Ekonomický přehled týdne

Foto: Oficiální stránky Moře v Brně
0:00
/
0:00

Ministerstvo financí chce příjmy rozpočtu navýšit z peněz státních firem. Zaměstnanost v Česku dosáhla skoro 70 procent. Tržby obchodů v 1. čtvrtletí stouply nejrychleji od roku 2008. Ministerstvo průmyslu odebere dotaci 400 mil. Kč na výzkumný park v Milovicích. V Seattlu budou jezdit tramvaje z Ostravy poháněné bateriemi...

Ministerstvo financí chce příjmy rozpočtu navýšit z peněz státních firem.

Foto: Barbora Kmentová
Koaliční rada se shodla na dalším postupu ohledně vyjednávání o státním rozpočtu. Příjmy rozpočtu chce ministerstvo financí navýšit mimo jiné penězi ze státních firem. Po jednání koaliční rady to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten bude nyní jednat s jednotlivými ministry o jejich požadavcích. Již dříve představitelé ANO uvedli, že nároky ministrů ČSSD zvyšují výdaje o 13 až 15 miliard korun. Koaliční partneři podle Babiše potvrdili schodek rozpočtu na příští rok ve výši 70 miliard korun.

Koalice výrazně pokročila i k dohodě o elektronické evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění. Ministr financí Andrej Babiš řekl, že by systém měl začít fungovat spíš v únoru než v lednu příštího roku. Podnikatele to podle něj nebude stát moc peněz:

"Kdo má mobil, tak stačí, když si pronajme nějakou menší tiskárnu, což může stát sto korun měsíčně."

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600.000 obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Jednotlivá odvětví se k ní mají připojovat postupně. Připravovaná opatření k omezení daňových úniků by v příštím roce měla přinést na dani z přidané hodnoty (DPH) 13,8 miliardy korun navíc.


Zaměstnanost v Česku dosáhla skoro 70 procent

Zaměstnanost v České republice v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o jedno a čtvrt procenta. Dosáhla 69,3 procenta práceschopné populace. Takové údaje zveřejnil Český statistický úřad. Míra zaměstnanosti v Česku patří k nejvyšším v Evropské unii. Jsme na třetím místě.

Podle údajů statistiků postupně roste nabídka volných pracovních míst. Jde především o automobilový průmysl, logistiku, IT a call centra. Už před časem předpovídal analytik ČSOB Pavel Sobíšek, že růst pracovních nabídek by mohl znamenat naději na růst mezd:

"Česká ekonomika se zjevně dostává do fáze, kdy o míře jejího dalšího růstu začne rozhodovat, jak se bude zaměstnavatelům dařit sehnat kvalitní pracovní sílu, neboli bude rozhodovat pružnost pracovního trhu. Takový stav se také projevuje tlakem na vyšší růst mezd, což jsme zatím v Česku příliš neviděli."

Trh práce se vrátil na úroveň před krizí. Problém je podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba struktura uchazečů o práci, kteří mnohdy mají zcela odlišnou kvalifikaci, než požadují firmy.


Tržby obchodů v 1. čtvrtletí stouply nejrychleji od roku 2008

Foto: Jan Rosenauer, ČRo
Za první čtvrtletí stouply tržby obchodů o šest procent, nejrychleji od roku 2008. Oznámil to Český statistický úřad. Podle analytiků chuť českých spotřebitelů nakupovat stále roste a čísla za první čtvrtletí naznačují, že motorem ekonomického růstu na straně poptávky bude letos spotřeba domácností.

"Tomuto výhledu nahrává zlepšující se finanční situace spotřebitelů podpořená rostoucí zaměstnaností, mírným růstem mezd a především extrémně nízkou inflací. Pokles cen spotřebního zboží je lákavým impulsem pro spotřebitele, aby obnovili vybavení domácností, svůj vozový park a dokonce i více cestovali," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.


Ministerstvo průmyslu odebere dotaci 400 mil. Kč na výzkumný park v Milovicích

Torzo výstavby vědeckotechnického parku v Milovicích, foto: ČTK
Započatý projekt výstavby vědecko-technického parku v Milovicích bude zřejmě ukončen. Ministerstvo průmyslu a obchodu mu odebralo dotaci téměř 400 milionů korun, protože park by se nestihl dokončit včas. ČTK to řekl mluvčí ministerstva František Kotrba. Dotace bude podle něj využita na jiné projekty.

Podle původního plánu měla být stavba dokončena letos v červnu. Komplex měl nabídnout více než 8000 metrů čtverečních vybavených kancelářských a laboratorních ploch, zejména pro automobilový průmysl a pro odvětví udržitelné energetiky.


V Seattlu budou jezdit tramvaje z Ostravy poháněné bateriemi

Tramvaj v Seattlu, foto: Archiv Inekon Group
Společnosti Inekon Group a Ekova Electric dokončily v Ostravě výrobu sedmi tramvají pro americké město Seattle. Zakázka má hodnotu téměř 30 milionů dolarů (přes 720 milionů korun). Tramvaje kromě elektřiny mohou jezdit i na pohon z baterií, což jim umožňuje projet část trasy bez napájení z trakčního vedení.

Předseda představenstva a generální ředitel Inekon Group Josef Hušek řekl, že první souprava už jezdí v Seattlu ve zkušebním provozu a v létě by tramvaje měly začít vozit cestující v běžném provozu. Inekon začal tramvaje do USA dodávat v roce 1999 a tyto vozy jezdí v Portlandu, Tacomě nebo Washingtonu.


Prodej nových aut do dubna stoupl o 22 procent

Prodej osobních aut v ČR od ledna do dubna meziročně stoupl o 22 procent na 73.833 vozů. Vede Škoda Auto před VW a Hyundai. Oznámil to Svaz dovozců automobilů. Výrazně letos roste i počet dovezených ojetých osobních aut, a to o 24 procent, přičemž podíl vozidel starších než deset let tvoří 45 procent.


Penzijní fondy připsaly klientům výnosy od 1,35 do 1,7 procenta

Foto: Stuart Miles / freedigitalphotos
Transformované penzijní fondy připsaly klientům za rok 2014 výnosy od 0,7 do 1,7 procenta. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními společnostmi. Zhodnocení tak mírně překročilo loňskou inflaci, která činila 0,4 procenta. Důvodem nižších výnosů je povinnost investovat do bezpečných nástrojů. O rok dříve byly výnosy od 1,3 do 2,23 procenta. Transformované fondy mají ve svých portfoliích z převážné většiny státní dluhopisy, u nichž se výnosy drží na nízké úrovni.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo osm z původních 44 fondů. Všechny se zapojily do nového systému penzí, tedy založily penzijní společnosti a přeměnily nynější fondy.

Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.


U českých zákazníků roste zájem o fairtradové výrobky

Foto: Kristýna Maková
Stále roste zájem českých a slovenských zákazníků o fairtradové výrobky. To znamená, že také stoupá výše pomoci, která se formou sociálního příplatku dostává zemědělcům v chudých Afrických, Latinskoamerických a Asijských zemích. Zároveň se zlepšují podmínky producentů.

Fairtradové produkty bývají dražší než ostatní. Zákazník má ale jistotu, že je vypěstovali či vyrobili lidé za důstojných podmínek a za spravedlivou odměnu, na výrobě se nepodílely děti a byla ekologicky šetrná. Systém řídí nezávislé nevládní organizace. Čeští zákazníci loni utratili za fairtradové výrobky zhruba 203 miliony korun. Kolik z toho šlo zemědělcům, kteří pěstují kávu, popisuje Hana Chorvátová z organizace Fairtrade Česko a Slovensko:

"Víme, že za loňský rok, kdy lidé nakoupili kávu v hodnotě zhruba 130 miliónů, tak více než dva milióny korun šly na sociálním příplatku přímo farmářům."

Nejvíce se prodává káva, výrobky z bavlny nebo čaj. Část peněz ze sociálního příplatku musí jít do udržování nebo rozšiřování pěstebních ploch. O zbytku rozhodují samotná družstva.


Češi více přispívají na charitu

Foto: Tomáš Adamec, ČRo
Češi jsou stále štědřejší a ochotně přispívají na charitu. Nedávný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že za poslední tři roky na charitu nějakým způsobem přispělo 68 procent Čechů. O něco častěji přispívají na dobročinné účely ženy než muži. Drtivá většina respondentů, více než 90 procent, přispívá formou peněžního daru, a to nárazově. Jen sedm procent lidí volí pravidelný platební příkaz a jen minimum využívá k dobrovolnému příspěvku opakované srážky z platu.

Postupně klesá ochota darovat peníze přímo na ulicích, na druhou stranu se zvyšuje zájem přispívat on-line na vybrané projekty. Jeden ze způsobů popisuje mluvčí portálu Štědrý nákup Matyáš Trojan:

"Jediné co člověk musí udělat, je přejít na naše stránky a vybrat si dobročinný účel, který by rád podporoval. Když se rozhodne, že si chce něco koupit na internetu, tak přejde přes naše stránky do daného obchodu a už nakupuje běžným způsobem s tím rozdílem, že několik procent z jeho útraty jde na jím zvolený dobročinný účel."

Když se podíváme na věcné dary, tak například prostřednictvím Národní potravinové sbírky se k těm, kteří to potřebují, dostalo loni 173 tun potravin. Podobné je to u oblečení. Do kontejnerů na textil dali lidé 3 tisíce tun použitého oblečení, které by jinak skončilo na skládce.


Pacienti si možná budou moci připlácet za dražší zdravotnické služby

Foto: Filip Jandourek, ČRo
Pacienti si možná budou moci legálně připlácet za dražší zdravotnické služby. Návrh poslanců hnutí ANO podpořil zdravotní výbor sněmovny. Podle jedné z jeho autorek poslankyně Radky Maxové vyznívá jednoznačně ve prospěch pacientů:

"V současné době si pacient nemůže ve státním zařízení doplatit lepší zdravotnický prostředek, protože to zákon neumožňuje. Lidé, kteří by chtěli kvalitnější prostředek, který na trhu existuje, tak jsou nahnáni do soukromých klinik a tam zaplatí jak výkon, tak ten prostředek. A tento pozměňovací návrh dává pacientům možnost zaplatit si jenom rozdíl mezi nabízeným zdravotním prostředkem a tím, co si vybral."

Ministerstvu zdravotnictví se návrh nelíbí. Podle náměstka Toma Philippa se o něm prakticky nevedla debata a nejsou jasné jeho dopady.

"Mohl by vzniknout zmatek, který by vedl k tomu, že pacienti by hradili to, na co by měli ze zákona nárok."


Unikátnímu chovu mořských ryb v Brně se daří

Foto: Oficiální stránky Moře v Brně
Unikátní chov a prodej mořských ryb v bývalé vodárenské úpravně v Brně se setkal s nečekaným ohlasem. Za prvních pět měsíců vyprodukoval zhruba osm tun ryb. Firma je prodává zejména restauracím z Brna i Prahy.

Denně si pro čerstvé ryby chodí na místo desítky lidí, projekt tak prakticky už na začátku pokryje náklady. Novinářům to řekl jeho autor Tomáš Zezula. Podle něj ve střední Evropě obdobná možnost koupit si čerstvou mořskou rybu není.

Brněnská firma musela pro ryby vytvořit zázemí i slanou vodu. Sůl přivezla ze Sicílie. Na místě je recirkulační akvakulturní systém, v němž se až 99 procent vody recykluje pomocí soustavy biofiltrů. Na projektu se podílejí i vědci z Masarykovy univerzity, studují například mikroby ve vodě.