hrozit doživotí také například za znásilnění, loupež a vydírání, pokud při takovém činu zemře člověk. Alternativním trestem by pro pachatele bylo už při prvním takovém kriminálním činu až 25 let vězení, v současnosti je to nanejvýš 15 let. Bude přitom pouze na uvážení soudce, zda uloží trest doživotí nebo mnoholeté vězení. A to platí i pro recidivisty. Jak připomíná místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, v parlamentu neprošel lidovecký návrh ´třikrát a dost´.

"Tady to není ono lidovecké třikrát a dost, kdy potřetí by soudce musel trest na doživotí uložit. Tady při recidivě - a má se na mysli i pouhé opakování, to znamená podruhé - má soudce na výběr mezi trestem odnětí svobody do 25 let nebo doživotním trestem."

Lidovecký poslanec Pavel Severa, který byl jedním z iniciátorů návrhu ´třikrát a dost´, uvádí, že před dvěma lety, kdy se zákon začal projednávat, byl počet obětí recidivistů přes 300 ročně. To je podle něj důvod k tvrdšímu postihu pachatelů. Severa se zároveň domnívá, že ani lidovecký návrh soudce ve svobodném rozhodování příliš neomezoval.

Pavel Severa,  foto: Autor
"Domnívám se, že jsme navrhli rozumnou modifikaci, která umožňuje realizovat opatření soudu, jež by zabránilo, aby recidivisté opakovaně nevraždili naše občany. Domnívám se, že toto rozhodnutí by mohl udělat soudce tak, aby se necítil omezen, aby to bylo stále svobodné rozhodnutí."

A proč tedy podle Pavla Severy lidovecký návrh neprošel?

"Myslím si, že u některých zákonodárců může být jakýmsi blokem nezvyklost přijetí této formy, protože ji třeba nemají zažitou. Tato forma rozhodování přitom už v mnoha státech funguje."

Místopředseda nejvyššího soudu Pavel Kučera si nemyslí, že by obětí recidivistů nějak výrazně přibývalo. Tvrdší postih násilných činů končících smrtí je ale podle něj na místě, i když to neznamená, že automaticky poroste počet udělených doživotních trestů.

"Myslím, že se počet doživotních trestů zase tak moc nezvýší. Samozřejmě se zvýší, ale rozhodně ne podstatně."

Pavel Kučera je zároveň skeptický k názoru, že tvrdší postih pachatelů povede ke snížení kriminality.

"Je to jako s každou hrozbou trestem. Pachatel, když do toho jak se říká jde, nepočítá s tím, že bude chycen a potrestán. V tomto ohledu je to velmi pochybné."

Přívrženci novely trestního zákona ale ještě nemohou jásat. Poté, co prošla sněmovnou i Senátem, ji musí ještě posoudit prezident Václav Klaus. Pokud by novelu vetoval, poslanecká sněmovna by už nestihla prezidentské veto do voleb přehlasovat. A pak by zákon samozřejmě nezačal platit.