EU poskytne ČR na odstranění následků katastrofálních povodní okamžitou pomoc ve výši skoro 58 miliónů eur
Předseda Evropské komise Romano Prodi při setkání s premiérem Vladimírem Špidlou potvrdil, že Evropská unie poskytne České republice na odstranění následků katastrofálních povodní okamžitou pomoc ve výši skoro 58 miliónů eur, což je více než 1,7 miliardy korun. Podrobnosti přináší Zdeňka Kuchyňová.
"V tomto nouzovém okamžiku je rozšíření faktem. Druhým výsledkem je vytvoření společné pracovní skupiny mezi Českou republikou a Evropskou komisí, která bude rychle vyhodnocovat možnosti pomoci a třetím výsledkem je, že jsme předběžně diskutovali o finančním rámci, který je přibližně dvě miliardy korun."
Peníze z fondů Evropské unie budou použity zejména na obnovu komunikací, kanalizační sítě, čističek odpadních vod a další infrastruktury. Romano Prodi, který kvůli záplavám přerušil dovolenou, si dílo zkázy vodního živlu prohlédl z vrtulníku. Spolu s prezidentem Václavem Havlem navštívil i evakuované obyvatele zatopených obcí a měst v litoměřických kasárnách. Obhlídka na něj podle jeho slov udělala silný dojem a utvrdila v názoru, že je třeba postupovat rychle, společně a koordinovaně.
"Dnes dopoledne jsme měl možnost na vlastní oči vidět realitu a vidět celý ten rozsah problémů. Přijeli jsme proto, abychom ubezpečili ČR o tom, že EU je jí nablízku."
Pomoc Evropské unie bude poskytnuta ve třech rovinách. Téměř o 10 miliónů eur se navýší fond PHARE na konkrétní projekty obnovy dopravy a životního prostředí. Dalších 48 miliónů eur z fondu ISPA bude přesměrováno na odstraňování škod po záplavách. Zatímco obvykle je spoluúčast EU u takových projektů 50 procent, nyní postačí ČR zaplatit 15 procent, zbytek nákladů, tedy až 85 procent, uhradí unie. Třetí forma pomoci spočívá v možnosti čerpat úvěr Evropské banky dalších minimálně 200 miliónů eur.
Romano Prodi také podotkl, že by měl v rámci Evropské unie vzniknout tzv. fond katastrof.
"Já jsem to vždycky prosazoval, ale bohužel můj hlas nebyl vyslyšen. Budu o tom opět mluvit a vzhledem ke skutečnosti jsem přesvědčen, že něco podobného zřízeno bude," dodal Prodi.
O konkrétní formě vzájemné pomoci a spolupráce po přírodní pohromě pak Špidla i Prodi jednali v neděli na středoevropském summitu v Berlíně se zástupci Rakouska, Německa a Slovenska. I tyto státy čelí ničivým záplavám. O již zmiňovaném nouzovém fondu, který by umožnil lépe reagovat na přírodní katastrofy hovořil v Berlíně i německý kancléř Gerhard Schöder. Fond by měl mít k dispozici 500 miliónů eur. Romano Prodi také vyzdvihl navrženou možnost financovat obnovu infrastruktury až do výše 100 procent nákladů z prostředků pomoci, a nikoli jen do 50 procent, jak stanoví nynější pravidla.