Ekonomické reformy by další vláda už zřejmě nerušila

S komentátorem Českého rozhlasu 6 Petrem Hartmanem si povídáme o české ekonomice. Co ji chybí? Proč se léta hovoří o reformách, ke kterým ale nedochází? A jaká by byla jejich trvalost? Úvodní otázka ale patří obecnému pohledu na hospodářství České republiky.

Petr Hartman
"Momentálně se nachází ve velmi dobré kondici. Ta kondice je dobrá už několik měsíců a zdá se, že ještě chvíli vydrží. I když ty předpovědi se různí a většina ekonomů tvrdí, že bezbřehý optimizmus není na místě, že přece jenom tak dobrý výkon se dlouho neudrží a že dříve nebo později začne ekonomika mít potíže."

Proč?

"Protože Česká republika stojí před reformami, o kterých politici léta hovoří a ke kterým nedochází. I když některé drobné krůčky byly učiněny, ale ty důležité kroky zdaleka ne. Bohužel, když je česká ekonomika momentálně ve velmi dobré kondici, tak k těm krokům nedochází. Takže je reálné, že k nim dojde v době, kdy česká ekonomika na tom nebude tak dobře, což se více dotkne jak občanů, tak i nákladů na ty reformní kroky. V tom bych dal za příklad Slovensko, které má některé důležité reformy za sebou. A bohužel, jak říkají odborníci, tak k nim Slovensko přistoupilo vlastně také pod tlakem okolností, kdy nemělo moc na výběr, jak dál, a muselo ty reformy udělat. A dříve nebo později něco podobného čeká Českou republiku.

Samozřejmě, pokud se v nich probudí odvaha a podívají se pravdě do očí a zachovají se rozumně, tak začnou dělat alespoň postupné reformy a pak by ty náklady na reformy nemusely být tak drastické a ten dopad také ne."

Otázka zní, jestli čekání na to zhoršení není jakousi historickou nutností. Že až to vždycky přiměje politiky s tím něco dělat...

"Tak samozřejmě drtivá většina politiků nejsou sebevrazi, takže neradi se pouštějí do nějakých zásadních reforem, ale ono také záleží na tom, jak se ty reformy prodají. Odborníci se shodují v tom, že některé reformy by zdaleka neměly tak drastický dopad, jak se o nich hovoří. Klasickým příkladem může být důchodová reforma, která by se až tak negativně nedotkla lidí v nejbližší době. Důchodová reforma je samozřejmě běh na delší trať, takže ti lidé, kteří jsou v důchodu nebo v nejbližší době by do důchodu zamířili, tak by to prakticky vůbec nepocítili. A rovněž ti lidé, kteří platí do důchodového systému, tak by nijak drasticky nebyli poznamenáni. Z tohoto úhlu pohledu je svým způsobem nepochopitelné že politici se toho bojí a že se toho nechytnou."

Jaké další klíčové reformní prvky potřebuje česká ekonomika? V kterých oblastech?

Foto: Evropská komise
"Stačí nahlédnout na stav veřejných financí. Třeba na státní rozpočet, kde politici sami přiznávají, že pokud se nebude nic dělat, tak deficity budou narůstat a budou se blížit 200 miliardám korun, což je už docela velké číslo. V té souvislosti bychom samozřejmě mohli zapomenout na zavedení eura v nejbližší době a tak dále. Z tohoto úhlu pohledu je překvapující, že politici znovu a znovu jsou šokováni, jak na tom veřejné finance jsou špatně, ale znovu a znovu se nějak nemohou dobrat k tomu, co s tím udělat. Přitom ten recept je na jednu stran jednoduchý, na druhou stranu politicky nepopulární. Znamená to především razantněji omezovat výdaje. Není přece normální, aby v době, kdy se ekonomice mimořádně daří, což znamená, že do státní pokladny plyne čím dál tím více peněz, tak aby ty výdaje rostly ještě vyšším tempem a tím pádem ten deficit rozpočtu se zvyšoval.

Je svým způsobem směšné, musím to tak říci, že politici se léta ohánějí tím, že je potřeba na reformách se dohodnout napříč politickým spektrem. Tím pádem získávají alibi, proč nic nemusí dělat. Ale já si myslím, že by stačilo, aby i velmi slabá vláda protlačila některé reformy, protože většinou jsou to koaliční vlády, tím je dáno, že tam nezvítězí nějaké extrémní představy. A je velmi pravděpodobné, že kdyby nastoupila další vláda, byť jinak politicky zbarvená, tak by ty reformy zásadně nerušila. A opět se odvolávám na příklad Slovenska, kde Fico postavil svou předvolební kampaň na tom, že všechny reformy zruší, změní a tak dále, a nic zásadního se nestalo. Kdyby nyní vláda ODS, samozřejmě s koaličními partnery, prosadila určité reformy, tak si nedovedu dost dobře představit, že by je zásadně sociální demokracie po nástupu k moci případně opět změnila."