Mladiství delikventi možná nebudou anonymní

Pavel Němec

Série brutálních vražd, které způsobily děti, přivedla ministra spravedlnosti Pavla Němce k nápadu zveřejňovat za určitých okolností jména násilníků. Nyní musí být podle zákona totožnost mladistvého pachatele utajena, zatímco jméno oběti zná z médií spousta lidí. Zda tato ministrova iniciativa padne na úrodnou půdu, zjišťoval Josef Kubeczka.

Ministr Němec už dříve navrhl snížit trestní hranici odpovědnosti u mladistvých ze současných patnácti na čtrnáct a u zvlášť závažných činů na dvanáct let. Soudí, že identita mladistvých pachatelů, kteří mají například na svědomí méně závažné krádeže, by měla být i nadále chráněna. Při ojedinělém šlápnutí vedle by podle něj měl stát dát mladistvým šanci, aby se zapojili do normálního života bez cejchu. Naopak u mladých lidí, kteří spáchají brutální trestný čin jako je třeba vražda nebo znásilnění, bude Pavel Němec prosazovat, aby soudy měly možnost rozhodnout o zveřejnění jména a fotografie právě takových delikventů.

"Všechny tyto změny, související s korekcemi trestání mladistvých pachatelů, chci prosadit v Poslanecké sněmovně, v ústavně-právním výboru, při projednávání nového trestního zákona ve druhém čtení."

Někteří členové vládního kabinetu jsou k ministrově iniciativě zdrženliví. Například právnička a ministryně školství Petra Buzková si od ní drží odstup. V případě mladistvých by volila jemnější metody a spíše by byla pro to jejich jména nezveřejňovat. Premiér Stanislav Gross naopak s nápadem ministra spravedlnosti souhlasí. Zároveň ale upozornil na to, že naše zákony musí zůstat v souladu s legislativou Evropské unie. To je teď podle Stanislava Grosse úkol pro ministerstvo spravedlnosti.

"Pokud se ukáže, že je to skutečně účinné, pak já v tuto chvíli nevidím důvod, proč bych měl proti tomu nějak vystupovat. Je jen zapotřebí se na to podívat, aby to bylo v souladu s některými mezinárodními závazky České republiky. Pokud to pan ministr vymyslí, jak to udělat, já to budu podporovat. Já si myslím, že to prospěje."

Ani u části parlamentní opozice asi ministr Němec se svým nápadem nenarazí. Předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek se totiž diskusi na toto téma nebrání.

"Mně to sice nepřipadá jako ten nejzásadnější problém dětské kriminality, ale budeme se o tom bavit. Já si myslím, že to, že se otevřela diskuse o snížení trestní odpovědnosti, o trestní odpovědnosti rodičů, o tom, jak nakládat s mladistvými pachateli a v souvislosti s tím třeba i tato věc, je dobře. Politická reprezentace má povinnost se tím zabývat a změnit to."

Mirek Topolánek i předseda lidovců Miroslav Kalousek jsou také pro posílení trestní odpovědnosti rodičů. Ministr Němec ale tvrdí, že je třeba lépe využít možností dnešního trestního práva, které už dnes, pokud rodiče nabádají dítě k trestné činnosti nebo mu v tom napomáhají, mohou být trestáni jako spolupachatelé.

Komunisté se k iniciativě ministra Němce jednoznačně nevyjádřili. Podle jejich předsedy Miroslava Grebeníčka je však situace tak vážná, že by o tom asi měli uvažovat.