Evropská komise kritizuje Prahu za časté výměny státních úředníků

Photo: archive of ČRo 7 - Radio Prague

Čeští politici příliš zasahují do chodu státní správy. Poškozují tak Českou republiku při čerpání dotací z Evropských fondů. V Bruselu to Českému rozhlasu v exkluzivním rozhovoru řekl eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Kritiku obsahuje i zpráva Evropské komise, kterou má rozhlas k dispozici.

Johannes Hahn,  foto: Vláda ČR
Brusel kriticky poukázal na praxi, která je v Česku velmi rozšířená. Po každých volbách se na ministerstvech a v dalších státních úřadech vymění vysoký počet úředníků. Strana, která vyhrála volby nebo alespoň získala významné místo ve vládní koalici, tak na úřednické posty dosazuje své lidi. To ale zemi poškozuje, říká eurokomisař Hahn:

"Je potřeba více stability. Není dobré zbavovat se úředníků, kteří mají znalosti a zkušenosti. Podle komise politici neustálými výměnami úředníků poškozují český hospodářský růst a konkurenceschopnost."

Česko má kvůli podle eurokomisaře Hahna problém se získáváním desítek miliard korun z evropských fondů.

"Když tyto lidi vyměníte, musíte pak začít úplně od nuly. Kvůli chybám a podvodům při čerpání eurofondů komise letos Česku přísun peněz na několik měsíců pozastavila."

Foto: Barbora Němcová,  Radio Prague International
Česko v tomto směru dokonce patřilo k nejhorším státům v Evropě. Ukázala to zpráva Evropského účetního dvora za rok 2011. Podle této instituce, která je obdobou našeho Nejvyššího kontrolního úřadu, na ministerstvu financí vůbec nefungovaly audity toho, jak se s evropskými fondy nakládá. Říká to Kersti Kaljulajdová z vedení Evropského účetního dvora:

"Na údaje od českých úřadů jsme se vůbec nemohli spolehnout."

Teď se ale podle eurokomisaře Hahna situace postupně zlepšuje:

"Se změnami jsme zatím spokojeni. Vláda dělá to, oč jsme ji požádali. Ale samozřejmě teprve v příštích měsících vyhodnotíme, jestli vše také funguje v praxi."

Brusel také ve své zprávě Česku radí, kam by mělo investovat evropské peníze. Prioritami jsou vzdělání, věda, výzkum, infrastruktura a podpora malých a středních podniků. Evropské komisi se nelíbí systém, kdy má každé české ministerstvo a každý kraj svůj vlastní operační program a pro něj čerpá evropské peníze. Tento systém by měl skončit.

Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Evropská komise současně připustila, že zřejmě nebude mít prostředky na výplatu z eurofondů. V unijním rozpočtu totiž docházejí peníze. Země sedmadvacítky se přitom s Evropským parlamentem nedokázaly dohodnout na jeho zvýšení. Česku tak může letos ve státním rozpočtu chybět přes 25 miliard korun. Problémy může mít například i studentský výměnný program Erasmus, v jehož rámci studují na zahraničních univerzitách tisíce českých vysokoškoláků. Podle Barbory Nájemníkové z Národní agentury pro evropské a vzdělávací programy ale studentům zatím problémy nehrozí.

"Druhá splátka grantu vůči Národní agentuře může být zpožděná. Nicméně se nečeká zásadní zpoždění a mohu říct, že v tuto chvíli není ohroženo plnění závazků Národní agentury vůči příjemcům grantů. To znamená vůči studentům nebo zaměstnancům, kteří využívají programu Erasmus."

Česko naopak může znovu čerpat peníze z evropských programů Životní prostředí a Doprava. Brusel už uvolnil 43 miliard korun. Nedostaneme ale všechno, minimálně 12 miliard korun komise odmítla kvůli chybám proplatit.