Důchodové nůžky se rozevírají

Foto: Sebastian Schaeffer / Stock.XCHNG
0:00
/
0:00

Velkému množství dnešních padesátníků hrozí nižší penze. Týká se to lidí, kteří vydělávají méně než 35 tisíc korun měsíčně. Jejich důchod by mohl být tenčí až o několik stovek. MPSV totiž připravuje reformu, ve které více zohlední, kolik lidé vydělávají.

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
Tzv. malá penzijní reforma se ani trochu nelíbí odborům i parlamentní opozici. V tomto případě však není úplně na místě kritizovat vládu, neboť tu, jak potvrzuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z Top 09, de facto zaúkoloval ÚS.

"ÚS jasně řekl, že musíme nastavit nová kritéria pro výpočet starobních důchodů a ta musí být posunuta k vyšší míře zásluhovosti."

LN otiskly zprávu, že nejvíce by měli na připravovanou reformu doplatit lidé, kteří vydělávají kolem 25 tisíc měsíčně. Ti, co mají na výplatní pásce 35 až 40 tisíc by měli zůstat na svém a padesátníci s vyššími příjmy by na změně naopak vydělali. To však Drábek rozporuje, neboť jak vyplývá z jeho následujících slov, žádný konkrétní návrh zatím vláda na stole nemá.

Miroslav Opálka
"Zase jsou tu novinové titulky, jak někdo bude mít nižší důchod a přitom ten materiál ještě ani není dopracován. Jediné, co je v tuto chvíli jasné je, že musíme na nález ÚS reagovat, ať se nám líbí nebo ne. Ten nález platí a pokud bychom neudělali změnu legislativy, tak od 1. října příštího roku by všechny důchody byly vyměřovány v min. výši."

Opoziční poslanec z KSČM Miroslav Opálka však upozorňuje, že případná reforma by mohla spustit další vlnu ústavních stížností či soudních sporů.

"To řešení přinese řadu problémů mezi starodůchodci a novodůchodci. Ti, jimž byli důchody vypočteny za jiných podmínek se budou soudně domáhat toho, aby jim byl důchod přepočítán. To jsme zažili po roce 1996, kdy došlo k první velké důchodové reformě."

A jak by Opálka vzniklou situaci řešil.

"Vrátil bych se před rok 1992, tedy z důchodového pojištění k důchodovému zajištění a sociální dani, tak jak to po nálezu ÚS říkal i tehdejší ministr financí Janota."

Foto: Sebastian Schaeffer,  Stock.xchng
Tato varianta je však pro vládní koalici nepřijatelná. Podle ní nelze v současné situaci navyšovat výdaje a tak pokud bude vysokopříjmovým skupinám přidáno, musí se na druhé straně škrtat. Podle ministra Drábka zkrátka nepřichází do úvahy, že by se do systému nalilo dalších např. 50 miliard korun. Komunistický poslanec Opálka ovšem oponuje, že problém je už v nastavení příjmů.

"To je problém solidarity. Musíme začít tím, jak je spravedlivé odměňování. Jestli je spravedlivé, že někdo má min. mzdu 8 tisíc a někdo vydělává půl milionu měsíčně. Jestli ten druhý má o tolik větší produktivitu práce. U důchodů dochází k určitému srovnání a jestli nechce stát vyplácet sociální dávky, tak nemá jinou cestu, než těmto nízkopříjmovým skupinám zajistit větší podíl."

Drábek však ujišťuje, že on osobně se chce o zachování jisté míry solidarity zasadit.

"S kolegou Opálkou souhlasím. Můj názor je, že nemáme sahat do té křivky tak, aby nejnižší důchody přispívaly na ty nejvyšší. Máme zvolit to nejširší rozmezí, aby ta křivka byla max. vyrovnaná."