Novela trestního zákona snižuje trestní odpovědnost na 14 let

r_2100x1400_radio_praha.png

Zpřísnění trestů za nejhorší zločiny, snížení trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let a zavedení tzv. domácího vězení pro méně závažné delikty - to jsou největší novinky novely trestního zákona, kterou ve středu představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. K návrhu se poprvé může vyjádřit i veřejnost, ministerstvo jej totiž vyvěsilo na internetu s výzvou, aby lidé zasílali své připomínky. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Až o pět let zvyšuje novela trestního zákona horní hranici trestů za vraždy, ublížení na zdraví a násilné trestné činy. Ve výjimečných případech může být pachatel místo dnešních pětadvaceti let odsouzen až na třicet roků. Návrh ale nadále zachovává možnost uložit až doživotní trest. Za méně závažné, hlavně neúmyslné delikty by naopak soudci mohli uložit jen domácí vězení. Odsouzený by tak mohl chodit do práce, neztratil by rodinné vazby a jeho pohyb by hlídal elektronický náramek. Zákon nově zavádí tzv. přečiny, například drobné krádeže nebo dopravní nehody bez tragických následků. Ty by podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mohl soudce řešit ve zkráceném řízení:

"V případě, že dotyčný je obviněn a uzná svoji vinu, může dojít k tomu, že bez složitého dokazování a bez složitého hlavního líčení soudce posoudí takový návrh ze strany státního zástupce, posoudí souhlas obviněného a odsouhlasí uzavření dohody o druhu a výši trestu."

K největším novinkám patří snížení hranice trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let. Podle odborníků dnešní děti dospívají rychleji a to by se mělo odrazit i v zákoně. Bývalý ministr vnitra František Bublan se snížením v zásadě souhlasí:

"Pro mne osobně by to bylo přijatelné u některých trestných skutků, ne u všech, a možná také u nějaké recidivy."

Eutanazie naopak i v novele trestního zákona zůstává nadále vraždou. Při minulém projednávání novely se totiž zejména lidovci postavili proti tomu, aby byl trest za eutanazii snížen. Podle ministra Pospíšila se o tomto bodě bude jednat samostatně:

"Převládá názor u některých poslanců toto téma řešit mimo proces přijímání trestního zákoníku."

Poprvé se k návrhu trestního zákona mohou vyjádřit i běžní občané. Ještě před projednáním ve vládě a v parlamentu byla novela zveřejněna na internetu, na stránce justice.cz. Co bylo cílem této akce, vysvětluje mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová:

"Je nutné, aby se s ním veřejnost skutečně dopodrobna seznámila, protože se může týkat každého z nás. Zároveň si od toho slibujeme, že nám občané budou posílat své názory, protože je jasné, že někteří můžou mít podnětné připomínky například ze zkušenosti ze zahraničí."

Své připomínky mohou lidé posílat do poloviny srpna. O novele trestního zákona pak bude vláda jednat na podzim. Pokud ji schválí i poslanci, mohla by platit od 1. ledna 2009.