Vidina penze se vzdálí

Foto: Pierre Amerlynck / Stock.XCHNG
0:00
/
0:00

Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat, výpočet penzí se od října kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změní ve prospěch lidí s vyššími příjmy. To jsou snad nejzásadnější body tzv. malé důchodové reformy, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna hlasy vládní koalice. Přehlasovala tak opozici i námitky levicového Senátu.

Zdeněk Škromach
Senát vrátil předlohu poslancům s výhradami a pozměňovacími návrhy. Norma totiž reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého stát musí více zohlednit příjmy občanů a také to, kolik odvedli do penzijního pojištění. Podle vládní novely by to znamenalo, že zhruba sedmdesáti procentům budoucích penzistů by mírně klesly penze a dvaceti procentům naopak vzrostly. Senátoři chtěli prosadili nový výpočet penzí ve prospěch seniorů ze středních vrstev. Podle místopředsedy Senátu a ČSSD Zdeňka Škromacha jejich pozměňovací návrh by vyřešil podstatu nálezu Ústavního soudu:

"Základem je zúžení toho návrhu pouze na řešení náletu Ústavního soudu. Všechny ty věci - prodlužování důchodového věku, změny některých dalších parametrů důchodového systému - byly vypuštěny, a zároveň posunujeme spodní hranici výpočtu důchodu tak, aby nedošlo k tomu, že na úkor deseti procent nejvyšších důchodů 70 procent důchodců půjde s důchody dolů."

S návrhem senátorů zásadně nesouhlasil ministr práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromír Drábek:

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
"Senátoři neudělali nic jiného, než že valnou část toho zákona navrhují neschválit a vrátili Poslanecké sněmovně jenom malou část toho návrhu zákona, která se týká pouze výpočtového vzorce. To znamená, že vypustili velmi důležité další pasáže, které upravují dnešní průběžný systém z pohledu dlouhodobého vývoje. A to si myslím, že je velmi nesprávný pohled."

Vládní koalice má v Poslanecké sněmovně dost hlasů na to, aby horní komoru parlamentu přehlasovala, což se také stalo. Vedle nových pravidel pro výpočet důchodů, které budou platit o října, novela také postupně prodlužuje věk pro odchod do důchodu. Nyní desetiletí by šli do penze v 71 letech. Podle senátora Škromacha si ale novým výpočtem penzí nejvíc polepší ti nejbohatší penzisté:

"Návrh vlády v zásadě znamená, že deseti procentům nejvýše příjmových skupin obyvatel by se důchody mírně zvýšily, 20 procentům s nejnižšími důchody by se výpočet důchodu nezměnil a 70 procentům lidí se středními a nižšími příjmy by se jejich výpočet důchodu zhoršil právě ve prospěch té desetiprocentní skupiny."

Zvyšování věku pro odchod do důchodu se bude týkat žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041. Zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda zdůvodňuje ekonomickými důvody, zdůraznil ministr Drábek:

Foto: Pierre Amerlynck,  Stock.XCHNG
"Já považuji za odpovědné a férové vůči mladé generaci, aby věděli alespoň přibližně, kdy budou odcházet do důchodu. To se týká dnešních dvacetiletých, třicetiletých, protože těm ten dnešní stav říká vlastně: ‚Nemusíte mít obavu, budete odcházet jako dnešní pětačtyřicátníci do důchodu v 65 letech', a to prostě nebude pravda. Je třeba zdůraznit, že věk odchodu do důchodu v sedmdesátí letech se týká doby za 55 let. A porovnejme si rozdíl ve zdravotním stavu a ve schopnostech těch lidí před 55 lety, a dnes. Podobným způsobem předpokládám, že se bude vyvíjet zdravotní stav lidí a schopnost pracovat v následujících desetiletích."

Opozice chce tuto normu změnit, pokud vyhraje příští parlamentní volby. Návrh malé penzijní reformy je podle sociologa Pavla Rusého špatně nastavený. Soudí, že takto nastavený systém povede k vyhynutí Česka:

"Dneska, když člověk vstupuje do ekonomicky aktivní doby a přemýšlí, jak se zajistí na stáří, tak optimální varianta je nemít děti a uspořené peníze si spořit ve fondu. Až půjde do důchodu, dostane důchod z průběžného systému, a druhá důchod mu poběží z kapitálového pilíře. Principielně je to nastaveno tak, aby Češi vyhynuli."