Věková hranice trestní odpovědnosti se snižuje

Z 15 na 14 let by se měla v Česku snížit hranice trestní odpovědnosti. Stanoví to nový trestní zákoník, kterému dali poslanci ve středu zelenou. Tato nová norma, která začne platit pokud projde Senátem a podepíše ji prezident republiky, obsahuje například i zpřísnění některých trestů, mimo jiné za vraždu a další trestné činy.

Důvody, pro které je třeba snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti, jsou podle ministra spravedlnosti Pavla Němce zjevné - mladí lidé už ve 14 letech dobře vědí, kdy se dopouštějí trestné činnosti: "Zkušenosti minulých let ukázaly, že i tito mladiství pachatelé jsou schopni páchat trestnou činnost promyšleně, mnohdy si vytvářejí i falešné alibi, mnohdy jsou schopni i zahlazovat své stopy, mnohdy páchají tuto trestnou činnost organizovaně, ve spolupachatelství. Čím dál, tím více se tedy způsob páchání této trestné činnosti podobá trestné činnosti dospělých."

Nový trestní zákoník počítá i s tím, že tresty za vraždu a další závažné trestné činy budou přísnější. Zavádí i některé nové trestné činy, například neposkytnutí pomoci oběti dopravní nehody nebo sexuální obtěžování. Trestné má být také zveřejnění nahrávek natočených skrytou kamerou. Novým druhem trestu se stane i domácí vězení. Jiří Pospíšil, stínový ministr spravedlnosti za ODS říká, že je to velký průlom: "V tuto chvíli máme přeplněné věznice a dlouhodobě bude třeba uvažovat o alternativních trestech. Právě domácí vězení je jednou z možných alternativ pro mírné tresty, respektive pro pachatele, kteří spáchají mírnou trestnou činnost."

Do zákona se dostal i paragraf, který podle lidovců vlastně legalizuje eutanazii. Nový trestní zákoník totiž u trestů za eutanazii nestanoví minimální sazby, a to lidovce rozhořčilo, což ostatně konstatoval i jejich předseda Miroslav Kalousek: "To, že nová právní norma zavádí beztrestnost eutanazie je podle našeho názoru otevření Pandořiny skříňky. Společnost si hraje s rizikem, jehož konce nemůže dohlédnout."

Ministr spravedlnosti Pavel Němec,  foto: ČTK
Ministr Němec však s Kalouskovým názorem nesouhlasí: "Vidím rozdíl mezi tím, jestli někdo někoho usmrtí na žádost, a myslím si, že to je méně závažné jednání, které ovšem nadále zůstává trestné, a mezi trestným činem vraždy. Je velký rozdíl mezi tím, pokud někdo někoho usmrtí na jeho žádost, přičemž se jedná o těžce, nevyléčitelně nemocnou osobu, a činem, kdy si na vás někdo počká, zastřelí vás nebo vám píchne kudlu do zad."

Premiérovi Jiřímu Paroubkovi nižší tresty za provedení eutanazie nevadí: "Je to v souladu s mým názorem, byť je možná trošku společensky kontroverzní. Beru to tak na vědomí."

A ještě jedno ustanovení nového trestního zákoníku stojí za pozornost - snížení hranice pro legální sexuální styk z patnácti na čtrnáct let. Co o tom soudí psycholožka Linky bezpečí Lucie Bukovská? "Tady si myslím, že je to spíše jen důsledek toho, že se posunula věková hranice u trestných činů. Já sama v tom neshledávám nějaký výraznější plusový nebo minusový efekt."

Pokud nový trestní zákoník schválí také senátoři a podepíše prezident republiky, bude platit od ledna 2007.