Dvě oskarové nominace - Most a Želary

Aňa Geislerová (uprostřed) ve filmu Želary

Mezi nominacemi na letošní americké filmové ceny - Oscary - je v kategorii cizojazyčných snímků i český film Želary režiséra Ondřeje Trojana a v kategorii krátkých hraných filmů českoamerický projekt Most. Více informací zjistil Vilém Faltýnek.

Aňa Geislerová (uprostřed) ve filmu Želary
Stopadesátiminutový historický snímek Želary vznikl v produkci Barrandov studia. Helena Uldrichová z této producentské společnosti vysvětlila, co je nutné k tomu, aby snímek mohl být do prestižní mezinárodní soutěže nominován: "V první řadě je důležité, aby film byl nominován za konkrétní zemi. V každém státě je určitá filmová akademie, která má pověření nominovat filmy v této kategorii - neanglicky mluvený film. To je krok číslo jedna. A potom je důležité, aby v té Americe se o film někdo postaral. V našem případě to byl Neil Friedmen, který měl všechny projekce a všechnu organizaci kolem na starosti."

Městská slečinka Eliška je za války nucena ukrýt se před gestapem na venkově. Najde tu hluboký vztah k drsnému horalovi Jozovi a k jeho sousedům. Její štěstí přeruší až konec války. Květa Legátová, vlastním jménem Hofmanová, o vzniku literární předlohy říká: "Ta povídky Želary byly napsané tak před třiceti, čtyřiceti lety. V kostce, zhruba, já jsem to musela potom předělat. A Hanuli jsem psala teď v devadesátých letech do soutěže. To vzniklo jako soutěžní povídka, když nadace Miloše Havla vypsala soutěž na filmový scénář. Tak já jsem si povídala, Hofmanko, co kdybys vzala nějakou povídku z těch Želar a poslala to. Ale říkala jsem si, že ještě napíšu o konci války, a tak vznikla Hanule."

Předseda americké Akademie filmových věd a umění Frank Pierson a herečka Sigourney Weaverová oznámili 27. ledna v Beverly Hills nominace na Oscara. Český film Želary byl nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných snímků, foto: ČTK
Režisér Ondřej Trojan o vzniku filmu říká:

"Točili jsme Pelíšky a u oběda do mě Petr Jarchovský vartoval, ať něco zase jako režisér natočím. Já jsem mu řekl, že nemám téma, ale kdybych téma měl, nějaký silný komorní příběh pro dva herce, tak... a on úplně zajásal, že takový silný dramatický příběh o dvou lidech v chaloupce, kteří se mají rádi, že má. A že by to byla úžasná, levná látka a že mi to dá přečíst." Původně plánovaný komorní snímek ale nakonec rozpočtem překonal i oskarový snímek Kolja Jana Svěráka. "Film Želary stál okolo 50 milionů korun, což je o něco málo více než film Kolja. Ale nutno podotknout, že je to film historický a točilo se ve čtyřech ročních obdobích," uvedla Helena Uldrichová.

Narozdíl od mediálně dobře propagovaných Želar o existenci filmu Most nevěděli do úterka ani mnozí filmoví odborníci. Půlhodinový snímek natočil americký režisér Bobby Garabedian v ČR a Polsku s českými herci v českém jazyce. Svou světovou premiéru si odbyl na loňském Sundance festivalu nezávislých filmů a po celý loňský rok sbíral ceny po světových festivalech. Nyní se jedná o distribuci filmu v ČR. Most je dramatickým příběhem otce, který je okolnostmi donucen volit mezi povinností a láskou. Spolu s Vladimírem Javorským zde hrají Ladislav Ondřej, Linda Rybová, Klára Issová a Ester Geislerová.