Ekonomický přehled týdne
Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pět let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Propuštění zaměstnanci OKD budou pobírat příspěvek od státu
Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pět let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).Ačkoli návrh příspěvku kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), nakonec byla vláda jednomyslně pro. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL je výsledná podoba kompromisem: "Tady jde především o horníky. Když jste řidič, tak práci najdete snadněji."
Cílem vlády zůstává udržet OKD v provozu.
Obce a města v Moravskoslezském kraji, pod jejichž územími těžební společnost OKD dobývá černé uhlí, přijdou kvůli problémům firmy o podstatnou část peněz do svých rozpočtů. Příjmy jim klesnou při útlumu těžby.
Vláda chce pro muže týden placené dovolené po narození dítěte
Vláda schválila zavedení týdenní otcovské dovolené. Čerství otcové by tak mohli 7 dnů pomáhat s péčí o dítě a dostali by stejné peníze jako ženy na mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu výdělku. Proti změně byl ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO, a to kvůli nárokům na státní pokladnu.
Týdenní placená otcovská dovolená by podle ministryně práce Michaely Marksové z ČSSD měla podpořit soudržnost rodiny. Vysvětlila také, jak by to mělo fungovat v praxi:
"U zaměstnavatele se musí nahlásit, že si chce otec dovolenou vybrat, a nahlásí časové období. Ta dovolená je sedm dní v průběhu šestinedělí. A těchto sedm dní si tatínek musí vybrat najednou."
Otcovská by měla ročně vyjít stát celkem na 630 až 800 milionů korun.
Ekonomika ČR podle analýzy bez problémů pojme až 80.000 imigrantů
Česká ekonomika by se bez problémů vypořádala s příchodem 50.000 až 80.000 imigrantů. Vyplývá to z analýzy brokerské společnosti Cyrrus. Podle ní by Česko mělo podpořit řízenou migraci, která by postupně pomohla zaplnit volná pracovní místa. Stát by navíc podle analýzy mohl přijetím uprchlíků ušetřit na výdajích souvisejících se stárnutím populace až 90 miliard korun.Hlavní ekonom společnosti Roklen, Lukáš Kovanda upozorňuje nato, že vysoký počet uprchlíků, z válkou postižených zemí by mohl tlačit minimální mzdy ještě níž:
"Migranti, i když tomu tak není vždy, jsou hůř kvalifikovaní, nejsou schopni vysoké absorbce na vysoké pracovní pozice na hostitelském trhu práce. Minimálně na přechodnou dobu působí v nízkopříjmových sférách ekonomiky, kde ještě navíc působí dál na pokles mezd, což zasahuje původní obyvatelstvo."
Naopak analýza společnosti ukazuje na to, že by Češi nemuseli mít strach o svou současnou práci. I kdyby o ni přišli, bude to podle analytiků naopak motivace posunout se v kariérním i platovém žebříčku.
Ministerstvo životního prostředí připraví zákon, který umožní stavět 11 vybraných dopravních staveb bez opakování procesu EIA
Vláda chce urychlit výstavbu některých dopravních staveb. Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu do konce května připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných klíčových dopravních staveb bez opakovaní procesu EIA (EJA), tedy posuzování jejich vlivu na životní prostředí.
Mezi priority vlády patří například obchvat Prahy u Běchovic, chybějící úsek dálnice D1 u Přerova nebo obchvat Českých Budějovic.
Zastaralé posudky vlivu na životní prostředí má v Česku zhruba stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde o posudky zpracované podle zákona z doby, kdy Česko ještě nebylo v Evropské unii. Ta takové posudky neuznává. U ostatních staveb zřejmě bude nutné proces EIA zopakovat.
Společnosti ČEZ stoupl v letošním prvním čtvrtletí zisk o 32 procent na skoro 10 miliard korun
Energetické skupině ČEZ stoupl v letošním prvním čtvrtletí zisk o 32 procent na skoro 10 miliard korun. Výsledky tak překonaly i očekávání analytiků, kteří odhadovali naopak pokles čistého zisku. Analytici vzali v potaz hlavně pokračující odstávku bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech a taky nižší prodejní ceny elektřiny. Výpadek ale pravděpodobně vykompenzovala výroba v uhelných elektrárnách, dodává analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz:"Nakonec se ukázalo, že odstávky byly o třetinu nižší, než vypadala očekávání ČEZu na počátku tohoto roku. Rovněž se ukázaly jako pozitivní velké prodejní objemy, které se podařilo zrealizovat. Patrně ten výpadek v jaderných elektrárnách byl nahrazen elektrárnami uhelnými."
Přestože odstávka v Dukovanech měla už skončit, nakonec se ještě protáhne.
Řidiči autobusů trvají na vyšších platech, dopravní tripartita ale zatím nenašla způsob, jak to udělat
Dopravní tripartita se neshodla na způsobu, jakým zvýšit platy řidičům linkových autobusů. Ti na tom trvají.
Odbory proto požadují, aby kraje zohledňovaly odměňování šoférů už v zadávací dokumentaci výběrových řízení. Vadí jim, že jediným kritériem soutěží je nízká cena, což neumožňuje adekvátní ohodnocení zaměstnanců. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, jaká je pro řidiče nepodkročitelná hranice.
"Bavíme se o částce 130 korun na hodinu. Nic se nemění na tom, co požadujeme celou dobu. JSme od konce listopadu ve stávkové pohotovosti."
Teď řidiči dostávají necelých 75 korun hrubého na hodinu.
ČR: Nezaměstnanost klesá, ale výroba a vývoz zpomalují
Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 5,7 procenta a lidí bez práce bylo nejméně od ledna 2009. Průmyslová výroba, která je tahounem českého hospodářství, se ale v březnu téměř zastavila, horší výkon předvedla naposledy v listopadu 2014. Obchod s cizinou sice vykázal přebytek, vývoz ale klesl o 2,5 procenta. A stavebnictví propadlo o 12 procent. Takovou jarní vizitku České republice vystavily Úřad práce ČR a Český statistický úřad.Počet lidí bez práce v dubnu klesl na sedmileté minimum 414.960 lidí, uvedl Úřad práce ČR. Počet volných míst pro ně naopak vzrostl na 124.280 pozic, což byla nejširší dubnová nabídka od roku 2008. Podle analytiků bude nezaměstnanost dál klesat, zřejmě ale ne pod pětiprocentní hranici. Spolu s tím budou zaměstnavatelé obtížněji hledat pracovníky, což vyvolá tlak na růst mezd. Ty by tak měly letos stoupnout o čtyři procenta, odhadli ekonomové.
Materiální situace Čechů se zlepšila
Česká republika patří k zemím s nejnižší mírou sociálního vyloučení v Evropě. Více než milion lidí ale dlouhodobě žije pod hranicí příjmové chudoby. To vyplývá z průzkumu Českého statistického úřadu. Materiálním nedostatkem trpí o 100 000 lidí méně než loni. Jak vysvětluje Šárka Šustová ze statistického úřadu, důvodem jsou rostoucí příjmy Čechů:
"Čisté peněžní příjmy domácností se zvýšily. Největší nárůst jsme zaznamenali u domácností zaměstnanců. Mírně se snížil podíl osob, které byly jak materiálně deprivované, tak ohrožené příjmovou chudobou."
Materiálně deprivovaní nemají nejméně čtyři z devíti věcí, jako je telefon, pračka, televize či auto. Také si nemohou například jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou. Někteří také nedokážou pravidelně hradit nájem nebo si nemohou obden dopřát maso.
V Česku ubývá zemědělců
V Česku dál ubývá zemědělců. Jejich počet se meziročně snížil o procento a dvě desetiny. Celkem jich je v Česku 100 tisíc 900. Přestože je zemědělců každým rokem míň, tempo poklesu není tak dramatické jako v předchozích letech. Větším problémem je ale jejich věk. Ve 4. čtvrtletí loňského roku bylo v agrárním sektoru nejvíc pracovníků ve věku mezi 45 až 59 roky. Následovala je kategorie pracovníků 30 až 44 let. V oboru je pak víc než 11 procent lidí do 29 let, přes deset procent zaměstnanců tvoří lidé starší 60 let.Starších lidí je tak v zemědělství víc proti průmyslu i celému národnímu hospodářství. Ještě doplním, že platy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Loni vzrostly o 1 procento a 3 desetiny na necelých 21 a půl tisíce korun měsíčně.
Počet cestovních kanceláří v ČR klesl na 881
Počet cestovních kanceláří v ČR dlouhodobě klesá. Nyní působí na trhu 881 CK, které mají platné pojištění pro případ úpadku. Ještě v roce 2012 bylo v tuzemsku aktivních 1092 cestovních kanceláří. V tiskové zprávě to uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Podle asociace je takový vývoj pozitivní, protože trh se pročišťuje a zůstávají pouze dlouholeté a kvalitní firmy. V posledních třech letech zkrachovaly podle asociace ročně v průměru čtyři cestovní kanceláře, což činí asi půl procenta z celkového počtu.
Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v severní Africe a v Turecku stoupá zájem turistů o vybraná přímořská letoviska. Zvýšenou poptávku hlásí třeba Španělsko, Itálie, Bulharsko nebo některé ostrovy v Řecku. Víc zahraničních turistů přijelo v letošním prvním čtvrtletí i do Česka, říká Jan Otava z agentury Czech Tourism:.
"My jsme podle dat Českého statistického úřadu zaznamenali nárůst příjezdu zahraničních turistů o 14 procent. Rostou nám všechny významné trhy poměrně velikým tempem."