Koalice se dohodla na návrhu důchodové reformy

Lidé do 35 let si budou moci spořit na penzi na individuálních účtech. Spoření v penzijních fondech bude ale dobrovolné. Výpadky v průběžném důchodovém systému dorovná sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procent. Snížená DPH zůstane jen u základních potravin. Zvýšené životní náklady chce vláda důchodcům a rodinám s dětmi dorovnat. Takové jsou obrysy dohody o důchodové reformě, ke které tento čtvrtek dospěli ekonomičtí ministři. Opozice s ní ale nesouhlasí.

Společnost stárne, přibývá důchodců a lidé se dožívají vyššího věku. Pokud nebude rychle nastartována důchodová reforma, nebude v polovině 21. století na výplatu penzí, varují odborníci. Dosavadní vlády o důchodové reformě zatím jen mluvily a zdůrazňovaly její nutnost. Kabinet Petra Nečase se k ní zavázal ve svém programovém prohlášení. Každá z koaličních stran přitom měla o reformě penzí vlastní představu. Tento čtvrtek ekonomičtí ministři dospěli ke kompromisu - základní dohodě, jak by reforma měla vypadat:

Jaromír Drábek
"Zvolená forma skutečně umožňuje nastavit dlouhodobě stabilní důchodový systém, takže se nikdo nemusí obávat, že by v budoucnosti nebylo možné čerpat z důchodového systému. Ať už z toho průběžného pilíře, nebo z toho kapitálového,"

shrnul ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Zůstane tak zachován dosavadní průběžný důchodový systém, založený na mezigenerační solidaritě, kdy lidé v produktivním věku svými odvody na sociální pojištění v podstatě financují starobní důchody seniorů. Návrh ale počítá i se vznikem penzijních fondů, ve kterých by si lidé mohli ukládat peníze na vlastní stáří. Potvrdil to prezident Asociace penzijních fondů a člen Národní ekonomické rady vlády Jiří Rusnok:

"Současné penzijní fondy by měly projít tzv. transformací, měly by se změnit na penzijní společnosti. Ty by pak nabízely jak ten stávající produkt, případně jeho modifikace s různými investičními nabídkami, tak potom ten produkt v tzv. druhém pilíři, kde by se mohli zúčastnit zejména mladší občané."

Ekonomičtí ministři se dohodli, že do kapitálového pilíře by si mohli od r. 2013 ukládat peníze lidé mladší 35 let. O tři procenta by se jim snížily povinné sociální odvody. Sami by si ovšem připlatili další dvě procenta. Do těchto fondů by si lidé šetřili dobrovolně, jejich rozhodnutí by ale bylo nevratné. Z tohoto systému nebude možné v průběhu života vystoupit. Fondy by pak ve stáří vyplácely doživotní penzi. Pokud by ovšem někdo umřel dřív, nežli nastane nárok na výplatu důchodu, stala by se podle ministra průmyslu Martina Kocourka naspořená částka součástí dědictví:

Martin Kocourek
"Bude možné peníze převést na dědice, kteří je budou moci zužitkovat v rámci systému, nebo je využít jako tzv. rentu."

Snížením odvodů sociálního pojištění o tři procenta by vznikl výpadek v průběžném důchodovém systému. Ministři ho chtějí nahradit tím, že sjednotí daň z přidané hodnoty na 20 procent. Dosavadní snížená desetiprocentní daň zůstane jen u základních potravin, jako jsou chléb, mléko, brambory, zelenina, dětská mléčná výživa nebo potraviny pro diabetiky a bezlepkovou dietu. Ostatní potraviny, stejně jako léky, bydlení a energie, hromadná doprava nebo kultura podraží:

"Zároveň se dohodla příslušná kompenzační opatření, která mají být výrazně prorodinná. To znamená výrazné zvýšení odpočitatelné slevy na dani u dítěte, včetně daňového bonusu, abychom výrazně podpořili prorodinnou politiku,"

říká k tomu ministr Drábek. Opozice se navrženou důchodovou reformou nesouhlasí. ČSSD sice ocenila, že spoření v penzijních fondech nebude povinné, obává se ale, že sjednocením DPH na 20 procent strmě stoupnou životní náklady zejména u důchodců a rodin s malými dětmi. Úřadující šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka prohlásil, že ČSSD se proti sjednocení daně podle něj postaví ve sněmovně i v Senátu. Místopředseda ČSSD Milan Urban koaliční návrh reformy rovnou odmítl:

Milan Urban
"Toto není naše důchodová reforma, náš návrh na penzijní reformu. A já myslím, že to ani žádná penzijní reforma není."

Návrh reformy penzí předloží ministr Jaromír Drábek vládě ve středu 23. února.