Druhý Topolánkův pokus

Předseda ODS Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus ve středu jmenoval Mirka Topolánka premiérem. Občanští demokraté neprodleně zahájili jednání o podobě nové vlády. Předpokládají, že by jejich předseda a premiér Mirek Topolánek mohl prezidentovu Klausovi přinést zprávu o výsledcích příští týden. O tom jsem si povídal s komentátorem deníku Právo Alexandrem Mitrofanovem.

Předseda ODS Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Předseda ODS Mirek Topolánek se už podruhé za sebou pokouší sestavit vládu. Myslíte si, že jeho opětovné jmenování prezidentem Václavem Klausem bylo tím nejlepším řešením povolební patové situace u nás?

"Tato otázka je položena tak, že by člověk očekával objektivní odpověď, ale já se obávám, že v tomto případě zcela objektivní odpověď neexistuje, protože nejlepší je pro každého z hráčů na politické scéně v České republice něco jiného. Pro prezidenta Václava Klause rozhodně bude nejlepší nejen to, že země v tom období, kdy on bude prezidentem, bude prosperovat a bude mít stabilní vládu, ale také to, že on sám bude v roce 2008 opět zvolen hlavou státu. Pro předsedu ODS Mirka Topolánka je nejlepší, když ODS nejenom vyhrává všechny volby, ale také dokáže zformovat účinnou a efektivní vládu. A pro předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka je nejlepší varianta, při níž on sám tu vládu bude sestavovat. Takže na tuto otázku lze sestavit několik odpovědí. Bohužel aktéři české politické scény se nedokáží shodnout na jediné odpovědi, kde by byly obsaženy kompromisy, a tak to vypadá."

Mirek Topolánek tvrdí, že druhý pokus o sestavení vlády je novou politickou situací, která otevírá možnosti využít i nové varianty. Souhlasíte s tímto názorem?

"Obecně samozřejmě, ale opět když se podíváme na konkrétní záležitostí, které jsou spojeny s formováním nové vlády, pak uvidíme, že za pět měsíců, které uběhly od sněmovních voleb v červnu 2006, již proběhlo jednáními politiků několik variant, a ani jedna nebyla nakonec reálná. Když tedy předseda Topolánek říká, že je zcela nová situace, já bych to přičítal spíše nutnosti něco říci nahlas v nových podmínkách, kdy opět byl pověřen úkolem, který snad je splnitelný, ale je splnitelný velmi těžko."

Designovaný premiér Mirek Topolánek také soudí, že za neúspěch předchozích jednání o sestavení vlády může hlavně postoj sociálních demokratů. Co o tomto názoru soudíte?

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Já se vrátím k své první odpovědi, kdy jsem se snažil říci, že pro každého z hráčů české politické scény je dobré nebo nejlepší něco často zcela jiného než pro ty ostatní. Jiří Paroubek jako předseda sociální demokracie, který získal v polistopadové historii nejlepší výsledek pro ČSSD, se cítí povinován svým voličům a vlastně i svým spolustraníkům tím, že neustoupí jen tak snadno. Protože i když sociální demokracie skončila druhá, pak dva bloky, které se vytvořily v Poslanecké sněmovně, dávají stále sociálním demokratům možnost taktizovat a hledat šanci na sestavení vlády, kterou by vedl představitel sociální demokracie. Z hlediska sociální demokracie je tedy postoj Jiřího Paroubka jenom logický, a z hlediska politické strategie a taktiky rovněž."

Jaká varianta řešení povolební situace u nás by podle vás byla pro budoucí stabilní vývoj Česka nejpřijatelnější?

"Upřímně řečeno, s odhlédnutím od všech těchto peripetií, které se snažíme popsat, by nejlepší byly předčasné volby. Otázka ovšem je, jestli jsou naši politici schopni dojít k této variantě bez velké ztráty prestiže české politiky jako takové. Domnívám se, že ještě lepší by bylo sestavení vlády většiny, ale, jak vidíme, k této šanci skoro všechny cesty již byly vyzkoušeny a ani jedna nevypadala jako účinná."

Od parlamentních voleb uplynulo pět měsíců a stabilní vláda je stále v nedohlednu. Zmínil jste, proč podle Vašeho názoru trvají jednání o tom, kdo povede náš stát, tak dlouho. Je zde ale také otázka, komu to prospívá?

Jiří Čunek,  foto: ČTK
"Prospívá to řekl bych lidem, kteří v politice snad nejsou ani moc viditelní, ale kteří mohou přijít v situaci, která nedej Bože nastane, kdy po těch všech tahanicích lidé budou naprosto znechucení politikou těch stran a těch představitelů, které vidí před sebou již těch zmíněných pět měsíců. Já bych v této souvislosti možná zmínil nyní 'populární' osobnost v české politice, starostu Vsetína a nově zvoleného senátora za stranu lidovou Jiřího Čunka. To je člověk, který se 'proslavil' kontroverzním postupem ve věci vysídlení lidí, kterým on říká 'nepřizpůsobiví'. Byly tam okolnosti, které opravdu člověka přivádí k názoru, že takto by asi neměl postupovat politik v demokratické zemi a představitel demokratické strany. Nicméně vlna podpory, která se zvedla současně s vlnou odporu po tom, co to pan Čunek udělal, ukazuje, že tady je jakýsi zlý potenciál ve společnosti, ale potenciál vždy existující v podmínkách, kdy běžně zvolené reprezentace demokratických stran nejsou schopny vyřešit poměrně jednoduché úkoly."

Chcete tím naznačit, že by se ke slovu mohla dostat i krajní řešení?

"Já si nemyslím, že krajní řešení je v této situaci a v naši společnosti až tak reálné jako například v jiných společnostech, kde dějinné souvislosti, mentalita národa a nejnovější dějiny ukazují, že lidé se dost často nerozpakují jít do ulic a přistoupit skoro i k násilnému jednání. U nás to je naštěstí vždy mírnější, nicméně si myslím, že pan Čunek a lidé podobného smyšlení v situaci, která by trvala dál a v níž by se stále víc ukazovalo, zvláště pro běžné lidi, kteří se nezajímají o politické nuance, že politici těch tradičních demokratických stran nejsou schopni plnit své povinnosti, pak vliv pana Čunka a lidí, řekl bych, těch jednoduchých řešení, může opravdu stoupat."