Ekonomika zůstává v recesi, domácnosti šetří

Foto: Stock.XCHNG

České ekonomice se i v jarním měsících nevyhnula recese. Jeden z hlavních ukazatelů prosperity, hrubý domácí produkt, podle statistického úřad klesl o 0,2 procenta. Českou ekonomiku už netáhne průmyslová výroba, která je nejvýznamnějším hospodářským odvětvím. Na zpomalování ekonomiky má podle ekonomů vliv šetření - a to jak u občanů, tak úspory vládního sektoru.

Česká ekonomika klesá už tři čtvrtletí po sobě. Svůj růst podle statistiků zpomalil průmysl a prohloubil se i propad stavebnictví. Loňských výsledků nedosáhla ani odvětví obchodu a ubytování. Za prohloubením propadu české ekonomiky ale stojí podle ekonomů hlavně klesající spotřeba domácností. Myslí si to i analytik Martin Prokop ze společnosti Next Finance.

"Tím nejzákladnějším je slabá domácí poptávka, respektive slabá nákupní síla českých domácností. Pokud se podíváme na vývoj mezd, potom ty rostou mnohem méně, než rostou ceny, to znamená, že za svoji mzdu si mohu koupit čím dál tím méně a méně věcí. To se automaticky projevuje na spotřebě domácností. Šetří na potravinách, na dalším zboží a službách."

Podle ekonomů není výrazně méně lidí bez práce, ale o svá místa se obávají a tak si rozmyslí, za co své peníze utratit. Dalším vlivem jsou nižší výdaje vlády. Stát například utrácí méně na velké zakázky na silnice či dálnice. V plné míře se to podle analytiků projevuje hlavně ve stavebnictví, které měsíc od měsíce padá. Z tohoto oboru odchází stále více pracovníků. Česká průmyslová výroba se celkově propadla a zatím není nic, co by ji nahradilo. I v průmyslu jsou ale mezi odvětvími rozdíly, říká Martin Prokop.

Foto: Archiv ČRo 7 - Radio Praha
"Automobilky stále český průmysl jakž takž táhnou. Ale opět je problémem, že český průmysl nedokáže najít své zákazníky doma. Všechno je nucen vyvážet na západní trhy, převážně do západní Evropy. Poptávka po průmyslových celcích ze západní Evropy klesá. Z tohoto pohledu klesá i ta průmyslová produkce."

Negativní vliv domácí poptávky nedokáže kompenzovat ani poměrně dobrý výsledek zahraničního obchodu.

"Závisí to hodně na výši přebytku zahraničního obchodu. Máme naštěstí liku, že český export roste v meziročním porovnání více než import. Tím pádem dochází k tomu, že přebytek zahraničního obchodu se neustále zvětšuje. To tlačí českou ekonomiku výše. Nicméně poptávka ze zahraničí slábne a slábne a slábnout bude i v příštích měsících."

Česká ekonomika je zdravější než většina evropských ekonomik, přesto zaostává ve svém výkonu. Hrubý domácí produkt sousedních zemí rostl i ve druhém čtvrtletí slušným tempem. Německo - hlavní obchodní partner Česka - stouplo o 0,3 procenta, Rakousko o 0,2 procenta. V takové situaci by podle analytiků měla být vláda v úsporných opatřeních velmi opatrná a naopak hledat vhodné investiční výdaje. Důležité bude také rozhýbat soukromý sektor a snižovat nezaměstnanost. Vzroste potom poptávka domácností?

"U poptávky domácností si nemyslím, že by došlo k nějakému zesílení. Český korporátní sektor nemá příliš důvodů k tomu, aby nabíral nové lidi, to znamená, aby klesala míra nezaměstnanosti v české ekonomice. Bude spíše nadmíru využívat stávající pracovníky a nebude riskovat, že kdyby přijal nového zaměstnance, že by ho musel za měsíc propustit. Do konce roku míra nezaměstnanosti v české ekonomice vzroste ještě více, než dnes."

Podle Martina Prokopa ale česká ekonomika jako celek má stále co nabídnout.

"Řekl bych, že naší hlavní konkurenční výhodou v rámci Evropy je zatím levná a konkurenční (pracovní) síla a relativně dobrá infrastruktura, kterou česká ekonomika má. To jsou takové řekněme odrazové můstky, které nám pomohou k tomu, aby se ekonomická situace v ČR zlepšila."