Dvě výstavy nabídnou dva historické originály

A copy of the original Munich agreement on display in the Czech Senate

Hned dva významné historické dokumenty mohou či budou moci v nejbližších dnech a týdnech spatřit návštěvníci Prahy. A oba se vážou k letošním kulatým výročím, ač v jednom případě mluvíme o okamžiku slavném, kdežto ten druhý vnímáme jako tragedii a zradu.

Sedmdesáté výročí podpisu mnichovské dohody ukazuje, že o události, která tragicky poznamenala nejen Československo, ale celou Evropu, nevíme zdaleka vše. V rámci výstavy "Na cestě k samostatnosti" v sídle Senátu ve Valdštejnském paláci mohou od minulého týdne návštěvníci vidět kopii Mnichovské dohody. Mluvčí horní komory Petr Kostka říká: "My máme tady v Senátu natrvalo získanou úředně ověřenou kopii Mnichovské dohody z roku 1942. Jednak tam uvidí mapu tehdejšího Československa s vyznačením územím tak jak o ně ten proces oklešťování Československo připravil, je tam samotná dohoda včetně podpisů Adolfa Hitlera a všech dalších účastníků. Ta Mnichovská dohoda tu výstavu uvozuje, je vlastně takovým protipólem toho, jak složitě Československo vznikalo a rodilo se a jak potom během několika dnů bylo rozbito."

I pouhé kopie pamětníky nenechávají chladnými. Jeden z návštěvníků Českému rozhlasu řekl: "Já ty časy moc dobře pamatuju. Mně tenkrát bylo asi šestnáct, sedmnáct. Je to nostalgie, ale je to věc, která je velmi závažná a na kterou se nikdy nesmí zapomenout. Já myslím, že lidé, kteří to nezažili, to ani nemohou tak chápat a je celkem pochopitelné, že to nemohou tak chápat. Ale my, kteří jsme byli vychovaní za první republiky a viděli jsme, jak republika padá, jak ji rozkrádají, jak ji ničí, my jsme byli děti, ale brečeli jsme při tom."

Už za měsíc však v Praze bude možné poprvé spatřit také originál Mnichovské dohody. Český a anglický originál s podpisy Hitlera, Mussoliniho, Chamberlaina a Daladiera vystaví Národní muzeum v Praze. V té souvislosti se objevily zprávy o snaze získat a vystavit také francouzskou a italskou verzi. Historikové Jan Kuklík, Jan Němeček však přišli se zjištěním, že zřejmě neexistuje žádný jiný originál, než ony dva v německém držení, a britská, francouzská i italská delegace si z Mnichova odvezly jejich pouhé fotokopie, což dokládá velmi nestandardní, dokonce až chaotický průběh osudných jednání. Vystavení dokumentů v Národním muzeu tak možná vnese nové světlo do našeho pohledu na ony okamžiky.

Vraťme se však ještě jednou k výstavě "Na cestě k samostatnosti", kterou od začátku tohoto týdne rozšířil další originál, a to pittsburské dohody z 30. května 1918, v níž zástupci českých a slovenských krajanských organizací a předseda Česko-Slovenské národní rady Tomáš Garrigue Masaryk schválili spojení obou národů v jednom státě. Ve Valdštejnském paláci potrvá výstava až do února 2009. Veřejnosti je zpřístupněna o víkendech a pro organizované skupiny i ve všední dny.

Foto: Štěpánka Budková

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio