Eduard Stehlík: Mladí lidé mají touhu po vědění

Cesta bolestných kamenů, foto: ČT

Vojenský historik Eduard Stehlík se nedávno zúčastnil odhalení Cesty bolestných kamenů. Studenti píseckých středních škol přišli s nápadem vytvořit novodobou křížovou cestu, která bude na patnácti kamenech poukazovat na bolesti a problémy dnešních lidí. Patrony tohoto projektu jsou například zpěvačka Marta Kubišová nebo duchovní Tomáš Halík. Podle Eduarda Stehlíka je tento projekt dalším z důkazů, že dnešní mladí lidé nejsou lhostejní ke svému okolí ani k historii naší země.

Cesta bolestných kamenů,  foto: ČT
„Každý pětitunový kámen znázorňuje největší bolesti moderního člověka. Například ztrátu partnera, zradu, závist nebo nedostatek lásky,“říká Stehlík. Nová generace tak dává najevo, že stále přemýšlí o světě kolem sebe. Mladí lidé dnes podle něj potřebují nějaký vzor, který ukáže správnou cestu. „Učitel, vychovatel nebo skautský vedoucí. Prostě někdo, kdo udělá o kousek víc,“ myslí si historik.

Stehlík také tvrdí, že v sobě stále máme ducha ochotného se obětovat. Příkladem mohou být opakující se povodně. „Stačí si vzít počet lidí, kteří dělají dobrovolníky v kritických situacích. To je velmi důležité,“ tvrdí.

Eduard Stehlík,  foto: Arcmáda ČR
Vojenský historik od března vede odbor pro válečné veterány. Spadá tam přibližně 1100 veteránů z druhé světové války i 12 500 novodobých veteránů. „Staráme se také o takzvané pétépáky, válečné hroby nebo vojenské důchodce,“ přiblížil Stehlík svou práci. Podle zpráv NATO je část obraných složek české armády na kritické úrovni s malou bojeschopností. Podle Stehlíka se ale armáda nachází v dobrém stavu. Jedinou překážkou tak je pouze malý počet vojáků. „Armáda má v uniformě zhruba 21 000 vojáků a vojákyň. To je asi polovina toho, co má policie,“říká Stehlík.