Dvě rodiny krajanů z Kazachstánu našly nový domov v Plzni

Plzeň, foto: CzechTourism

Plzeň se stane novým domovem pro krajany z Kazachstánu. Západočeská metropole se k programu přesídlování krajanů připojila na základě výzvy Ministerstva vnitra v roce 2005. Nyní dostávají nové byty dvě rodiny. Jaké jsou jejich první dojmy?

Plzeň,  foto: CzechTourism
Přesídlování krajanů z Kazachstánu organizovalo ministerstvo vnitra již v letech 1994 - 2001 ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. Letošní vlna představuje poslední krajanskou komunitu z Aktjubinské oblasti v severozápadním Kazachstánu, která o přesídlení do České republiky projevila zájem. Jedná se o zhruba 150 lidí. Dvě rodiny najdou svůj nový domov v Plzni, uvedla zdejší koordinátorka projektu Petra Klérová.

"Do Plzně jich přijelo 12. Jsou to dvě rodiny - dva bratři s dětmi. Je to projekt poměrně dobře zajištěný, jsou jim k dispozici asistentky, kurzy češtiny i finanční prostředky na zařízení bytu a další možnosti."

Na zajištění bydlení poskytuje dotaci ministerstvo vnitra. Plzeň by tak měla získat na opravu bytů a rozvoj infrastruktury města přes jeden milion korun. Další finanční prostředky jsou určeny přímo krajanům. Mají jim usnadnit začátek života v novém prostředí. Jedna z rodin, Vladimir a Larisa Žerebovi jsou povoláním soustružník a chemická laborantka a jaké jsou jejich první dojmy z města a z nového bydlení? Zatím ještě mluvili s pomocí tlumočnice.

"Je tady hodně lesů, zeleně, hodně kytek, což, je pro ně překvapující. Je tu velký výběr všeho. Byty jsou velké, pěkné, světlé."

"Jedná se o byty 3+1, 100 a 118 metrů. Jsou to byty ve velice pěkné lokalitě, v centru města, zatím jsou zrekonstruované, vybavené základním nábytkem,"

dodává radní Helena Matoušová. Bylo pro Žerebovi těžké upustit Kazachstán?

"Oni se připravovali už delší dobu. Je ale těžké, že tam nechali matku, tetu. Přijeli sem kvůli dětem, aby jim tady bylo líp, než tam, protože mají početnou rodinu."

V Plzni už dříve začaly nový život tři rodiny ze stejné oblasti Kazachstánu. Navíc od roku 1995 poskytla Plzeň v rámci integračních programů celkem 17 bytů. Jak se nově příchozí integrovali, to je otázka pro náměstkyni primátora Marcelu Krejsovou.

"Vzhledem k tomu, že nemám žádné zprávy, že by to nefungovalo, tak si myslím, že to funguje. Vždycky je to tak, že slyšíte stížnosti a když je něco v pořádku, tak se rozumí, že to je samozřejmostí. Takže předpokládám, že jsou spokojeni, že jsou v pořádku. Tito noví přistěhovalci říkali, že už jsou s nimi v kontaktu a že jsou velmi spokojeni. Toto jsou rodiny, které mají české kořeny, takže se vlastně vracejí po stopách minulosti a já si myslím, že se budou integrovat velmi dobře."