Ekonomický přehled týdne

Foto: Botas
0:00
/
0:00

Tradiční obuvnické značky z Česka si znovu nacházejí oblibu mezi zákazníky. Do regálů obchodů se tak v nové podobě dostávají například boty značky Snaha, Prestige nebo třeba Botas. Například Snaha, která byla založená už v roce 1945, v současnosti vyrobí zhruba 20 tisíc párů obuvi ročně. Do tří let plánuje výrobu až zdesetinásobit.

CzechInvest loni zprostředkoval investice za 45 miliard Kč

Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě 45 miliard korun. Díky investicím má vzniknout více než 14 tisíc nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti - Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně také přibylo investorů, kteří nežádají o státní pobídky.

Tuzemské firmy loni investovaly v 28 případech, zahraniční pak v 78. Největší objem investic pochází z USA, Německa a Tchaj-wanu.


Společnost NWR prohloubila ztrátu na 6 miliard korun

Foto: ČTK
Společnost NWR, která v Česku vlastní i černouhelné doly OKD, má nového vlastníka - společnost Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti. Většinového podílu ve firmě se vzdali Zdeněk Bakala a Peter Kadas. A to po zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok, kdy se firma propadla do 6ti miliardové ztráty. Podle analytika Komerční banky Josefa Němého jejich odchod umožní lepší vyjednávání nové společnosti s vládou o budoucnosti celé společnosti NWR a také dolů OKD:

"Na druhou stranu, když vlastník převádí svůj podíl zcela zadarmo, tak to ukazuje, že hodnota akcií je skutečně nízká, nejspíš nulová. Tak jako tak zůstává NWR velmi zadlužené. To může firmu časem stáhnout až do bankrotu."

Čistý dluh společnosti NWR dosáhl ke konci loňského roku 300 milionů eur. Přitom celkový majetek je 319 milionů eur a závazky přesahují 700 milionů eur.

Za propadem a 6 miliardovou ztrátou stojí ceny uhlí, které jsou pro hospodaření společnosti klíčové. Loni spadla tuna koksovatelného uhlí na 90 eur. Přitom ještě před pár lety byly ceny téměř dvojnásobné.


Horničtí odboráři rozšířili stávkovou pohotovost na celé OKD

Horničtí odboráři rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov na celou těžební společnost OKD, a to na neomezenou dobu. Důvodem je nejasná situace v OKD.

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že je to logickým vyústěním situace. "Zaměstnanci mají obavy o svou budoucnost. Chtějí konečně vědět, jak, kdy a jaké změny je čekají,"řekl Cienciala. Zřejmě již v letošním roce začne útlum na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde má OKD necelých 1700 kmenových zaměstnanců. Odbory žádají také schválení sociálního programu pro propouštěné horníky.


Češi se vrhají do podnikání, loni vzniklo 27 tisíc firem

V Česku loni přibylo skoro 27 tisíc nových firem. A to je nejvíc od předkrizového roku 2007. Zájem podnikatelů souvisí hlavně s dobrou kondicí české ekonomiky. Lidé se nebojí do začátku investovat i miliony korun. Většina nově vzniklých firem se zaměřuje na zpracovatelský průmysl, obchod a trh s nemovitostmi.

Tradičně nejvíc lidé zakládají společnosti s ručením omezeným (s.r.o.), dodává analytik Michal Řičař:

"Důvodem, proč se s.r.o. stala využívaným institutem k podnikání, je jednodušší založení firmy, minimální základní kapitál je 1 koruna. To všechno hraje do karet s.r.o. a roztáčí se kola ekonomiky, roste spotřeba investice, je zvýšená poptávka i nabídka."

Nejvíc firem vzniká v okolí metropolí - jako je Praha, Brno a Ostrava. Na druhou stranu je třeba říct, že loňský rok nebyl z pohledu statistik úspěšný pro všechny firmy. S přibývajícím počtem společností se zvyšuje konkurenční tlak a na trhu se udrží jen nejsilnější hráči. Loni tak zaniklo nejvíc podniků za poslední čtyři roky - a to více než šest tisíc.

Po celém Česku teď působí přes 430 tisíc firem. Svoji firmu si založila i Monika Hertlová, která ještě nedávno pracovala jako bankovní úřednice. Během mateřské dovolené se ale rozhodla otevřít dětské kadeřnictví. Začátky ale nebyly jednoduché:

"Nebylo to tak, že bychom od myšlenky za dva měsíce otvírali salon. Dívala jsem se na různý startupy, a ten nápad vznikl v Americe, kde dětské salony už tenkrát byly. Procházela jsem různými kurzy, hledali jsme kosmetiku, tak to trvalo poměrně dlouho."


Nová pobočka Evropské investiční banky v Praze

Evropská investiční banka otevřela v Praze novou pobočku. Kanceláře má už v 19 zemích Evropské unie a svoji pozici chce do budoucna posílit ve všech členských zemích. Banka mimo jiné spravuje Evropský fond pro strategické investice, který je nástrojem takzvaného Junckerova balíčku. Právě z něj Česko využívá podporu pro financování malých podniků.

Peníze z investičního balíčku má schváleno už více než 40 projektů - hlavně v zemích západní Evropy. Podle ministra financí Andreje Babiše z Hnutí Ano má v Česku fond sloužit hlavně pro účely malých firem:

"Pro ty, které nenacházejí adekvátní financování u našich komerčních bank. Myslím, že tato aktivita nebyla u nás ještě dostatečně zpropagována. Je dobré, že Evropská investiční banka bude mít tady kancelář, a tudíž naše firmy ji mohou navštěvovat."

Podle předsedy Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka ale Česko zatím pomoc dostatečně nevyužilo. Přesnější představu o konkrétních projektech má přinést Evropský portál investičních projektů. Investoři tu uvidí, jaké možnosti a v jakých lokalitách jsou k dispozici.


Ombudsmanka žádá Ústavní soud o zrušení minimální mzdy pro invalidy

Foto: Evropská komise
Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud (ÚS), aby zrušil nařízení vlády stanovující minimální mzdu pro invalidní důchodce. Šabatová chce, aby byla minimální mzda pro všechny stejná. Momentálně nařízení vlády stanovuje dvě minimální mzdy; pro zdravé zaměstnance (9900 Kč měsíčně) a invalidní zaměstnance (9300 Kč měsíčně). Je to přímá diskriminace, řekla ČTK ochránkyně práv.

Podle plánu vlády se minimální mzdy mají srovnat od ledna příštího roku, říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD:

"Tady je vlastně jediná překážka. Naprostá většina zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, na to pobírají od státu příspěvek. Když jsem během dvou let vešla do kterékoliv chráněné dílny, tak zaměstnavatelé říkají: buď nezvyšujte minimální mzdu a nebo nám to vykompenzujte zvýšením státního příspěvku."

I šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása považuje nižší minimální mzdu pro lidi s handicapem za diskriminační, i když vláda podle něj plní dohodu o postupném srovnání.


Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře

Odbory požadují minimálně desetiprocentní navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře. Po jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. I podle ministra Hermana je platy víc než 6-ti tisíc pracovníků v kultuře třeba navýšit.

"My se dostáváme do situace, kdy hodně široce rozevřené nůžky těch našich příspěvkových organizací pomaličku svíráme. Ač se dostáváme k hladině platově vyšší, tak jsme stále 2000 či 2500 tisíce pod celostátním průměrem."

Ministr připomněl, že pro letošní rok dostal resort 100 milionů korun navíc právě na platy. Ty jsou podle Středuly v některých organizacích tak nízké, že lidé by kvůli jejich výši dosáhli na sociální dávky. Uvedl příklad Západočeského symfonického orchestru, kde čistý příjem jeho zaměstnance činí 9500 korun.


Tradiční značky českých bot se vrací na scénu

Tradiční obuvnické značky z Česka si znovu nacházejí oblibu mezi zákazníky. Do regálů obchodů se tak v nové podobě dostávají například boty značky Snaha, Prestige nebo třeba Botas. Například Snaha, která byla založená už v roce 1945, v současnosti vyrobí zhruba 20 tisíc párů obuvi ročně. Do tří let plánuje výrobu až zdesetinásobit.

Předloni se v Česku vyrobily více než čtyři miliony párů bot. Na tuzemském trhu je zhruba 35 firem s více než 20 zaměstnanci. Jsou tu ale i menší podniky. V regálech českých obchodů se objevují hlavně boty z dovozu - především z Asie. Těch se každoročně doveze okolo sto milionů párů.


Rockaway může koupit internetového prodejce dovolených Invia.cz

Investiční skupina Rockaway může koupit největšího internetového prodejce dovolených v Česku Invia.cz. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí je už pravomocné.

Internetového prodejce zájezdů prodává polský fond MCI Management za 325 milionů zlotých (dvě miliardy korun). Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, San Francisku a Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant. Celá skupina Invia loni v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku přeprodala zájezdy a další cestovní služby za sedm miliard korun, meziročně o miliardu korun víc.