Ekonomický přehled týdne
Budoucí ministři zřejmě nebudou smět vlastnit média. Rozhodli o tom poslanci, když zpřísnili zákon o střetu zájmů. Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, novela však počítá s tím, že společnosti s nejméně čtvrtinovým podílem členů vlády nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Proti normě hlasovali jen poslanci hnutí ANO a dva nezařazení. Politici by také měli dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky.
Poslanci zpřísnili zákon o střetu zájmů
Budoucí ministři zřejmě nebudou smět vlastnit média. Rozhodli o tom poslanci, když zpřísnili zákon o střetu zájmů. Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, novela však počítá s tím, že společnosti s nejméně čtvrtinovým podílem členů vlády nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Proti normě hlasovali jen poslanci hnutí ANO a dva nezařazení. Politici by také měli dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky.Pro novelu zákona o střetu zájmů byla i opozice. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury není namířená proti podnikatelům:
"Vůbec nebráníme účasti i bohatých podnikatelů ve veřejném životě nebo v politice. Jediné omezení, které tam je, že v takovém případě člen vlády nemá přístup k veřejným financím, a nemůže vlastnit média."
Novelu teď dostanou na stůl senátoři. Změny, které omezují podnikání ministrů, kritizuje od samého začátku hnutí ANO. Pokud norma projde Parlamentem, zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud. Hnutí tvrdí, že zákon je namířený proti šéfovi ANO Andreji Babišovi. To si myslí i on:
"Určitě bych nečekal od koaličních partnerů takový přístup. Když s námi vyjednávali o koalici, tak věděli, co všechno vlastním. Jasně jsem deklaroval, že nemám důvod to přepisovat na nějaké příbuzné, jako to udělali oni. Proto se mi to zdá být velice pokrytecké."
Devizové intervence potrvají minimálně do léta příštího roku
Umělé oslabování koruny zřejmě skončí v druhé polovině příštího roku. Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka to vyplývá z nové prognózy vývoje ekonomiky. Rusnok ale v rozhovoru pro Českou televizi nevyloučil, že by centrální banka mohla zrušení intervencí ještě odložit:
"Pokud by se děla nějaká dramatická událost v české ekonomice, kterou teď nikde nevidíme, ale jsme velmi ovlivněni tím, co se děje v zahraničí, tak bychom to museli zvažovat. Ale pravděpodobnost mimořádných událostí je velmi nízká."
Bankovní rada ČNB přitom ještě v srpnu uváděla, že devizové intervence zřejmě skončí už v polovině roku 2017. Cílem intervencí je oslabit českou měnu a udržet tak kurz okolo 27 korun za euro. Banka je zahájila před necelými třemi roky. Za tu dobu utratila za nákup eur víc než půl bilionu korun.
Jak uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal, v posledních dnech se koruna dostala pod tlak spekulantů, kteří pod vlivem rostoucí inflace a některých komentářů členů bankovní rady začali sázet na ukončení režimu devizových intervencí právě v polovině roku 2018.
Na každého obyvatele republiky připadá hypoteticky dluh 160 tisíc korun
160 tisíc korun. Tolik teoreticky dlužil každý obyvatel České republiky v pololetí letošního roku. Tímto příměrem si můžeme lépe představit údaje o vývoji státního dluhu, který zveřejnilo ministerstvo financí. Jsou to dluhy vlády a vznikají především hromaděním schodků státního rozpočtu. Dluh stát financuje pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.Letos v pololetí byl dluh vysoký 1 bilion 691 miliard korun. Během půl roku stoupl o 18 miliard korun. Důvody popsala mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová:
"V prvním pololetí ministerstvo využívalo mimořádně dobré situace na finančních trzích. Kdyby té situace nevyužilo a neprodávalo střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy, činil by pokles státního dluhu až 32 miliard korun."
Státu se totiž daří některé dluhopisy prodávat s nulovým nebo záporným úrokem. To znamená, že až je bude investorům splácet, dá jim méně peněz, než od nich teď dostal. To mimo jiné naznačuje silnou důvěru investorů v české dluhopisy. A takové se může v Evropě těšit v podstatě jen Německo.
Energetická společnost ČEZ si vzala půjčku za záporný úrok
Elektrárenská skupina ČEZ patří k prvním podnikům, které si u banky půjčily peníze na záporný úrok. To znamená, že banka ještě platí firmě za to, že si u ní vzala úvěr. Motivace bank se zdá být na první pohled zvláštní. Jenže banky na tom i tak vydělají. Může za to politika Evropské centrální banky, která drží záporné úrokové sazby. Vysvětlil to hlavní ekonom Deloitte David Marek:"Možná to zní paradoxně, ale vydělávají na tom tak, že si s ještě nižší zápornou úrokovou sazbou půjčí od Evropské centrální banky. Tam si mohou půjčit peníze s úrokovou sazbou až minus 0,4. A pak například se sazbou minus 0,1 poskytnou takový úvěr firemnímu klientovi. A ten rozdíl, tři desetiny procentního bodu je ten bankovní zisk."
Na druhou stranu už jsou některé banky, které zase svým klientům nepřipisují úroky, ale nechávají si platit za to, že drží jejich peníze na účtu. Evropská centrální banka - a nejen ona - doufá, že kvůli záporným sazbám rozproudí financování investic a zvedne inflaci.
Český vývoz do Ruska letos dál klesá, roste závislost na EU
Český export do Ruska letos dál klesá, od ledna do července se meziročně snížil o dalších 12 procent. Dovoz z Ruska do ČR se propadl v hodnotovém vyjádření o 40 procent. Ruská federace se tak na tuzemském exportu podílí již jen z 1,7 procenta, zatímco v roce 2012 to byly téměř čtyři procenta. Dál také roste závislost českého vývozu na zemích Evropské unie. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.Mezi důvody poklesu patří mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Pokles obchodní výměny s Ruskem je však podle Hospodářské komory ČR způsoben několika faktory, zejména narůstáním podílu Německa na celkovém českém exportu. K tomu přispívá aktuální kurz koruny k euru. Nemalou měrou na obchodní výměnu působí i ne úplně dobrý stav ruské ekonomiky.
Státní zaměstnanci a lékaři dostanou přidáno
Platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila vláda. Více peněz by tak měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělská a potravinářská inspekce. Dále jsou ze státních peněz placeni i zaměstnanci příspěvkových organizací jako muzeí, galerií, knihoven a některých divadel.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že rozhodnutí vlády se týká těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce. Zvýšení platů přijde státní rozpočet ještě letos na 157 milionu korun a příští rok na 946 milionů korun. V sumě není přitom zahrnuto zářijové zvýšení platů učitelů o šest procent a nepedagogickým pracovníků o čtyři procenta, které si vyžádá na 2,5 miliardy korun.
Praktičtí lékaři příští týden ordinace nezavřou, s ministerstvem se dohodli na kompromisu
Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem zdravotnictví a stávku odvolali. Úřad v příštím roce navýší doktorům pravidelné platby od zdravotních pojišťoven. Konkrétní částku ale zatím nezveřejnili. Místopředseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka ale řekl, že požadovaných 6% navíc doktoři příští rok nedostanou:"Ano, šesti procent jsme nedosáhli. To byl náš maximální požadavek. Jsme schopni akceptovat rozložení tohoto navýšení do dvou let. Pro tento rok jsme dosáhli uspokojivého kompromisu. Kdybychom takového navýšení dosáhli v jednání s pojišťovnami, tak bychom byli spokojeni."
Praktici by nově měli mít víc pravomocí pro předoperační vyšetření. Pacienti tak kvůli nim nebudou muset do nemocnice. Ministerstvo také slíbilo, že spolu s pojišťovnami přezkoumá omezení lékařů na předepisování léků.
Do dvou týdnů přijdou do ČR první Ukrajinci v rámci nové koncepce
Během jednoho až dvou týdnů by měli přijít do Česka první Ukrajinci v rámci nové vládní koncepce, která má urychlit zaměstnávání tamních středně kvalifikovaných pracovníků. Novinářům to řekl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Koncepce platí od letošního srpna, ročně může do ČR přijít až 5000 Ukrajinců.
Za srpen bylo schváleno přijetí 170 zaměstnanců z Ukrajiny, za září je stejná kvóta naplněna již nyní. To podle Wiesnera značí, že postupně se jejich počet bude zvyšovat. Koncepce reagovala na stížnosti firem, podle nichž trvá vyřizování zaměstnaneckých karet pro Ukrajince příliš dlouho, a mnohé podniky musí odmítat zakázky. Tiskaře, svářeče, zámečníky, kuchaře, obráběče kovů, lisaře umělých hmot, řidiče, ale i opraváře praček, švadleny nebo šičky firmy poptávají na Ukrajině prostřednictvím Hospodářské komory.
Pěstitelé chmele letos čekají dobrou úrodu
Letošní sklizeň chmele v Česku bude podle odhadů minimálně 6000 tun. To je proti loňsku o čtvrtinu více, rok se tedy podle pěstitelů poměrně vyvedl. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda.Do budoucna se pěstitelé obávají nařízení Evropské komise, které zamezuje používání měďnatých sloučenin na chmelnicích ve formě fungicidů, tedy pesticidů používaných k hubení hub. Od roku 2018 by měli používat maximálně čtyři kilogramy čisté mědi na hektar chmelnice. To je na zamezení houbových chorob málo. Podle Hejdy se v současnosti používá přibližně osm kilogramů mědi na hektar, pěstitelé by tak fungicidy museli omezit na polovinu. Jiné způsoby ochrany nejsou efektivní.
Výroba vína letos klesne, bude ale kvalitní
Letošní výroba vína kvůli jarním mrazům klesne oproti desetiletému průměru o deset procent. Vinaři podle prvních odhadů Svazu vinařů vyrobí asi půl milionu hektolitrů vína. Ve srovnání s rokem 2015 to znamená pokles asi o 200.000 hektolitrů. Svaz vinařů to uvedl v tiskové zprávě. Vína bude sice méně, počasí ale zatím slibuje tam kde hrozny nevymrzly, jejich nadprůměrnou kvalitu.
Sklizeň je teprve na začátku, hlavní část začala 7. září. Začínají se sklízet rané odrůdy, jako je například Solaris a pak hlavně Irsai Oliver a Muškát moravský.