Česko může přijít o evropské dotace

Petr Nečas přijal 22. března v Praze eurokomisaře László Andora a Johannese Hahna (vlevo), foto: ČTK

Evropská komise pohrozila Česku zastavením unijních dotací. Do června stát musí dát do pořádku stávající dotační programy a zpřísnit nad nimi kontrolu. To je závěr čtvrteční schůzky premiéra Petra Nečase se dvěma eurokomisaři, kteří do Prahy přijeli právě kvůli dotacím. Problémy se přitom už objevily například v resortu školství, které některé dotace už vyčerpat nestihne.

Petr Nečas přijal 22. března v Praze eurokomisaře László Andora a Johannese Hahna  (vlevo),  foto: ČTK
Problémy s eurodotacemi se poprvé vynořily zhruba před měsícem. Tehdy nastaly komplikace s programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Kvůli chybám bylo ministerstvu školství zastaveno vyplácení 1,2 miliardy korun. Ministr školství Dobeš slíbil do konce března zjednat nápravu, ve středu ale kvůli vládním škrtům ohlásil rezignaci. Ministerstvo školství tak peníze pravděpodobně vyčerpat nestihne. Eurokomisaři László Ándor a Johannes Hahn v Praze prezentovali výtky hlavně vůči nastavení a nezávislosti auditního systému. Pokračuje Johannes Hahn:

Johannes Hahn,  foto: ČTK
"Hlavní problémové oblasti jsou nezávislost auditních institucí a zprůhlednění jejich funkce. Chybí také národní systém toho, jak odstranit nedostatky. Jsem si jist, že společným postupem řešení těchto problémů najdeme."

Od premiéra Petra Nečase také ve čtvrtek vyslechli plán, jak Česko nedostatky do léta napraví. Hlavní bod plánu vysvětluje tajemník pro Evropskou unii Vojtěch Belling.

"Týká se to především opatření na úrovni kontroly a auditního systému. Nedostatek je především v tom, že auditní orgány jsou v podstatě podřízeny těm, které by měly kontrolovat, což je samozřejmě nevyhovující. Bude provedena centralizace systému pod ministerstvem financí tak, aby skutečně auditní orgán byl nezávislý a aby osoba nebo osoby, které někoho kontrolují, nebyly existenčně závislé na osobě, kterou kontrolují."

László Andor,  foto: ČTK
Dalším nápravným opatřením má být podle premiéra Nečase zřízení speciálního útvaru na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten byl měl úředníkům radit ohledně čerpání dotací. Podobný útvar má vzniknout také na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten bude mít na starosti správné zadávání zakázek, které jsou pak z peněz unie podporovány. Jak uvedl eurokomisař pro sociální záležitosti László Andor, Česko je ekonomicky na dobré úrovni zejména co se týče nezaměstnanosti a nízké úrovně chudoby. Peníze z evropských fondů podle něj výrazně posilují českou ekonomiku. Problém je proto nutné vyřešit co nejrychleji.

"Domnívám se, že pokud chceme udržet dobré výkony české ekonomiky jako chudobu a nezaměstnanost na nízkých úrovních, musíme se zaměřit na konkurenceschopnost ekonomiky. To znamená, že budeme potřebovat další investice do lidských zdrojů."

Eurokomisař pro sociální věci také řekl, že bude snažit vyhnout extrémním řešením situace. Potíže se získáváním dotací z unie přitom zhoršily už loňské hospodaření státu. Ministerstvo financí minulý týden sdělilo, že v současné situaci je nutné, aby se zpětné proplácení peněz obnovilo nejpozději do října. Pokud se to podaří, státní rozpočet to podle úřadu nepocítí. Jak vůbec systém správy dotací nyní vypadá, popisuje Jan Vitula, který se zabýval evropskými fondy coby vrchní ředitel na ministerstvu školství.

Jan Vitula
"Historicky se nastavil systém, který funguje tak, že ministerstvo financí metodicky řídí kontrolu, ale na jednotlivých operačních programech jsou vlastně ti kontroloři zaměstnáni pod tím člověkem, který operační program řídí. Na "oblíbeném" ministerstvu školství je ta situace taková, že ministerstvo financí metodicky řídí auditory, kteří sedí na ministerstvu školství a jsou zaměstnáni na ministerstvu, to znamená jejich nadřízeným je ministr školství."

Jak ale na tiskové konferenci řekl ministr financí Miroslav Kalousek, Česko rozhodně není jediné, na koho se Evropská komise zaměřuje ohledně čerpání dotací.

"Probíhá to v 17 zemích v Evropské unii a v tuto chvíli je pozastaveno téměř 35 procent všech programů v zemích Evropské unie. Například Francie má pozastaveny všechny své regionální programy."